Príkon vysávača

Pod príkonom vysávača sa rozumie, koľko energie vysávač spotrebuje, čo je dôležité nielen z ekonomického hľadiska, ale aj z hľadiska výkonu. Vysoký počet wattov z vysávača však ešte nerobí supervysávač. Pre sací výkon sú rovnako dôležité celá konštrukcia prístroja, ako aj nadstavcov, ale aj zabudovaný filter.

Tip, ako ušetriť: ak si pri vysávaní regulátor trocha stiahnete na nižší výkon, váš domáci rozpočet sa poteší. A koberec ani parkety nebudú o to menej čisté.

Sací výkon

Sací výkon má vplyv na to, koľko z celkového množstva nečistôt náš vysávač aj skutočne vysaje. Priemerný vysávač má saciu silu 275 až 375 W. Pričom nové špeciálne hĺbkovočistiace druhy disponujú sacou silou až 400 W, čo ocenia najmä alergici, ktorí sa nechcú vzdať kobercov.

Nadstavce

Výsledok celého vášho vysávacieho snaženia závisí v prvom rade od nadstavca. Ak hrá pre vás cena vedľajšiu úlohu, odporúča sa používať elektronický nadstavec. Rotujúce kefky totiž veľmi dobre uvoľňujú špinu z kobercov a podláh.

Tip pre majiteľov zvieratiek: vďaka tomuto nadstavcu budú pre vás neželané zvieracie chlpy na nohaviciach návštevy minulosťou!

Filter

V poslednom čase sa veľkej obľube tešia vysávače bez vreciek na prach, tzv. cyklónové vysávače, keďže pri nich odpadajú náklady na vrecká do vysávačov. Ani ich sacia sila časom neupadá, ako je to zvykom pri klasických vreckových vysávačoch so zapĺňajúcim sa vreckom. Ak však máte v rodine alergika, siahnite pri kúpe radšej po vysávačoch s výmennými vreckami a používajte tie, ktoré sú špeciálne určené pre alergikov.

Na trhu sú aj vysávače, ktoré čistia vzduch trojitým spôsobom – najprv špeciálnym vreckom, ďalej motorovým filtrom a nakoniec cez výstup- ný filter. Odporúča sa použí- vať filtre triedy HEPA. Tie novodobé dokážu prefiltrovať čiastočky až do rozmeru 0,0001 mm (pričom najmenšie peľové zrniečka majú rozmery cca 0,0003 mm).