Mnohí si myslia, že vysokú hladinu cukru v krvi majú len ľudia trpiaci cukrovkou, hoci tento problém sa môže objaviť u kohokoľvek z nás, ak si nedáme pozor na svoj jedálniček a spôsob života.

Ak je v organizme priveľa cukru, vysiela varovné príznaky. Na ktoré si dajte veľký pozor?

1. Neustály hlad

Vysoká hladina cukru zabraňuje jeho vstrebávaniu do organizmu. Telo nedostane požadovanú energiu a na situáciu reaguje neznesiteľným vlčím hladom.

2. Únava, vyčerpanosť

Keď telo bojuje so zvýšenou hladinou cukru v krvi, nedokáže ho poriadne spracovať. V dôledku toho využitie energie nie je účinné a bunky sa nedostanú k potrebnej výžive. Preto sa cítite večne unavení, vyčerpaní, hoci zdanlivo na to nemáte žiadny dôvod.

3. Časté močenie

Obličky nedokážu spracovať prijaté tekutiny a organizmus sa neustále snaží vyrovnať hladinu cukru v krvi a bunkách. Preto vylúči z buniek vodu a v dôsledku toho musíte častejšie navštevovať toaletu.

4. Chudnutie

Ak máte vysokú hladinu cukru v krvi, v krátkom čase výrazne schudnete. A to aj vtedy, keď sa často a pravidelne stravujete. Príčinou chudnutia môže byť aj pokles tekutín v organizme. Zmení sa tiež spôsob spracovania cukru a telo postupne začne spaľovať tuk.

6. Vracajúce sa zápaly

Problémy so zápalmi močových ciest sú varovným príznakom - u žien aj u mužov. Vysoká hladina cukru v krvi vytvára priaznivé prostredie pre baktérie a zápal.

7. Suchá koža

Jedným z najistejších príznakov vysokej hladiny cukru v krvi je suchá pokožka. Hoci sa ju snažíte dostatočne hydratovať, situácia sa nezlepšuje. Je logické, že v dôsledku častého močenia strácate veľa tekutín.

8. Problémy s koncentráciou

Ak máte vysokú hladinu cukru v krvi, ani vaše mozgové bunky nedostávajú vhodnú výživu. V dôsledku toho sa vám môže spomaliť mozgová činnosť, neviete sa sústrediť, ste spomalení a ťažšie sa vám robia akékoľvek rozhodnutia.

9. Zahmlené videnie

Vysušenie ovplyvňuje aj očné bunky. Ťažko zaostrujete, zhoršuje sa vám zrak.

10. Pomaly sa hojace rany

Cukor zaútočí aj na fungovanie krvného obehu, ktorý sa spomaľuje - najmä v končatinách, preto bunky zodpovedné za hojenie rán nedostanú primerané množstvo energie.

11. Impotencia

Aj za problémami s erekciou sa môže skrývať vysoká hladina cukru v krvi. Kvalitná erekcia sa nezaobíde bez zdravého nervového systému, dobrého krvného obehu a vyrovnanej hladiny hormónov. Keďže vysoká hladina cukru toto všetko negatívne ovplyvňuje, môže spôsobiť problémy s mužskou erekciou.

12. Podráždenosť

Vedci potvrdili, že vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje podráždenosť a nervozitu. Postihnutý človek má sklony k depresii. Nevyrovnaná hladina cukru negatívne ovplyvňuje činnosť mozgu a v jej dôsledku môžete mať neustále zlú náladu.