Dlhé vlasy sú dlhé vlasy. Vedela to už Lady Godiva, ktorá sa v 13. storočí preháňala po meste na koni odetá len do svojich dlhých kučier. Dôvod? Vraj tak chcela primäť knieža Leofrika, aby znížil dane pre obyvateľov anglického mesta Coventry. Úspech to malo, knieža dane naozaj znížil (okrem tých z koní). Či ho očarili dlhé vlasy mladej devy, alebo jej krásne telo, je otázne. Jedno je však isté – dlhé vlasy sú klasika. Ženská a neuveriteľne zvodná.

Tvrdí to aj vlasový stylista Serge Normant. Známy kaderník, tvorca inovatívnych ošetrujúcich a stylingových produktov na vlasy vytvára glamour účesy, ktoré môže mať každá dáma. Jeho šikovnosť ocenili Julia Roberts, Reese Witherspoon, Julianne Moore, Sarah Jessica Parker i supermodelky Gisele Bundchen, Linda Evagelista či Christy Turlington.

Serge pravidelne predvádza svoj talent vytvoriť aj z tých najobyčajnejších vlasov obdivuhodné elegantné a sofistikované kreácie hodné červených kobercov a prehliadkových mól vo všetkých kútoch sveta. Mať doma takéto zlaté ručičky by veru nebolo na škodu. Najmä ak sa o dlhé vlasy snažíte už niekoľko rokov a z vysnívanej koruny krásy je zatiaľ iba účes siahajúci sotva po lopatky.

Serge vie, čo s tým, a tvrdí, že treba začať troma základnými pravidlami: zázračným strihom, dokonalými produktmi a doplnkami stravy podporujúcimi rast vlasov, ich pevnosť a tým aj dĺžku.

Jeho ďalších 11 rád vám pomôže dosiahnuť najkrajší účes, aký ste kedy mali. Zaspievané slovami klasika „... hrozne dobré vlasy“.

Dlhé a úžasné
Dlhé a úžasné
Zdroj: isifa, DSR

1. Keď viac je menej 

Vlasy, ktoré siahajú do polovice chrbta, rastú tri a viac rokov. Ako často ste ich za ten čas žehlili, kulmovali, fénovali, natáčali? Milión ráz? A to sme nespomenuli farbenie, melírovanie, odfarbovanie. Končeky vlasov sú preto vysušené a ľahko sa poškodia. Normant radí zastrihnúť končeky každý druhý mesiac približne o centimeter. Nebojte sa, že budú krátke. Vlasy za ten čas narastú viac, ako kaderník odstrihne, v skutočnosti tak z ich dĺžky nič nestratíte. Ak budete intervaly medzi strihaním predlžovať, končeky sa porušia a kaderník bude musieť ubrať viac, ako by ste si želali.

2. Zdravá pokožka, dlhšie vlasy

Masáž hlavy je príjemná a užitočná. Vmasírovanie séra alebo šampónu s esenciálnymi olejmi (najlepší je avokádový, kokosový a arganový) ku korienkom vlasov niekoľkokrát za týždeň vyživí pokožku a vytvorí dobrý základ pre zdravšie, pevnejšie a odolnejšie vlasy. Minútová až dvojminútová masáž podporí cirkuláciu krvi a zdravie pokožky. 

3. Ani dlhé, ani krátke 

Sú vaše vlasy momentálne v tejto fáze? Šikovným strihom aj z takejto „nijakej“ dĺžky vyčarujete dojem dlhej hrivy. Základom sú dlhé dolné vrstvy a dlhé dĺžky okolo tváre. Efekt dlhých prameňov vytvorí aj ofina učesaná nabok. Takto ľahšie prečkáte fázu rastu a nebude vás pokúšať hriešna myšlienka vlasy ostrihať.

4. Nie je bavlna ako bavlna 

Obliečky na vankúše zo zamatu a egyptskej bavlny vytvárajú menšie trenie ako tie z obyčajnej bavlny. Noc na takomto vankúši je pre vlasy menej stresujúca a je aj menej pravdepodobné, že sa zamotajú alebo polámu. Iná možnosť, ako zabrániť poškodeniu vlasov počas spánku, je stiahnuť ich na temene do voľného chvosta šatkou alebo tzv. scrunchie – gumičkou omotanou látkou.

