Lucie Szentesi (26) z Prešova, pedagogička 

K tejto záľube sa dostala pred niekoľkými rokmi, keď sa ocitla v núdzi. „Mala som narodeniny a mamka mi nechcela upiecť tortu. Tak som sa rozhodla, že si ju upečiem sama,“ prezrádza učiteľka, ktorá odvtedy vypeká takmer denne. Spomína si aj na svoje prvé torty, ale, ako hovorí, hoci sa jej vtedy páčili, dnes tvorí oveľa krajšie. „Pečiem pre známych, alebo keď ma niekto poprosí. Inšpirácie hľadám na internete,“ hovorí Lucia, ktorá vypeká aj bezlepkové torty a to pre manžela. Sú vynikajúce a rozdiel medzi klasickou a bezlepkovou je naozaj minimálny.

V kurze sú nahé

Hoci vyrába aj fondánové torty, v kurze sú nahé, kde sa na vrch dáva len poleva alebo čokoláda a nechá sa voľne stiecť. „Navyše cukrárky sa v poslednom čase snažia piecť bez alergénov, lepku, tukov, masla, teda čím zdravšie,“ vysvetľuje Lucka, ktorá sleduje najnovšie trendy. „Na tejto práci mám najradšej kreativitu. Preto nemám problém upiecť akýkoľvek tvar. Robila som už tortu v tvare načapovaného piva, topánok, hradu či kabelky. V detskom svete vyhrávajú Mimoni,“ smeje sa cukrárka. 

Zajačiky, ovečky...

Veľká noc súvisí s príchodom jari, preto aj tortičky, ktoré vyrábam, sú farebné, teda jarné. Jednoznačne nesmú chýbať zajačiky, ovečky... Aj v príchutiach často cítiť sviežejšie chute, do úzadia idú sladké vanilkové a čokoládové krémy a dominuje mascarpone, lesné ovocie, tvaroh,“ prezrádza Lucka. „Mám rada, keď mi nechajú klienti voľnú ruku a ja sa s tortou môžem vyhrať. Baví ma zdobenie, ale svoje čaro majú aj spomínané nahé torty.“ Okrem pečenia dokáže vytvoriť aj rôzne dekorácie. „Stále hľadám niečo nové, potrebujem sa vyvíjať.“

Doslova umelecké kúsky.
Doslova umelecké kúsky.
Zdroj: archív respondentiek
Jej dobroty ochutnali aj Katka Koščová a Veronika Husovská.
Jej dobroty ochutnali aj Katka Koščová a Veronika Husovská.
Zdroj: archív respondentiek