Po strednej ju hneď neprijali na vysokú, tak začala pracovať na mestskom úrade v Poprade. Bolo to fajn, práca ju bavila aj zaujímala a zarábať vlastné peniaze nebolo zlé. Preto si vysokú školu robila popri zamestnaní.

Kolaps

Keď skončila s titulom bakalárka, presťahovala sa za manželom do Bratislavy a zamestnala sa v banke. "Pomerne rýchlo som sa vypracovala na významnú manažérsku pozíciu. Od mojich podkladov napríklad záviselo plánovanie banky na nejaké obdobie a fungovanie pobočiek. Nevadilo mi, že robím dlhé hodiny. Nikto ma nenútil. To ja som perfekcionistka a pokladala by som za osobné zlyhanie, keby som nejakú úlohu nezvládla," vysvetľuje Monika Matusová (37), ktorej v slovníku slovo Nedá sa neexistuje.

To však trvalo len dovtedy, keď ju rovno z porady krvácajúcu odviezli do nemocnice. Vtedy sa musela vyrovnať s druhým potratom a slovo Nedá sa jej začalo hlodať v hlave. "Nedá sa to takto. Takýmto spôsobom. V takomto tempe. Niečo musím zmeniť. Žiť trochu ináč. Ale ako?" pýtala sa sama seba.

Vlastné sny

Celý život sa venovala športu. Robila karate aj fitnes a popri tom sa dostala aj k masážam a kultúre tela. Postupne si urobila masérske kurzy a masírovala najskôr v rámci rodiny, potom v športových kluboch a potom popri práci v banke každú voľnú chvíľu. "Asi je prirodzené, že som začala rozmýšľať nad tým, či by som sa svojmu koníčku nemohla venovať profesionálne. Tá myšlienka sa mi páčila. Ale, narazila som na niekoľko veľkých ale."

Monikine okolie ju nechápalo. Prišli otázky typu, načo si robila školu, načo boli celé tie roky práce, keď vzdáva skvele rozbehnutú kariéru? "To chceš fakt byť nejakou obyčajnou masérkou? Šibe ti??? Ty, manažérka z banky!!! Takýchto otázok bolo veľa a moje odpovede boli neisté. Napriek tomu som po ôsmich rokoch z banky odišla, ale rovno sa postaviť na vlastné nohy, na to som odvahu nenazbierala. Potrebovala som si overiť, či naozaj dokážem masérkou byť, či sa tým uživím a či sa moja predstava o tom, čo chcem v budúcnosti robiť, zhoduje s realitou."

Bude z nej masérka

Preto sa v masérskom salóne zamestnala. Dlho to netrvalo! Za rok mala dosť času všetko zvážiť, uvážiť, vymyslieť si plán A, a ak nevyjde, tak aj plány B a C. "Práve si otváram vlastné štúdio zamerané na masáže aj na tradičnú čínsku medicínu. Hurááá!!! Láka ma pracovať na svojom. Je to veľká zodpovednosť, ale zároveň sloboda, konečne budem môcť realizovať svoje nápady: ako s ľuďmi komunikovať, aké služby a aké produkty im ponúknuť..."

Ako zamestnanec nemohla. Ani v masérskom salóne, ani v banke. Verí, že má schopnosti, ktoré v zamestnaní nemôže využiť, a potom mrhá svojím potenciálom. Teraz už nebude. Samozrejme, že sa bojí. Hlavne, či budem mať dostatok klientov a z čoho bude platiť účty. "Spokojná budem, keď mi budú príjmy pokrývať výdavky a keď budem mať na to, aby som sa ďalej vzdelávala, pretože si stále treba rozširovať obzory, získavať informácie a ponúkať niečo nové.

Teraz sa obzerám po rôznych kurzoch podnikania. Musím sa zorientovať v legislatíve. Ale cenné sú aj rady od už skúsených podnikateľov o tom, čo robiť a čo nerobiť." Jasné, že urobí pár krokov vedľa, človek sa učí stále. Ale vie, že nepodľahne panike. "Keď niečo nevyjde, predýcham to a poobzerám sa po ďalších možnostiach. Je ich toooľkooo. Hoci, dnes sa mi hovorí. Ale vidieť som ich začala až vtedy, keď mi došlo, že už nechcem byť zamestnaná, lebo tak nikdy v živote nedosiahnem to, aby som bola spokojná.“