Pri štedrovečernom stole sme sedeli ja, brat a rodičia. Staršia sestra mala už svoju rodinu, ale vždy po večeri prišli. Tak to bolo aj ten rok. Spoločne sme rozbaľovali darčeky, posedávali a rozprávali sa. Všetko bolo tak, ako malo byť. Vtedy by mi ani nenapadlo, že je to posledný večer, keď vidím svojho tatka živého. Že sa s ním rozprávam poslednýkrát.

Zmocnil sa ma pocit, že niečo nie je v poriadku

Keď sa už sestra s rodinou zberali domov, opýtali sa, či k nim na chvíľu nejdeme posedieť. My s mamkou sme išli a mladší brat ostal s tatkom doma. Keď sme sa vrátili, ocko ležal na mojej posteli a driemal. Zobudila som ho a poprosila, aby šiel do spálne. Požiadal ma, aby som ho odprevadila do postele. Spýtala som sa ho, či ho niečo bolí, ale povedal mi, že nie, len že sa necíti dobre. Chytila som ho za ruku a šli sme do spálne.

Pri posteli ma pohladkal po vlasoch a opýtal sa ma, či ráno mamke pomôžem, lebo mali „gazdovku“. Uistila som ho, že áno, nech len oddychuje. Keď som si ľahla do postele, počula som, ako chrápe. Zaspala som okolo polnoci. Ráno ma zobudil budík, ktorý mal tatino nastavený na 3.30. Tak chodieval cez leto do roboty. Budík som vypla a ľahla som si zase spať. Ležala som asi päť minút, ale zmocnil sa ma pocit, že niečo nie je v poriadku, lebo som nepočula tatka chrápať. Niečo ma ťahalo do spálne. Televízor bol zapnutý, a keď som vošla, všimla som si, že tatko má modré pery. Chytila som ho za nohu, aby sa aspoň trošku pohol, ale už ich mal studené.

Slávka s milovaným ockom.
Slávka s milovaným ockom.
Zdroj: archív respondentiek

Chýba mi každý jeden deň

Zasvietila som svetlo a zobudila mamku. A už sa začala nočná mora. Krútila sa mi hlava, hučalo mi v nej, myslela som, že mi vybuchne. Sedela som a plakala. Ani záchranári mu už nevedeli pomôcť. A tak som v ten deň stratila toho najdôležitejšieho človeka vo svojom živote. Toho, ktorý pri mne často sedel na posteli, keď som bola chorá, a držal ma za ruku. Bol pri mne vždy, keď som ho potrebovala. Bol ten najlepší tatko na svete. Chýba mi každý deň. Ale viem, že zhora na nás dáva pozor. Som rada, keď sa mi o ňom sníva, lebo aspoň tak s ním môžem byť. Keď nie inak, aspoň v sne...