Lucia zomrela ako tridsaťdva ročná. Skamarátila som sa s ňou pár rokov predtým. Mala dve malé deti, manžela, veľký dom a veľa starostí.

Tragický príbeh tridsaťročnej ženy

Hoci bola spoločenská, nikdy si s nami nedala ani pohárik. Pila len vodu a litre kávy. Bola totiž abstinujúca alkoholička a akémukoľvek pokušeniu sa vyhýbala oblúkom.

"Pila som už od šestnástich. Neprišlo mi čudné, u nás doma sa konzumácia alkoholu považovala za úplne normálnu. Ale ja som dokázala nasávať už od rána a vydržala som celý deň. Pila som doma, aj v krčme. Čo si o mne myslia iní, ma nezaujímalo. Lenže keď som sa raz o desiatej dopoludnia váľala totálne namol na ulici, došlo mi, že to už je priveľa. Že takto žiť nechcem," zverila sa mi po čase Lucia.

Keď z nej kvanta rumu vyprchali, zobrala sa a odišla na liečenie. "Nechala som sa zavrieť do liečebne." Lucie túžila po deťoch, mužovi a normálnom živote. Nechcela skončiť ako troska. Mala silnú vôľu, protialkoholickú liečbu zvládla. Vydala sa, porodila dcéru, potom syna a kúpila dom. Všetko vyzeralo na happy end. Bohužiaľ, muž bol povaľač, tiež trochu pil. Celú ťažobu starostlivosti o rodinu nechal na Luciu. Tá vydržala pár rokov. Potom dom predala a manžela opustila.

Poštou mi prišlo parte

"Mám prenajatý byt, deti sú spokojné a ja som čerstvo zamilovaná," žiarila, keď som ju po pár mesiacoch stretla na električkovej zastávke. Prekvapilo ma, že je z nej cítiť alkohol. "Mám to pod kontrolou, ale s Mirkom si občas dáme nejaké to vínko pre lepšiu náladu," odbila ma. Že to nakoniec pod kontrolou nemala, potvrdilo jej parte, ktoré mi o pol roka prišlo poštou.

"Lucia znova začala piť, a to veľmi. Nezvládala deti ani domácnosť. Mirka síce milovala, ale prepadla s ním zase chľastu. Bola z nej troska. Keď ju opustil, pila celý týždeň. Nakoniec si dala fľašu rumu a zjedla prášky. Po nich sa už neprebudila," vyrozprával mi desivý koniec života mladej ženy jej otec. Po Lucii zostali dve malé deti (osemročná dievčatko a šesťročný chlapec) a smutná spomienka na mamu.

Príbeh smutného dievčaťa

Tichá a nenápadná Klára má šestnásť rokov. Fakt, že má matka problém s alkoholom, zistila už na základnej škole. "Najskôr som si nič nevšimla, ale čím som bola staršia, dochádzalo mi, že je mama často opitá. Začalo sa to, keď od nás odišiel otec. Z mamičky bolo cítiť alkohol, motal sa jej jazyk a mávala záchvaty plaču.

To bolo na dennom poriadku. Samozrejme, mala aj lepšie obdobie, keď sa snažila a nepila, ale to nikdy dlho nevydržalo. Fľaše mala schované aj u nás v izbičke. Jednu som našla za skriňou, kam mi zapadla knižka," konštatuje Klára a človeku sa zviera srdce súcitom a bezmocnosťou.

Kláru okolnosti donútili variť, upratovať, pomáhať mladšiemu bratovi so školou. Keď počuje kamarátky, ako sa sťažujú na trápne akčné matky, ktoré ich neustále niekam pozývajú a ťahajú na nákupy, je jej do plaču. "Čo by som dala za to, keby som takú mamičku mala. Lenže tá moja je iná. Pred rokom som ju dokonca našla v bezvedomí. Neviem, či bola taká opitá, alebo si zobrala aj niečo iné. Volala som k nej pohotovosť. Mám mamu fakt rada, ale len keď je triezva. Ja piť nikdy nebudem," rozpráva Klára. Statočná dievčina, ktorá si desivé zážitky s alkoholom ponesie celý život a je otázne, ako sa s nimi nakoniec sama vyrovná.


Tragický osud mladej ženy a smutná spoveď dospievajúceho dievčaťa. Boj s démonom alkoholom má veľa obetí.

Alkoholizmus rovnako ako každá iná závislosť sa začína nevinne. Pohárik na uvoľnenie, dobrú náladu. Pohárik pre eufóriu alebo na ťažkosti života. Poháre, ktoré povzbudia. Nakoniec sa z nich stanú fľašky. Z občasnej barličky ťažká závislosť, ktorá je peklom pre alkoholika i jeho blízke okolie.

V skupine ľudí závislých od alkoholu je približne tretina žien, vyplýva zo štatistík. Odborníci okrem iného tvrdia, že sa alkoholičky všeobecne ľahšie liečia, pretože dobre akceptujú psychoterapiu, relaxačné techniky. Len máloktorá si pod vplyvom chľastu komplikuje existenciu trestnou činnosťou. Abstinentky sa ľahšie odpútajú od nevhodnej spoločnosti, rodina je pre nich silným motívom.

Platí však aj to, že ženy majú nižšiu odolnosť voči alkoholu, rýchlejší rozvoj návyku. Často pijú, aby tišily emotívnu precitlivenosť, nalomenú psychiku ako dôsledok záťažových situácií, akými sú úmrtie blízkeho, rozvod, samota, strata zamestnania či iné zlyhania.


Zdroj: Blesk.cz