V európskych krajinách rastie počet nakazených koronavírusom závratnou rýchlosťou. Chorobu je však možné poraziť. 60-ročná britská lekárka Clare Gerada sa podelila o svoju skúsenosť s obávaným vírusom. Porozprávala, aký mala u nej choroba Covid-19 priebeh a ako sa jej podarilo vyliečiť.

"V nedeľu som sa vrátila z konferencie v New Yorku. Na druhý deň som ešte išla do práce. Cítila som sa trochu inak ako obvykle, ale myslela som si, že je to určite kvôli posunu času. V utorok som bola dosť unavená a trochu ma bolelo hrdlo, ale nebrala som to príliš vážne, niečo podobné som už po dlhšom lete lietadlom zažila.

 

Zrazu ma hrdlo začalo naozaj veľmi bolieť. Bolo to, akoby ma tam rezali nožom. Neskôr som dostala veľmi vysokú horúčku, triasla som sa od zimy. Až vtedy mi napadlo, že by to mohol byť koronavírus. Nezľakla som sa, pretože nemám žiadne chronické ochorenia, som fit, často chodievam na prechádzky.

Lekárka Clare chorobu úspešne porazila.
Lekárka Clare chorobu úspešne porazila.
Zdroj: Reprofoto Youtube

Do práce som sa už nevrátila, pomoc som hľadala na internete. Neskôr som sa vybrala na špeciálne vyšetrovacie miesto, kde ma však odmietli otestovať. Vraj som sa vrátila zo Spojených štátov, ktoré vtedy ešte nepatrili medzi ohrozené krajiny. Ja som však na teste trvala, pretože som vedela, že mám koronavírus. Nezvyknem byť takáto chorá a sezóna chrípky sa už predsa dávno skončila. Bolo jasné, že nešlo o obyčajné prechladnutie. Niekoľko hodín po objavení sa prvých príznakov som už nevedela ani jesť.

Stratila som chuť do jedla a v ústach som cítila hroznú kovovú pachuť. Dva dni som nejedla, ľahla som si do postele. Kvôli horúčke som nespala dobre, ale túžila som len po spánku. Snažila som sa veľa piť, najmä limonády - čaje mi nechutili. Každých 8 hodín som si dala dva paraleny. Táto choroba bola horšia, než akákoľvek iná, ktorej som v priebehu života čelila. V piatok konečne prišli výsledky testu. Naozaj som mala koronavírus.

Ako úspešne prekonať obávanú chorobu?
Ako úspešne prekonať obávanú chorobu?
Zdroj: Shutterstock

Dovtedy sa mi už trochu uľavilo. Horúčka klesla, už som nekašľala, nepotrebovala som ani lieky na zmiernenie bolesti. Opäť som dokázala jesť, hoci nie veľa. Jedla som najmä kuraciu polievku, ktorú mi nosili susedia. Môj manžel Simon spal v inej izbe, dodržiavali sme potrebnú vzdialenosť a používali vlastné uteráky. Nášho psa nosil na prechádzky sused, aby sme vonku niekoho nenakazili. Zatiaľ nikto, s kým som bola v kontakte, neochorel.

Chorobu som úspešne prekonala. A vylieči sa z nej väčšina ľudí. Je našou zodpovednosťou, aby sme dodržiavali prijaté opatrenia. Mali by sme zostať doma, aby sme nikoho nenakazili, najmä nie ľudí, ktorí patria do rizikovej skupiny."

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa u 88 % chorých objavujú nasledovné príznaky ochorenia Covid-19:

suchý kašeľ (68 % prípadov)

únava (38 % prípadov)

vlhký kašeľ (33 % prípadov)

ťažkosti s dýchaním (19 % prípadov)

bolesti hrdla (14 % prípadov)

bolesti hlavy (14 % prípadov)

bolesti svalov (15 % prípadov)

zimnica (11 % prípadov)

vracanie (5 % prípadov)

hnačky (4 % prípadov)

Ako úspešne prekonať obávanú chorobu?
Ako úspešne prekonať obávanú chorobu?
Zdroj: Shutterstock