Vôbec nie je náhoda, na ktorom mieste sa vyrážky vyhodia – každá zóna na tvári reaguje na iný stresový faktor. Ak poznáme príčinu, môžeme im v budúcnosti lepšie predchádzať.

Hriešne sladký víkend, blížiaca sa menštruácia alebo náročné obdobie v práci? Všetky tieto faktory podporujú nadprodukciu mazu, čo vedie k upchávaniu pórov a vzniku nečistôt.

  • Čelo a nos = stres

Nečistoty na čele a na nose svedčia o nadmernom strese. Ak sme príliš zaťažení, naše telo začne produkovať priveľa hormónu stresu – kortizolu. Jeho pôsobenie sa prejavuje v T-zóne, kde sa pokožka začne nadmerne mastiť.

Riešenie: Naučte sa relaxovať. Po pracovnom dni zájdite na hodinu jogy, na masáž alebo si doprajte upokojujúci bylinkový kúpeľ.

  • Spánky a vlasové kúty = zvyšky kozmetiky

Nepríjemné vodnaté vyrážky na spánkoch a vo vlasovej pokožke sú najčastejšie zapríčinené zvyškami mejkapu a stylingových produktov. Tieto partie zvyčajne nečistíme tak dôkladne ako pleť na tvári.

Riešenie: Lak z vlasov pred spaním dobre vyčešte a pri večernom čistení nevynechávajte postihnuté partie.

  • Lícne kosti = mobil a telefón

Ak sa vám tvoria vyrážky na lícach, možno treba „liečiť“ najskôr váš mobil. Na jeho povrchu sa darí baktériám, ktoré spôsobujú zápaly pokožky.

Riešenie: Mobil a telefón si 2-krát do týždňa dezinfikujte.

  • Okolie úst = výživa a trávenie

Nečistoty v okolí úst často signalizujú nezdravé stravovacie návyky – priveľa tukov, cukrov a korenín narúšajú rovnováhu pokožky a podporujú vznik zápalov.

Riešenie: Stravujte sa zdravšie. Ak sa vyrážky tvoria aj tak, možno trpíte potravinovou alergiou.

  • Brada, krk a dekolt = hormonálna nerovnováha

Vyrážky na týchto miestach nás vedia potrápiť pred menštruáciou. Na vine je vysoká hladina mužského hormónu testosterónu v krvi, ktorý podnecuje tvorbu mazu.

Riešenie: V dňoch pred menštruáciou si viackrát denne čistite pleť micelárnou vodou.