Mužské a ženské spolužitie je nekonečná téma. Staré známe – muži sú z Marsu a ženy z Venuše – definitívne platí, a ak ste naďabili na výnimku, tak určite len potvrdzuje predchádzajúce pravidlo. Tak ako my ženy máme svoje „muchy“, občas sme presvedčené, že chlapi majú zmutované „mušiská“ alebo rovno vypasené mäsiarky. Sú veci, ktorými nás privádzajú do nepríčetnosti, kým oni si ich mnohokrát ani neuvedomujú. „Čo som zase (ne)spravil, miláčik?“ opýta sa, akoby sa nechumelilo, a vy máte čo robiť, aby ste nevyleteli z kože.

Môžete mu to povedať  aj stokrát

Zdvihnutá záchodová doska, prázdna rolka toaletného papiera, slipy a ponožky rozhádzané po zemi… Každý pár stopercentne pozná niečo, pri čom ženská polovička prevracia oči alebo rovno prejde do útoku. Žiaľ, väčšinou bez trvalých výsledkov. Poznáte to, môžete mu to povedať aj stokrát, postaviť sa na hlavu a stoprvýkrát to spraví znova. Ako je to s tými chlapmi? Naozaj niektoré veci ignorujú alebo nám to robia naschvál? Prezradili ste nám, čím vás najviac rozčuľujú.

Marika: Vôbec nevníma, čo hovorím

Tento jeho zlozvyk ma stál už množstvo nervov. Niekoľkokrát sa totiž stalo, že som svojmu mužovi hovorila niečo dôležité, on mi na to prikyvoval, ale ďalej už informáciu nespracoval. Väčšinou preto, lebo pri tom robil ešte niečo iné a vnímal ma len okrajovo. Len niečo zamrmlal a robil svoje. Žila som v presvedčení, že som mu odovzdala presnú informáciu a ďalej to nemusím riešiť. Lenže...

Už dvakrát mi volali zo škôlky, že si nikto nevyzdvihol dcéru – pritom som mu jasne ráno hovorila, že v ten deň to nestihnem a musí ísť on. Niečo podobné sa stalo, keď som mu vysvetľovala cestu k synovej zubárke, kde predtým nebol. Na všetko prikývol, že rozumie. No neskôr mi nervózny volal z auta, že termín nestíhajú, lebo tam nebol schopný trafiť a navyše prišiel pre malého do školy neskoro. Občas mám pocit, že mám doma tri deti namiesto dvoch. Po týchto „lekciách“ mu už radšej po každom výklade kladiem kontrolné otázky, či naozaj pochopil, čo som mu hovorila.

Vôbec nevníma, čo hovorím
Vôbec nevníma, čo hovorím
Zdroj: shutterstock

Čo s tým

Zlozvyky máme všetci – muži aj ženy – a nikto nie je prototyp dokonalosti. Kým vy si všímate iba tie jeho, možno by aj váš partner vedel „vytiahnuť“ niečo na vás. No nie je to o tom, aby ste na seba niečo „vyťahovali“, ale skôr o tom, aby ste odstránili trecie plochy. Ak ste príliš precitlivené na správanie toho druhého, môže to naznačovať vzťahové vyhorenie a vtedy je čas na ozdravenie vzťahu. Treba si ujasniť, čo vám nevyhovuje a čo sa dá urobiť, aby ste ho oživili. Dôležité je aj to, aby ste sa stretli v prioritách. To, čomu prikladáte prehnanú dôležitosť, možno on vníma ako nepodstatné.

Polhodinka týždenne

Dohodnite sa aspoň raz do týždňa na polhodinke, keď preberiete všetko dôležité a budete spoločne venovať pozornosť otázkam, ktoré sa týkajú vás dvoch, detí, domácnosti, rodiny, ďalších plánov aj problémov. Dôležité je o všetkom sa jasne a zrozumiteľne porozprávať, rozdeliť si úlohy a pomenovať aj to, čo vám prekáža.

