Každý vzťah si prechádza lepšími i horšími obdobiami. Prvá kríza však nemusí hneď viesť k rozchodu. Predtým, ako to definitívne ukončíte, vyskúšajte týchto 15 rád.

1. Komunikácia

Nie nadarmo sa hovorí, že komunikácia je základom vzťahu. Chápeme, že možno neviete, ako mu povedať, že nie ste šťastné. No ak nič nepoviete, on si to možno sám nevšimne a vy mu nedáte možnosť zmeniť to. Musíte byť úprimné, aj keď možno pôjde o menej príjemnú konverzáciu.

2. Terapia

Terapia nie je síce na Slovensku až tak bežná ako v zahraničí, no aj to môže byť cesta. Niekedy je dobre vypočuť si nezávislý názor odborníka. Predsa len je to niečo iné ako člen rodiny či kamaráti.

3. Hovorte áno

Snažte sa priniesť pozitivizmus do vášho vzťahu a hovorte „áno“. Vyskúšajte nové veci, povedzte áno jeho nápadom a choďte celé do toho. Možno váš partner hľadá cestu, ako veci zmeniť, no pretože rozmýšľate nad rozchodom, nie ste tomu otvorené.

4. Zabudnite a odpustite

Všetko negatívne by malo ostať v minulosti. Áno, váš vzťah si možno prechádza krízou, no čo sa stalo sa už neodstane a nemá absolútne žiaden zmysel sa v tom dookola utápať. Nechajte minulosť minulosťou a pozerajte sa vpred.

5. Buďte trpezlivé

Ak sa o veciach porozprávate a obaja prisľúbite určité zmeny, nečakajte, že sa všetko uskutoční počas jedného dňa. Dajte tomu čas aj priestor, ak predsa čítate tento článok, znamená to, že mu ho tak či tak chcete dať.

6. Dajte si ciele

Určite si, čo chcete zmeniť a stanovte si ciele. Ak chcete viac komunikovať, chodiť viac von, milovať sa častejšie, dajte si určité ciele a snažte sa ich naplniť. Je to lepšie, než sa o veciach donekonečna rozprávať.

7. Správajte sa k nemu ako na začiatku vzťahu

Mnohí časom spohodlnejú a prestanú sa správať ako na začiatku vzťahu. Prestanú si vyznávať lásku, dávať komplimenty, vymýšľať rôzne prekvapenia. Snažte sa to obnoviť.

8. Buďte spontánne

Ľudia sa často zaseknú vo svojich pracovných a vzťahových rutinách. Buďte spontánne, vyskúšajte niečo nové, choďte niekam na výlet...

9. Odložte telefón

Ak ste spolu, zabudnite na váš telefón. Obaja by ste mali venovať 100 percent tomu druhému.

10. Hovorte jeho jazykom

Ľudia majú jeden z piatich jazykov lásky: prijímanie darov, kvalitne strávený spoločný čas, úkony a služby, fyzický dotyk, láskavé slová. Ak ste už s vaším partnerom určitý čas, asi tušíte, akým jazykom lásky hovorí on. Nalaďte sa rovnako a vyskúšajte hovoriť jeho jazykom.

11. Dovolenka

Choďte spolu niekde na dovolenku. Predĺžený víkend alebo pokojne aj celý týždeň. Vyskúšajte byť spolu sami niekde, kde to máte obaja radi. Často je to práve práca, ktorá vás rozdeľuje, a tak je dobre od všetkého vypnúť.

12. Sústreďte sa na pozitíva

Áno, je pravdepodobne veľa vecí, ktoré vás na vašom partnerovi rozčuľujú. No dôvod, prečo ste sa do neho zamilovali, tam stále niekde je. Sústreďte sa preto na to, čo na ňom milujete.

13. Popracujte na sebe

Možno sa to nečíta ľahko, no vzťah je o dvoch ľuďoch. Musíte teda popracovať aj samé na sebe. Určite je niečo, čo je vyčítané vám. Skúste sa nad tým zamyslieť a zmeniť sa.

14. Dajte si priestor

Niekedy je všetko to, čo potrebujete, trochu priestoru. Choďte sa niekde von zabaviť s kamoškami alebo si dajte víkend od seba. Možno si práve vtedy uvedomíte ako vám chýba.

15. Prekvapte ho

Niekedy aj malé gesto alebo prekvapenie dokáže zmeniť celú náladu vo vašom vzťahu. Vyskúšajte to a uvidíte, že sa chytí a urobí niečo aj on pre vás.