Mala 14 rokov a práve premýšľala nad výberom strednej školy. Vtedy jej ani v najtajnejších snoch nenapadlo, že o pár mesiacov pôjde na svoju prvú cestu do Pekingu ako modelka.

„Bola som také obyčajné dievča z Oravy, ktoré dovtedy nebolo ani v Bratislave, preto som si nemyslela, že mám šancu uspieť v nejakej modelingovej agentúre a nieto ešte vo svete,“ vysvetľuje Nikola.

Našli si ju na sociálnej sieti

Nikola asi mala šťastie, pretože modelingová agentúra si ju našla na sociálnej sieti a oslovila ju, či by neprišla na kasting do Bratislavy. „Našli ma náhodou na Facebooku, keď som na odporúčanie mojej sesternice začala sledovať ich stránku. Vtedy som si vôbec neverila, ale mala som pri sebe správnych ľudí, ktorí ma podporili.“

Odkazuje tiež mladým babám, ktoré túžia po modelingu a nikto ich neoslovil, že to neznamená, že nie sú tie pravé.

Cestovanie je jednou z najkrajších a zároveň najťažších vecí na modelingu.
Cestovanie je jednou z najkrajších a zároveň najťažších vecí na modelingu.
Zdroj: Archív N.H.


Nemusíte byť modrooká blondína

„Dnes našťastie neplatí, že modeling patrí len modrookým blondínam. Práve naopak, rôznorodosť je to, čo vidíme na stránkach najprestížnejších magazínov a to je na tom krásne. Ženská krása nemá obmedzenia.“

Avšak základné kritériá, ktoré by mala modelka spĺňať, je výška aspoň 170 centimetrov, štíhla postava, vek od 14 do 21 rokov a aspoň základy angličtiny.

„Mňa však v agentúre naučili veľmi podstatnú vec a to, že pekná tvárička nestačí a treba mať aj rozum a pokoru. Nie je to vždy o tom, ako vyzeráte, musíte mať osobnosť a byť hlavne samy sebou.“

Profesionálna modelka sa musí o seba starať, dbať na životosprávu, musí mať dostatok spánku, keďže je to časovo náročná práca.
Profesionálna modelka sa musí o seba starať, dbať na životosprávu, musí mať dostatok spánku, keďže je to časovo náročná práca."
Zdroj: Archív N.H.

Precestovala svet

Modeling je jedna z tých prác, pri ktorej sa nudiť určite nebudete. „Cestovanie je jednou z najkrajších a zároveň najťažších vecí na modelingu. Každý deň stretávate nových, zaujímavých a úspešných ľudí. Precestujete kus sveta a spoznáte aj iné kultúry, ako je tá vaša. Ale keď cestujete niekedy aj 20 hodín a spíte len v lietadle, je ťažké vyzerať dobre a sviežo, ako sa od vás očakáva,“ vysvetľuje v čom tkvie náročnosť neustáleho presúvania po celom svete.

Najväčší dojem na mňa asi urobilo fotenie pre Bershku. Išlo o plagátiky pre všetky obchody v Európe. Spoločnosť sídlila kúsok od Barcelony a bola som prekvapená, aké obrovské to je. Pôsobilo to ako malé mesto. Tu vznikali návrhy a riešil sa celý chod firmy. Vidieť takú veľkú a úspešnú spoločnosť aj znútra a pracovať s ľuďmi, ktorí za tým všetkým stoja, bol pre mňa obrovský zážitok,“ hovorí nadšená Nikola, ktorá má toľko zážitkov, že by to bolo aj na knihu.

Nikola Hrubjaková má iba 22 rokov, no za sebou viac ako hocikto v strednom veku.
Nikola Hrubjaková má iba 22 rokov, no za sebou viac ako hocikto v strednom veku.
Zdroj: Archív N.H.

Sú Slovenky najkrajšie?

Nikola si myslí, že naozaj patríme medzi najkrajšie dievčatá na svete. „V akejkoľvek krajine, kde som bola, stretávala som krásne ženy na kastingoch, foteniach a prehliadkach. Ale keď som prišla domov, krásne ženy som videla hocikde na ulici. Myslím, že si to každý všimne, kto sa vráti po nejakom čase na Slovensko.“

Najviac modeliek, ktoré stretávala, boli z Ruska, Ukrajiny a Brazílie, ale stretla aj slovenské kolegyne. Najviac ju však prekvapil prístup k modelkám v Číne. „V Číne nie sú také prísne kritériá ako na západe, hlavne čo sa týka mier, výšky a celkového výzoru. Rovnako to chodí aj v Indii. Tam sú z vás ohromení už len preto, že ste iné. V Číne si nás bežne ľudia fotili či už v metre, na ulici, alebo v reštaurácii,“ porovnáva Nikola. „V Európe je zase modeling na vyššej úrovni, kladie sa dôraz na prirodzený vzhľad a jednoduchosť.“


Na párty zabudnite

Väčšina si život modelky predstavuje ako jednu veľkú párty. Ak vás na tejto práci láka práve toto, zabudnite na to. Práca modelky nemá s párty životom veľa spoločného.

„Profesionálna modelka sa musí o seba starať, dbať na životosprávu, musí mať dostatok spánku, keďže je to časovo náročná práca. Alkohol nie je zrovna to, čo pomáha. Je to ako v bežnom živote a záleží od toho, aké má človek priority,“ myslí si Nikola, ktorá v súčasnosti žije s rodinou na Orave a má dve krásne deti (2 a 3 roky).

Posledné roky som všetok svoj čas venovala rodine, tá je, aj bude u mňa vždy na prvom mieste.
Posledné roky som všetok svoj čas venovala rodine, tá je, aj bude u mňa vždy na prvom mieste."
Zdroj: Archív N.H.

S priateľom sa poznajú už od základnej školy a napriek možnostiam, ktoré Nikola mala, sa rozhodla pre rodinný život. „Posledné roky som všetok svoj čas venovala rodine, tá je, aj bude u mňa vždy na prvom mieste. Avšak som stále otvorená novým príležitostiam a k modelingu sa chcem čoskoro vrátiť, hoci už nie na plný úväzok,“ vysvetľuje svoje predstavy o budúcnosti, ale dodáva, že v dobe, keď každý niečo plánuje, ona sa plánom vyhýba.

„Neplánujem si život, pretože viem, že čo platí dnes, zajtra už nemusí. Robím všetko preto, aby som bola spokojná so sebou tu a teraz, nie zajtra, ani včera, ale dnes.“ 

S priateľom sa poznajú od strednej školy a napriek kariérnym možnostiam, ktoré Nikola mala,  chcela sa usadiť a mať rodinu.
S priateľom sa poznajú od strednej školy a napriek kariérnym možnostiam, ktoré Nikola mala, chcela sa usadiť a mať rodinu.
Zdroj: Archív N.H.