MUDr. Igor Bukovský, PhD., Ambulancia klinickej výživy:
MUDr. Igor Bukovský, PhD., Ambulancia klinickej výživy
MUDr. Igor Bukovský, PhD., Ambulancia klinickej výživy
Zdroj: Archív I. B.

Ideme chudnúť? Dobre, ale teraz po mojom! :-) Nebude to žiadna diéta. Prečo? Pretože diéty sú perfektné iba v jednej veci: schudnete. Iba „schudnúť“ môžete akoukoľvek diétou. Ak vydržíte akúkoľvek diétu aspoň týždeň, mesiac, tri mesiace, pol roka, rok – schudnete tri kilá, päť kíl, pätnásť, tridsať, ba aj päťdesiat. V chudnutí sme už výborní! Stačilo nám pár storočí diétovania a stali sme sa majstrami slnečnej sústavy v chudnutí. Problém je však v tom, že hoci vieme schudnúť, nevieme žiť ako schudnutí ľudia. Prečo? Z dvoch dôvodov: 1) chudneme zlým spôsobom, teda diétami a 2) nie sme pripravení na to, čo robiť „potom“, keď sa diéta skončí.

Viac ako desať rokov práce s ľuďmi, ktorí riešia problém nadváhy a obezity, ma naučilo veľmi veľa vecí, ale jednu celkom určite a jasne: Ak chcete žiť bez zbytočných kíl, nepotrebujete schudnúť! Potrebujete sa naučiť žiť tak, ako žijú ľudia bez zbytočných kíl. Bodka. Všetko ostatné je len zbytočná a vyčerpávajúca ilúzia.

Žiť ako človek s normálnou hmotnosťou znamená, že rozmýšľate, nakupujete, varíte, jete a žijete ako človek s normálnou hmotnosťou. A to je presne to, čo vás diéty nenaučia, pretože 1) diéty sa nedajú držať a vydržať do konca života, 2) diéty klamú a hlavne – 3) diéty neberú do úvahy dušu. Kým do riešenia nadváhy nezapojíme aj svoju dušu a emócie, je to ako bicyklovať bez pedálov.

Buďte ranné vtáča a vstávajte skôr, aby ste mali čo najviac denného svetla.
Buďte ranné vtáča a vstávajte skôr, aby ste mali čo najviac denného svetla.
Zdroj: Shutterstock

A čo keď problém je nielen v tom, že ideme zlou cestou, ale máme aj zle zadaný cieľ, napríklad. že chcem schudnúť x kíl? Keď dlhé roky lomcujeme kľučkou na zamknutých dverách, mali by sme začať uvažovať nad tým, či netreba skúsiť iné dvere. Mám na mysli tie, ktoré možno nevedú k vysnívanému číslu na váhe, ale určite vedú k lepšiemu zdraviu a k hlbšiemu pochopeniu a prijatiu seba samého. Dvere k šťastnejšiemu životu. Som totiž presvedčený, že ak dáme životu naozajstný zmysel, zopár kíl nad vysnívanú hmotnosť neohrozí ani zdravie ani naše sebavedomie!

S paradajkami môžete za 5 dní schudnúť až 3 kilá!
S paradajkami môžete za 5 dní schudnúť až 3 kilá!
Zdroj: GettyImages

Pozbieral som svoju trúfalosť a nádej, aby som v knihe Plán B ukázal, ako sa to dá. A tu na stránkach vášho obľúbeného časopisu vám to ukážem. Verím, že aj vám môžu byť naše skúsenosti užitočné. Pozývam vás teda do „školy“, ktorou sme prešli s klientmi za vyše 10 rokov. Je to škola, v ktorej si jednotky aj päťky dávate samy – a pritom vám pomôže schudnúť tak, aby sa to dalo vydržať aj udržať.

Ako sa naučiť zdravšie jesť?
Ako sa naučiť zdravšie jesť?
Zdroj: Northfoto