Ak si jedného dňa povzdychnete, že partner na vzťahu nepracuje a že ho vlastne vôbec nepoznáte, spýtajte sa zároveň, prečo to tak je.

Viete, čo chcete?

Dôvodom partnerovej neochoty pracovať na vzťahu môže byť aj to, že ste si v úvode vzťahu nepovedali, čo od seba navzájom očakávate. Možno ste si mysleli, že bude celkom určite chcieť mať najmenej dve deti. Ale to ste predsa chceli vy! Jeho ste sa nepýtali. Akoby ste vtedy zabudli, že bol vždy tak trocha vetroplach, stále chcel cestovať a občas porušil dané sľuby.

Dôležitá je preto komunikácia, pri ktorej si poviete, aké máte o svojom ďalšom spoločnom živote predstavy. Uvedomte si, že spolužitie je síce otázkou kompromisov, ale nie iba z jednej strany. Ak vám na niečom veľmi záleží, je to pre vás kľúčové, nevzdávajte sa toho len preto, že to chce ON. Bola by to chyba, ktorá sa vám o pár rokov môže vrátiť aj s úrokmi.

Čo vám pomôže upevniť vzťah?
Zdroj: Shutterstock

7 rád na pevný vzťah

◗  Pri výbere partnera buďte obozretná a všímajte si všetky signály, ktoré vysiela. Ak sa partner javí ako duševne nevyzretý, násilnícky, so sklonom k žiarlivosti, tyranii a podobne, rýchlo zaraďte spiatočku.

◗ Ak sa rozhodnete spolu žiť, presne pomenujte vašu predstavu o tom, ako by malo partnerstvo vyzerať: kde chcete bývať, koľko chcete mať detí, čo vzájomne spravíte pre šťastné fungovanie rodiny...

◗ Ak sa vám bude zdať, že vás tlačí do predstavy spoločného života, s ktorou v mnohých ohľadoch nesúhlasíte, radšej zo vzťahu vycúvajte.

Čo vám pomôže upevniť vzťah?
Zdroj: Shutterstock

◗ V prípade, že sa na spolužití niečo pokazilo, povedzte mu to. Výber atmosféry a slov musí byť uvážený a bez zbytočných negatívnych emócií.

◗ Buďte tolerantná, pripravená robiť kompromisy. Za zmenou manžela môžu byť skutočnosti, o ktorých ste netušili a pri ktorých bude potrebovať vašu podporu (problémy v zamestnaní, zdravotné problémy a pod.).

◗ Skôr ako sa rozhodnete pre kritiku, zamyslite sa nad tým, či ste sa nezmenili aj vy.

◗ Majte sa rada. Úprimne, bez škrupúľ a prílišnej prísnosti, pretože bez úcty a lásky k sebe samej nikdy nedosiahnete spokojný a vyrovnaný partnerský život.

Čo vám pomôže upevniť vzťah?
Zdroj: Shutterstock