Zuzana pracovala ako letuška v Dubaji pre Spojené arabské emiráty a vďaka tomu sa dostala do destinácií po celom svete, o ktorých my, bežné smrteľníčky, môžeme len snívať. Lukratívnej práce, kde sa dalo zarobiť aj 2 500 eur za mesiac, sa nakoniec vzdala, hoci na začiatku musela pre túto prácu snov veľa urobiť. „Ako letuška som pracovala dva roky. Dostala som sa k tomu cez jednu kamarátku, ktorá bola tiež letuška a rozprávala mi o tom. Mne sa to zapáčilo, a tak som to skúsila,“ hovorí sympatická žena, ktorá sa stewardkou stala až na druhýkrát. Lebo lietať v oblakoch nie je len tak.

Čo všetko musíte splniť

Dôležitá je okrem výbornej angličtiny aj výška a splnenie mnohých ďalších kritérií. „Jednou z podmienok je ovládať výborne anglický jazyk a na špičkách dosiahnuť rukami do výšky dvoch metrov. Keď spĺňate tieto podmienky, absolvujete niekoľko kôl pohovorov, ktoré sú čoraz náročnejšie. Je tam mnoho psychologických momentov, ktoré dievčatá proste nezvládnu a jednoducho sa zložia.

Potom nasleduje kurz, ktorý pozostáva aj zo skúšky v simulátore lietadla, zvládnutia núdzového pristátia alebo úrazu počas letu. Mnoho dievčat to počas tréningu vzdalo, či už pre náročnú angličtinu alebo psychickú vyčerpanosť a vrátilo sa naspäť domov.“ Zuzke sa toto síce nestalo, ale aj ona musela niektoré kolá pohovorov absolvovať ešte raz. Nakoniec sa jej to podarilo a začala v 23 rokoch lietať pre dubajské aerolínie.

V Číne patrí Veľký čínsky múr a Zuzka ho samozrejme navštívila.
V Číne patrí Veľký čínsky múr a Zuzka ho samozrejme navštívila.
Zdroj: archív Z.D.

Zachraňovala malého chlapčeka

„Vôbec som sa nebála a ani nemám žiadne strašné zážitky. Jediným, čo si pamätám, je, že sme počas jedného letu museli podávať prvú pomoc chlapčekovi, ktorý mal záchvaty. Práca ma bavila, ale už po roku som si začala uvedomovať, že sa občas začínam báť počas letu a aj to, že takýto rozlietaný život unavuje a začala som uvažovať o odchode.

Odvtedy sa ma každý pýta na ten moment, kedy sa to vo mne zlomilo. Aj keď je to super práca s mnohými výhodami – veď lietate po celom svete zadarmo, vidíte množstvo krásnych vecí a ste finančne nezávislá. Aerolínie vám platia byt, aj keď ja som si po čase našla pekný podnájom priamo v Dubaji, má to aj nevýhody. Hoci sme vždy boli super kolektív, na nejaké dlhé kamarátstva sa tu spoliehať nedá.

Posádka v lietadlách sa stále mení, každý má iné lety, a preto je plánovanie výletov či nákupov veľmi ťažké. Mne po čase začalo chýbať práve toto – tie klasické, normálne kamarátstva. Okrem toho som si uvedomila, že ak raz budem mať deti, nechcem, aby svojich rodičov ani poriadne nepoznali.“

V Brazílii nemohla vynechať Rio de Janeiro a sochu Ježiša nad mestom.
V Brazílii nemohla vynechať Rio de Janeiro a sochu Ježiša nad mestom.
Zdroj: archív Z.D.

Videla celý svet

Počas práce navštívila aj Afriku, Vietnam, Ameriku, Nový Zéland, kde videla miesta, na ktorých sa nakrúcal slávny film Pán prsteňov. Navštívila aj Veľký čínsky múr, Japonsko, Brazíliu, Lisabon, Singapur. Veľký dojem na ňu urobila aj návšteva sirotinca v Bangladéši. „Bolo mi tých detičiek veľmi ľúto, doniesli sme im nejaké oblečenie a darčeky,“ spomína Zuzka aj na chvíle, keď to nebolo len o turistických atrakciách a zábave.

Zuzana žila v čarovnom Dubaji.
Zuzana žila v čarovnom Dubaji.
Zdroj: Shutterstock

Stewardi sú pekní, ale...

Zuzkini rodičia veľmi chceli, aby vydržala čo najdlhšie. „Vedeli totiž, že ak vydržím ešte rok, dostala by som ďalšie benefity a každým rokom je to lepšie a lepšie, ale ja som už nechcela. Vlastne ma tam nič nedržalo.“ Aj keď mnohé tajne snívame o sympatickom pilotovi, s ktorým by sme prežili svoj život, Zuzanu táto predstava nepriťahovala.

„Pre mňa boli piloti síce veľmi príjemní a sympatickí, ale skôr takými oteckami, lebo boli o dosť starší ako ja. A stewardi? Áno, pracovala som s peknými, ale väčšinou to boli homosexuáli,“ prezrádza.

V Japonsku si vyskúšala oblečenie gejší.
V Japonsku si vyskúšala oblečenie gejší.
Zdroj: archív Z.D.

Pobyt medzi klokanmi

Zuzka teda po dvoch rokoch zbalila kufre a presťahovala sa na necelý rok medzi klokany do Austrálie. „Tu som chodila jeden semester na výšku a popri tom som pracovala. Chcela som pracovať ako manažérka, ale pre víza, ktoré som mala na krátku dobu, ma nechceli na takúto pozíciu zamestnať. Robila som teda čašníčku, a to ma zase nenapĺňalo, a tak som si povedala, že s takýmto životom končím.“

Konečne má pravidelný spánok

Rozhodovala sa medzi návratom domov a Českom. Nakoniec vyhrala Praha a neľutuje. Začala pracovať pre podporu predaja ohľadne rezervácie hotelov po celom svete. V práci našla aj svoju veľkú lásku Tomáša, ktorý ju už požiadal o ruku a v júli čakajú dieťatko. Zuzka sa chcela usadiť, čo sa jej podarilo. „A na nezaplatenie je aj pocit, že mám konečne pravidelný spánok,“ dodáva.

S prácou v oblakoch pomohla mnohým dievčatám

Viaceré sa o nej dozvedeli cez známych a hoci ju nepoznali, ozvali sa jej cez sociálne siete a ona im poradila. „Z niektorých sa naozaj stali letušky a jedna z nich je dokonca v Dubaji, takže keď tam idem na výlet, mám kde prenocovať,“ smeje sa Zuzka, ktorá na dovolenku mimo Európy inak ako letecky necestuje. „Domov do Bystrice alebo na hory do Rakúska chodievame aj vlakom, ale inde len lietadlom,“ uzatvára Zuzka.

S priateľom Tomášom čakajú v júli bábätko.
S priateľom Tomášom čakajú v júli bábätko.
Zdroj: archív Z.D.