5. Suchý šampón a suchý kondicionér

Áno, existuje aj suchý kondicionér a je to úžasná vec. Oceníte ho práve vtedy, keď nastane stav – suché končeky a mastné korienky. Vlasy rýchlo vzpruží, keď strácajú objem. Na vlasy a pokožku hlavy je oveľa lepší ako tradičné mokré umývanie, ktoré spolu s nečistotami odstráni aj prirodzený maz. Serge Normant odporúča šampón nastriekať na korienky a končekmi prstov vmasírovať do pokožky. Pozornosť venujte aj partiám okolo tváre. Účesu dodáte vzdušnosť a objem, ktorý dlhé vlasy svojou váhou strácajú.

6. Prípravky na objem 

Dlhé vlasy sú ťažké a bez vhodných prípravkov spľasnú. Hviezdny kaderník radí použiť po každom umývaní na vlhké vlasy objemovú penu. Vlasy nadobudnú objem a budú chránené pred teplom. Takéto prípravky používajte aj vtedy, keď máte vlasy husté a myslíte si, že podporu objemu nepotrebujú.

7. Dokonalosť je dôležitá 

Ak vlasy pri fénovaní upravíte nesprávne, môžete prísť o želaný objem. Dlhé vlasy by po sušení mali byť buď dokonale rovné, alebo dokonale vlnité. Tzv. plážové vlny zvýrazňujúce prirodzenú štruktúru, ktorá nie je ani rovná, ani vlnitá, môžu pôsobiť plocho a neupravene.

8. Jemnejšie produkty

Stylingové prípravky so silným tužiacim efektom môžu dlhé vlasy pripraviť o objem. Zbytočne ich zaťažujú a ťahajú k zemi. Ľahkosť a vzdušnosť im zabezpečíte špeciálnymi produktmi. Základom je kvalitný šampón. Proti krepovaniu stačí naniesť do vlhkých vlasov ľahký nezmývateľný kondicionér, upraviť vlasy do želaného tvaru a nakoniec zľahka poprášiť leskom v spreji.

9. Sexi véčko 

Dĺžky vlasov strihané do tvaru jemného V dodajú hrive sexi vzhľad. Okrúhlu tvár zúži postupný strih, ktorý sa začína pod lícnymi kosťami. Kontúry hranatej čeľuste zjemní postupné vrstvenie od brady dole. V oboch prípadoch sú spodné vlasy najdlhšie, pričom končeky smerujú do stredu chrbta. Takýto strih opticky pridá pár centimetrov na výške a uberie zopár kíl na váhe.

10. Miesto na vrkoč 

Vrkoč z hustých vlasov alebo drdol na vrchu hlavy neprospievajú vašej kráse. Možno je to praktický a rýchly účes, ale proporcionálne sa nehodí k žiadnej tvári. Ideálne miesto na drdol alebo vrkoč je na zátylku. Čokoľvek na inom mieste hlavy vyznieva korpulentne.

11. Potrebujú zvýraznenie 

Dlhé vlasy v jednom odtieni sú nudné a nevýrazné. Bez jemných odleskov vyzerajú príliš ťažko a hrubo ako prikrývka. Ak si nechávate vlasy dorásť, ideálne je farebne odľahčiť konce. Skúste techniku balayage, ktorá vyzerá veľmi prirodzene aj na odrastených prameňoch. Tento spôsob farbenia vlasov pochádza z Paríža a vytvorí prirodzený melír bez viditeľných odrastov.

Tabletkový doping

Niektoré doplnky stravy naozaj podporujú rast vlasov. Vaša hriva isto ocení biotín (vitamín B 7). Štúdie dokázali, že jeho pravidelné užívanie stimuluje bunky, ktoré sú zodpovedné za rast vlasov. Odporúčaná dávka je 5 000 mikrogramov denne. Účinok uvidíte po troch až šiestich mesiacov.