Po krásnom roku v Nemecku som sa rozhodla pokračovať v au pair, tentoraz v Rakúsku. Agentúra pre mňa našla rodinu tak rýchlo, že som si po návrate z Nemecka takmer nestihla vybaliť kufor.

Nová rodinka

Moja nová rodinka bývala vo Viedni, mali 2 deti, 4- a 6-ročné dievčatká. Mama bola lekárka a otec právnik. Všetko vyzeralo dobre. Keď som dorazila do rodiny, privítala ma sympatická mama a o pár minút prišla stará mama s dievčatami. Mladšie dievčatko bolo hanblivé, ale stále sa na mňa usmievalo. Staršia zase nahnevane dupla nohou a utiekla do svojej izby. Ale už počas víkendu som sa s dievčatami skamarátila a domáce práce pre mňa neboli problémom. Aj preto mi po víkende dali podpísať au pairskú zmluvu na ročný pobyt.

Zmluvu som podpísala, hoci otca rodiny som videla prvýkrát až po týždni a postupne sa dozvedela, že sú už 2 roky rozvedení, ale s dcérkami má pekný vzťah. Bolo to tak, dcéry ho milovali. Bol mi sympatický od prvej chvíle a rýchlo som pochopila, že dôvodom rozvodu nebola veľká pracovná vyťaženosť jeho exmanželky, ale hlavne jej mama, teda stará mama dievčat.

Stará mama pôsobila 
ako starostlivá osoba, 
ale v skutočnosti 
muselo byť vždy všetko podľa nej.
Stará mama pôsobila 
ako starostlivá osoba, 
ale v skutočnosti 
muselo byť vždy všetko podľa nej.
Zdroj: iStock

Aupairky sa striedali ako na páse

Stará mama bola diktátorka, ktorá riadila všetkých a všetko muselo vyzerať podľa nej. Hoci bývala vo vedľajšom dome, v dome dcéry bola niekoľkokrát denne s cieľom skontrolovať domácnosť. Určovala, čo sa bude dievčatám variť, riadila aj mňa, čo kedy mám robiť. Často kričala na dievčatá, ale aj na svoju dcéru. Až mi ich bolo ľúto.

Po týždni začala vykrikovať aj na mňa a kritike na moju adresu odvtedy nebolo konca-kraja. Dokonca mi vyčítala, že som v nedeľu v rámci voľna bola na pár hodín sama v meste a zdôraznila, aký dôležitý je kontakt s dievčatami aj počas môjho osobného voľna. Od ich upratovačky, s ktorou som mala zakázané komunikovať, som sa tajne dozvedela, že som už ôsma au pair a žiadna nevydržala dlhšie ako víkend. Iste preto stará mama pri mne vydržala až týždeň byť milá.

Vnučky sa pomočovali

Šírila okolo seba taký strach, že mladšia z dievčat sa pocikávala nielen v noci, ale aj pred ohláseným príchodom starej mamy. Obidve dievčatá si obhryzávali nechty a spali s cumlíkmi. Čoraz viac som si uvedomovala, že bola chyba podpísať zmluvu. Navyše som ju ani nemala, pretože mi ju vzali, tak som ani nevedela, ako od nej odstúpiť. Mame dievčat som povedala, že nie som spokojná a chcem odísť a ona na to, že keď som raz podpísala zmluvu, musím zostať rok. Nepomohli ani slzy, ani prosby. Tak som začala plánovať svoj útek. Keďže som onedlho dostala do ruky zmluvu, aby som sa šla prihlásiť oficiálne k pobytu na úradoch, využila som to, zbalila som si veci, kľúče od domu hodila do izby cez otvorené okno a doslova som utiekla.

Dala som tomu ešte jednu šancu

Môj návrat k rodičom nikdy nebol radostnejší. Ani sa mi nechcelo veriť, že som vo Viedni strávila len 2 týždne. Zdalo sa mi to ako nikdy nekončiaci zlý sen. V podobe starej mamy som spoznala skutočného despotu. Agentúre som poďakovala za spoluprácu s dôrazom, že o ďalšiu rodinu nemám záujem. Po pár dňoch mi od nich prišiel dotazník, aby zistili dôvod môjho odchodu. Vypĺňala som ho veľmi opatrne, lebo agentúra chcela moje skúsenosti konfrontovať s uvedenou rodinou. Au pairskú rodinu som si neskôr našla sama, asi 100 km od Viedne a prežila som v nej krásne mesiace.

Ľudmila 

Čo my na to?

Nie vždy sa práca v zahraničí stane prácou snov. Preto je dobré si preveriť sprostredkovateľskú agentúru, najlepšie u dievčat, ktoré s ňou už majú skúsenosť, a tiež si treba dať pozor na zmluvu, ktorú podpisujete, aby ste sa zbytočne nechytili do pasce. Pretože tak ako hostiteľská rodina má právo na skúšobnú lehotu, rovnaké právo má aj zamestnanec.