Jedného dňa lekári objavili pri pravidelnej prehliadke cystu na mojom vaječníku. Tá sa postupne zväčšovala a začala som mať bolesti v podbrušku, prestalo mi chutiť, schudla som a moja pleť bola plná vyrážok, ako keď som bola tínedžerka.

Trpela som únavou, nervozitou a nespavosťou. V tom období som študovala predposledný ročník vysokej školy a nároky som zvládala len tak-tak. Do toho sa objavil nepravidelný cyklus. Krvácala som tri týždne, potom prišiel nanajvýš týždeň „čistoty“ a znova tri týždne krvácania. Anémia na seba nenechala dlho čakať a ja som sa pristihla, ako ležím v posteli a nemám silu ani vstať, nieto sa učiť a venovať sa koníčkom.

Gynekológovia ma vždy poslali domov iba s tabletkami na zvýšenenie hladiny železa. Ale keď to už bolo neúnosné, nasadili mi antikoncepciu. Vraj tá to vyrieši! Brala som ju tri mesiace. Pribrala som asi desať kíl, pleť sa ešte viac zhoršila. Ale áno, už som nekrvácala 3 týždne. No psychicky som sa cítila zle, bola som nervózna a nebola som vo svojej koži. Cysta neprestávala rásť a keď dosiahla rozmery, pri ktorých pacientku posielajú pod nôž, povedali, že ide o endometriózu.

Antikoncepcia. Niektoré tabletky
znižujú libido.
Antikoncepcia. Niektoré tabletky znižujú libido.
Zdroj: Shutterstock