V posteli, a teda aj v perinách trávite značnú časť života. Vedeli ste, že sa v nej nachádza veľké množstvo baktérií, mikroorganizmov a roztočov, ktoré vám tam robia spoločnosť? Práve preto je veľmi dôležité vymieňať posteľnú bielizeň a dbať na hygienu svojej postele, perín a matracov. Ak posteľnú bielizeň nemeníte pravidelne a nestaráte sa o čistotu matracov, môže sa v nich nachádzať až tristokrát viac baktérií ako na psej hračke.
Prečo sa im tam tak darí?
Je to preto, že počas spánku sa človek potí a tiež sa mu odlupujú odumreté čiastočky kože. Teplo, ktoré telo produkuje, zahrieva vankúš i prikrývku a spolu s vlhkom tvoria dokonalý raj pre mikroorganizmy a roztoče. Posteľnú bielizeň sa naozaj oplatí pravidelne vymieňať, prať, žehliť, periny a matrac zbavovať prachu a riadne vetrať.
Čo pomôže?
Napriek tomu, že baktérií a roztočov sa úplne nezbavíme, ich nekontrolovateľnému množeniu dokážeme zabrániť.
1. Pravidelnosť
Odborníci odporúčajú meniť posteľnú bielizeň raz za dva týždne. Vypraté obliečky je nutné aj prežehliť, čím sa tiež ničia roztoče, mikroorganizmy a baktérie. Zároveň nezabúdajte na matrace, tie vyčistite aspoň dvakrát ročne. Ako? Poriadne ich vyklepte a následne dôkladne povysávajte.
2. Materiál
Zabrániť množeniu baktérií dokážete aj výberom vhodného materiálu posteľnej bielizne. Ide najmä o prírodné materiály, ako napríklad bavlna. Ide o to, že tieto materiály majú dobré termoregulačné vlastnosti a vy sa pod nimi nebudete toľko potiť. V teplejších mesiacoch sa odporúča bavlnená posteľná bielizeň so saténovou úpravou. Takáto úprava vás chladí a zároveň vpije pot. Na zimu a chladnejšie mesiace zvoľte flanelové obliečky. Tie sú skôr hrejivé, zároveň dokážu absorbovať vlhkosť.
3. Toto nerobte
Ak si chcete zachovať čo najčistejšiu posteľ, vyvarujte sa odkladania vecí priamo na ňu. Napríklad topánky, papuče, tašky, kabelky, ruksaky. Nepokladajte na ňu ani svoje použité oblečenie či nevypraté odevy. Do postele nepatria ani vaši domáci miláčikovia. Toto je najčastejšia chyba, ktorú ich majitelia robia. Chránite nielen seba pred zvieracími baktériami, ale aj zvieratá pred tými ľudskými. Doprajte svojmu zvieratku vlastnú oázu pokoja v podobe zvieracieho pelechu, ktorý, samozrejme, tiež udržujte čistý.