Iná kultúra, náboženstvo i mentalita. To priťahuje Slovenky na cudzincoch predovšetkým z južných krajín. Ak však medzi partnermi láska pominie, prichádzajú problémy. O to väčšie, keď majú spolu deti. Svoje o tom vie aj Zuzana, ktorú partneriobvinil z medzinárodného únosu vlastných detí.


Žiarlil aj na vlastnú dcéru

Zuzana devätnásťročnému vekovému rozdielu spočiatku nepripisovala žiaden význam. Prehliadala aj jeho žiarlivosť, no dnes sa s ním ťahá po súdoch.

Slovenka odišla do Španielska za prácou. Zoznámila sa s Josém, ktorého akurát pred mesiacom po dlhých rokoch prepustili z práce. Padli si jeden druhému do oka. Očaril ju natoľko, že s ním chcela mať raz rodinu. Vekový rozdiel pre pár nebol podstatný. Napriek tomu, že Zuzana po krátkej známosti otehotnela, nevzali sa. Mala však jasno v tom, že chce rodiť vo svojej rodnej krajine a mať na blízku rodinu a priateľov. Španielovi sa to nepáčilo, a tak ju pol roka po otehotnení opustil.

„Hovorila som si, že nie som prvá ani posledná, ktorej sa to stalo, a nejako to za pomoci blízkych zvládnem. Mesiac pred pôrodom sa mi však ozval a všetko sa dalo do poriadku. Pricestoval za mnou a bol aj pri pôrode malej Zuzky. Po troch týždňoch od jej narodenia sa však nepohodol s mojou mamou. Odišiel späť do svojej krajiny,“ objasňuje problematický vzťah sympatická manažérka.

Nechcela viac žiť v strachu

Po čase si José zrejme uvedomil, že mu obidve jeho Zuzany chýbajú, preto telefonicky žiadal o odpustenie. Stále ho ľúbila. Dohodli sa, že za ním obidve pricestujú. Odvtedy Zuzana žila medzi Španielskom a Slovenskom. „Malá mala na Slovensku lekárku, takže sme sa sem vracali kvôli očkovaniu. To znamená, že sme približne tri mesiace žili v Španielsku a ďalší mesiac v mojom rodnom meste. Takto som fungovala zhruba rok. José si medzitým našiel prácu, okrem toho mi hovoril, že sa stará o chorého otca. Postupne sa uňho začala naplno prejavovať žiarlivosť. Žiarlil dokonca na vlastné dieťa. Keď malá plakala a chcela som ju utíšiť, nedovolil mi to. Stále mi niečo vyčítal. Urobil mi scénu aj v parku, keď som sa rozprávala s cudzou ženou. Chcel ma izolovať od všetkých. Nemala som tam kamarátky, cítila som sa sama,“ pokračuje Zuzana, ktorá si jedného dňa povedala dosť.

O malú sa nezaujíma

Vyhrážal sa jej, že jej vezme pas, dcérku a zničí ju. Takéto krušné leto mala Zuzana v roku 2010. Jedného dňa preto zbalila veci a odišla na Slovensko pod zámienkou, že malú čaká ďalšie očkovanie. Vedela však, že do prímorskej krajiny sa už nevráti. Tak sa aj stalo. Odvtedy sa s bývalým partnerom stretáva len na súdoch. Dva roky trvalo, kým mala čierne na bielom, že dcéru nemusí vydať do Josého krajiny. Boj sa však ešte neskončil. „Zatiaľ je dcéra len v mojej dočasnej starostlivosti. On sa o ňu nezaujíma. Sem-tam jej zavolá, po troch rokoch začal konečne posielať výživné. Spočiatku som sa snažila zachrániť vzťah ešte medzi ním a dcérkou. Chcela som, aby sa stretávali. Písala som mu e-maily, posielala jej fotografie. Ani raz neodpovedal.“

Je mu vďačná

Dnes žije Zuzana v šťastnom manželstve a čaká druhý prírastok. Napriek tomu, že na vzťah s Josém nemá veľa pozitívnych spomienok, je mu vďačná. „Dal mi najúžasnejšie dievčatko. Keby som na začiatku nebola taká slepá, nemuselo to zájsť až tak ďaleko. Keby som si všímala viac vecí a neustále ho neospravedlňovala, mohla som sa všetkým nepríjemnostiam vyhnúť,“ dodáva na záver Slovenka, ktorú vzťah so Španielom určite posilnil.

Vyhrážal sa jej, že jej vezme pas, dcérku a zničí
Vyhrážal sa jej, že jej vezme pas, dcérku a zničí
Zdroj: Shutterstock

Len to najlepšie pre dieťa

Zuzana našla pomoc v Centre pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. A nielen ona. Len za minulý rok pracovníci zaznamenali 53 únosov detí. Zo zahraničia prišlo na Slovensko bez súhlasu druhého rodiča 21 matiek a naopak, 32 odišlo so svojimi ratolesťami do cudziny. „Väčšinu našej agendy tvoria ženy, ktoré majú manžela cudzinca. Okrem únosov detí sa zaoberáme aj vymáhaním výživného a v neposlednom rade evidujeme aj narastajúce problémy s odoberaním detí v krajinách Európskej únie,“ hovorí riaditeľka centra Andrea Cisárová.

Trvá to roky

Všetky spomínané problémy sú mimoriadne citlivou a emocionálnou otázkou, ktorá sa nedá vyriešiť ani za týždeň, ani za mesiac. Vyriešenie celej záležitosti trvá obyčajne aj niekoľko rokov. Odborníčka radí, čo robiť, ak sa žena ocitne v úzkych a nevie si pomôcť sama. „V prvom rade sa treba snažiť o dohodu s partnerom. Ak to nie je možné, nech nás kontaktuje. Musí však rátať so súdnymi konaniami, v ktorom treba preukázať svoje tvrdenia. V prvom rade nám ide o najlepší záujem dieťaťa. Dospelí by nemali zabúdať, že každé dieťa má dvoch rodičov a akokoľvek si jeden z nich myslí, že mu bolo ublížené, nemôže to na neplnoletých prenášať.“