Na tému efektívnej komunikácie v partnerských vzťahoch bolo napísaných veľa kníh a múdrych rád. Ako vyjednať kompromis, ako sa efektívne hádať, ako správne chváliť deti a podobne. Keby sa mal človek riadiť všetkými poučkami, asi by celý deň nerobil nič iné, než premýšľal o tom, do ktorej príručky nahliadnuť a ako to správne povedať. My prinášame prehľad obľúbených fráz, ktoré dokážu najskôr naštvať, po čase otráviť a pri častom používaní spoľahlivo rozbiť každý vzťah.

Nikdy ma nepočúvaš!

Zakaždým, keď použijete slovo NIKDY, radšej pribrzdite a možno vetu ani nedokončte. Nech ide o čokoľvek - naozaj váš partner po sebe NIKDY neuprace, NIKDY nepríde včas a skutočne NIKDY nepočúva, čo poviete? Veta "Ty ma nikdy nepočúvaš" vypovedá o vašej frustrácii, ale druhému prejde jedným uchom dnu a druhým von. Skúste byť namiesto toho konkrétna a opíšte svoju situáciu: "Keď sa pri debate pozeráš do telefónu, mám pocit, že ma vôbec nevnímaš, a je mi to nepríjemné."

Vôbec mi nepomáhaš s deťmi!

Ďalšie "vôbec", ktoré asi nie je na mieste. Ak ste s partnerom rodičmi, raz za čas má vždy jeden z vás pocit, že toho robí strašne veľa a druhý sa len vezie. V tejto chvíli je efektívnejšie dohovoriť sa s partnerom na tom, čo konkrétne bude mať na starosti on - pripravovanie tašiek do školy, robenie ranných desiat, zariaďovanie krúžkov. A všetko podporiť "lišiackou" vetou: "Veď oni milujú, keď ich vyzdvihuješ zo škôlky, a vždy sa na teba strašne tešia."

Fakt dík! Tak si to urobím sama

Vaše ironické "fakt dík" partnera spoľahlivo otrávi a ukončí akúkoľvek ďalšiu diskusiu na danú tému. Ale vy si tým chystáte pascu predovšetkým sama na seba. Ak požiadate o pomoc, a následne si to rovnako urobíte sama, kto by sa nabudúce hrnul do takých príšerných alebo nudných činností, ako sú priskrutkovanie poličiek alebo odvoz auta na STK? Metóda slušného a neustáleho opakovania vašej požiadavky by sa mala do budúcna efektívnejšia.

Ja sa už fakt chcem rozviesť!

Táto veta by nemala byť nikdy vyslovená, pokiaľ ju nemyslíte vážne. Nevyhrážajte sa rozvodom preto, aby ste si vynútili partnerovu pozornosť alebo snahu. A ak narazíte na niečo, čo skutočne nemôžete prekonať alebo s čím naozaj nemôžete v manželstve existovať, voľte pozitívny prístup: chcem, aby nám to fungovalo. Prosím, mohol by si ...

Máš niekoho iného?

Pýtať sa druhého na to, či niekoho mal, nemá cenu - a to nielen kvôli tomu, že sa dá predpokladať, čo odpovie. Podľa odborníkov ale vyslovením tejto vety vypustíte do ovzdušia nedôveru. Ak teda chcete zostať spolu, je lepšie veci pomenovať tak, aby ste to vo svojej vete spomenuli: Viem, že kedysi to bolo medzi iné. Čo by sme mohli urobiť pre to, aby to bolo podobné ako predtým?