Prečo 14. február?

Okrem toho, že podľa legendy bol Valentín popravený 14. februára, v tom čase sa robil pohanský rituál plodnosti lupercalia, ktorý bol zároveň oslavou začiatku jari. Preto v roku 496 pápež vyhlásil tento deň za sviatok zamilovaných, aby tým podporil boj proti pohanstvu.

Ako vznikli „valentínky“

Zvyk posielať na Valentína pohľadnice, takzvané valentínky, ako prejavy sympatií vznikol vraj v 15. storočí, keď orleánsky vojvoda Charles poslal z londýnskeho väzenia zamilovaný pozdrav manželke. Táto milá tradícia sa rozšírila najmä v 19. storočí, keď sa valentínske pozdravy začali vyrábať hromadne. Dnes je to aj príležitosť obdarovať blízkych malou pozornosťou a vyjadriť tak city.

Nejde len o vyznania

Valentín sa oslavuje po celom svete, ale nie všade je to pripomienka lásky medzi partnermi alebo romantické vyznania lásky. V niektorých krajinách je to viac o vzťahoch medzi členmi rodiny a priateľmi. V iných sa zasa pripravujú darčeky pre deti.

Ako si ho spríjemniť

Spoločnou večerou či už doma, alebo vonku, dobre padne aj výlet, romantický oddychový víkend na peknom mieste

Kto bol Valentín

Deň svätého Valentína je pomenovaný po svätom Valentínovi, katolíckom kňazovi, ktorý žil v Ríme v 3. storočí. Existuje veľa príbehov o tomto svätcovi a postupom času prerástli do legiend, ktoré poznáme dnes. Jedna z nich hovorí, že v čase, keď žil, boli rímski vojaci nútení žiť v celibáte ako kňazi a neženiť sa – mali byť oddaní iba Rímu a cisárovi Claudiovi. Ale Valentín ich tajne sobášil kresťanskými obradmi, lebo veril v dôležitosť lásky. Nakoniec bol za to popravený.

Svätý Valentín bol katolícky kňaz, ktorý žil v Ríme v 3. storočí.
Svätý Valentín bol katolícky kňaz, ktorý žil v Ríme v 3. storočí.
Zdroj: Profimedia

Romantické filmy, ktoré sa vám budú páčiť, aj keď tento žáner nemáte rada

Lásky čas

Domhnall Gleeson si zahral obyčajného chlapca, ktorému chýba dievča. Keď mu však otec prezradí tajomstvo, že môže cestovať
v čase, všetko sa zmení. Vydrží jeho vzťah s Mary napriek času?

Lásky čas
Lásky čas
Zdroj: moviestillDB

Valentín

Hviezdne herecké obsadenie ako je Jessica Alba, Jessica Biel, Bradley Cooper, Ashton Kutcher, Anne Hathaway, Julia Roberts sa stretnú v nezabudnuteľných prepletených príbehoch.

Valentín
Valentín
Zdroj: moviestillDB