Domáca ústava

Spíšte si všetky drobnosti, ktorými vás ten druhý rozčuľuje. Taký zoznam si spravte obaja. Z jednotlivých položiek si zostavte takzvanú domácu ústavu, ktorú budete dodržiavať. Určte si pravidlo trikrát a dosť – za nedodržanie si stanovte sankcie. Napríklad: „Ak necháš trikrát po sebe v umývadle chlpy, povysávaš v sobotu byt.“ Alebo aj niečo príjemnejšie: „Vezmeš ma von na večeru.“

Sofia: Pred kamarátmi sa správa ako donchuan

Celkom často sa stretávame s inými pármi a chodievame na spoločné akcie a môj muž sa veľmi rád zapája do rôznych, najmä šteklivých sexuálnych tém. Rozdáva iným rady a tvári sa ako najväčší sexuálny majster, vyťahuje dokonca intímne veci z našej spálne. Zveličuje a nafukuje, niekedy si dokonca vymýšľa. Pritom náš sexuálny život nie je nijako ohurujúci. Ale keby aj bol, vôbec sa mi to nepáči a uráža ma to. Už som mu to niekoľkokrát povedala a len čo si trochu vypije, robí to zas.

Aďa: Má vzácnu vlastnosť nevidieť špinu

Môj muž má množstvo skvelých vlastností, ale je niečo, čím ma dosť rozčuľuje. On má totiž vzácnu schopnosť nevidieť neporiadok a špinu. Och, čo by som za to dala! Ráno si obuje topánky, z ktorých opadávajú kúsky blata, a pochoduje v nich po celej chodbe – to opadané blato, samozrejme, nevidí. Oholí sa v kúpeľni nad čerstvo umytým umývadlom – tie chlpy, čo tam napadajú, tiež nevidí.

Večer o 21.00 vydrhnem drez a pretriem kuchynskú linku a on si ide o 21.05 spraviť chlieb so salámou. Tie omrvinky, čo po ňom ostanú, sú pre neho neviditeľné. Keď sa niekedy zadívam na chuchvalce prachu pod stolom v obývačke a bedákam, ako sa mi nechce upratovať a že tá špina azda tajne vylieza v noci z vysávača, povie mi len: „Aká špina, veď je tu čisto!“ Ide ma z toho poraziť. Keďže som jediná, ktorá v našej domácnosti vidí špinu, kým ostatní majú superschopnosť nevidieť ju, mám to dosť ťažké…

Má vzácnu vlastnosť nevidieť špinu
Má vzácnu vlastnosť nevidieť špinu
Zdroj: shutterstock

Viki: Ako neandertálec

Môj muž je navonok veľmi distingvovaný, pracuje ako manažér. Ale keď príde domov, mám pocit, že sa mení na neandertálca z jaskyne. Vôbec mu neprekáža, že jeho ponožky poriadne smrdia po celom dni v zatvorených topánkach, pokojne si vyloží nohy na stôl v obývačke, najlepšie mne rovno pod nos. Hocikedy sa rýpe v nose a obsah len tak odfrnkne niekam bokom, ohrýza si nechty, ktoré hádže na zem.

Po večeri ho trápi kyselina, tak si zarobí sódu a pekne nahlas sa vygrgá. Do toho sa občas primiešajú aj iné zvuky a mám pocit, že žijem s nejakým mamutom. Keď som mu povedala, že je to nechutné a nepáči sa mi, že to robí predo mnou, povedal mi, že to je prejav dôvery a mám byť rada, že sa predo mnou nehanbí.

Ako neandertálec
Ako neandertálec
Zdroj: shutterstock

Čo nás na nich ešte hnevá

1. Neodpisuje na správy, nereaguje na telefonáty.
2. Všade mešká.
3. Nemá rád vašu matku.
4. Nepamätá si dôležité dátumy.
5. Používa vašu zubnú kefku.
6. Je mamičkin maznáčik.
7. Oblečenie hádže na zem.
8. Kritizuje vás pri šoférovaní.
9. Hovorí: „Spravím to.“ A o pol roka mu to musíte pripomenúť.
10. Je lenivý.