Sebaláska nie je sebectvo. V skutočnosti je to to najcennejšie, čo môžete pre seba urobiť. Mať sa rada. Bez podmienok, bez porovnávania s inými. Ak sa to naučíte, je to veľmi inšpirujúce a oslobodzujúce. A lekciu sebalásky by ste si mali dopriať denne. Bez výčitiek. Na rozdiel od sebectva sebaláska nie je o tom, že niečo odopierate iným kvôli svojim potrebám. Keď sa zdokonalíte v sebaláske, zistíte, že dokážete viac milovať aj iných.

Láska k sebe nie je ani pýcha. Nejdete spraviť zo seba pupok sveta či stred vesmíru. Všetko, čo na sebalásku potrebujete, je nájsť rešpekt k sebe a oceniť svoju hodnotu. A čím viac rešpektujeme seba, tým viac dokážeme rešpektovať aj svet naokolo a žiť šťastný a naplnený život. A to určite nejde, keď sa na seba dívate do zrkadla s odporom alebo si vyčítate každú maličkosť.

1 Rešpekt k sebe znamená rešpekt k iným

Určite ste sa už stretli s ľuďmi, ktorí sú nepríjemní, zádrapčiví, cynickí a každého hneď súdia a hodnotia. Keby ste sa prevŕtali do ich vnútra, zistili by ste, že takéto správanie často pramení z vnútornej neistoty a nedostatočnej sebalásky. Títo ľudia sa správajú k iným tak, ako sa sami cítia. Hodnotia druhých rovnakým metrom, akým hodnotia seba. Platí tu jednoduchá rovnica. Čím viac si vážite seba, tým viac si dokážete vážiť a oceniť iných.

 2 Ak si na sebe vážite to dobré, nachádzate to aj v iných

Ak si vážite seba a dokážete sa pochváliť a oceniť za všetko, čo je na vás dobré, budete si všímať to dobré aj na iných. Keď sa však sústavne zhadzujete a zameriavate sa len na to negatívne, ťažko nachádzať vo svete a v ľuďoch pozitíva. Nesústreďte sa na to, kým sa môžete stať, ale začnite sa viac oceňovať a chváliť už teraz za to, aká ste, a aj svet sa vám začne ukazovať inak.

Ak začnete seba hodnotiť lepšie, budete tak vnímať aj druhých.
Ak začnete seba hodnotiť lepšie, budete tak vnímať aj druhých.
Zdroj: Shutterstock

3 Postarajte sa najprv o svoje šťastie, potom dokážete rozdávať

Možno máte tendenciu rozmýšľať takto: „Ako sa môžem starať o iných, keď dám na prvé miesto seba? Veď to je sebecké.“ Uisťujeme vás, že nie je. Ak ste šťastná vy, rozdávate šťastie na všetky strany. Ak ste nešťastná, ste len telo bez duše a bez energie a ľudia okolo vás to cítia. Naučte sa starať o vlastné šťastie, potom z neho dokážete rozdávať. Ak sa neľúbite a cítite sa pod psa, z čoho by ste rozdávali? Pochybnosti o sebe a nenávistné myšlienky vás s ostatnými nezbližujú, skôr vás od nich vzďaľujú.

4 Ak veríte vo svoje schopnosti, inšpirujete ostatných

Keď veríte v seba, vo svoje schopnosti a dokážete sa zamerať na to najlepšie, čo je vo vás, budete si ľahšie plniť sny, lepšie sa sebarealizovať a venovať viac času tomu, čo vás baví a teší. Dovoľte si byť ženou, ktorou ste a ktorou chcete byť, nasledujte svoje srdce, plňte si sny a realizujte svoje plány. Čím viac si budete veriť, tým viac nadchnete aj iných a pritiahnete si do života správnych ľudí aj príležitosti.

Sebaláska nás robí šťastnejšími a vieme si lepšie vychutnať spoločné chvíle.
Sebaláska nás robí šťastnejšími a vieme si lepšie vychutnať spoločné chvíle.
Zdroj: Shutterstock

5 Sebaláska vás robí šťastnejšou

Základná pravda znie, keď sa máte rada, ste šťastnejšia. A keď ste šťastná, ste príjemnejšia, milšia a otvorenejšia aj k novým ľuďom a možnostiam. Výsledkom sú lepšie vzťahy a šťastnejší a zmysluplnejší život.