Baktéria Helicobacter pylori spôsobuje tráviace ťažkosti, bolesti žalúdka aj brucha, pocit plnosti. Môže ju chytiť ktokoľvek z nás. A či budete svoje problémy prehliadať, môžete zanedbať nielen "helikoptéru", ale aj veľa iných ochorení zažívacieho traktu. Konkrétne Helicobacter pylori môže spôsobiť žalúdočné vredy, a dokonca aj zhubný nádor. Preto je veľmi dôležité ísť pri bolestiach, kŕčoch, pocite plnosti a problémoch so zažívaním k lekárorovi.

Obvodný lekár vás najskôr pošle na gastroenterológiu. Ak sa baktéria skutočne nájde, predpíše vám špecialista antibiotiká, ktoré v prevažnej väčšine prípadov skvele zaberajú.

Rizikové sú príbory aj bozky

Patálie s helicobacterom sa komplikujú tým, že chytiť sa dá naozaj celkom ľahko. Baktériu v sebe má totiž až 40% populácie bez ohľadu na vek a pohlavie. Aj prenos je dosť jednoduchý. Nositeľ patogénu vám "svoju" baktériu môže odovzdať napríklad tak, že vás pobozká.

Najčastejší potom býva prenos v reštauračných zariadeniach, kde sa nedodržiava dostatočná hygiena a medzi hosťami kolujú taniere, hrnčeky a príbory. Pretože sa nákaza neprejavuje hneď, postihnutý človek vôbec netuší, že by mu mohlo niečo byť, a baktériu roznáša ďalej.

Vyšetrenie sa nebojte, nebolí to

Aby mohol gastroenterológ problém správne diagnostikovať, musí vás špeciálne vyšetriť. Do krku vám strčí hadičku opatrenú optikou, ktorá sníma vaše útroby a sliznice. Hadičkou lekár mieri cez hltan, pažerák a žalúdok až do dvanástnika. Vyšetrenie nebolí, ale nie je príjemné pre ľudí, ktorým prekáža, keď sa im súka endoskop hlbšie do krku.

Dnes už sa ale tento problém rieši tak, že pacient je vyšetrovaný cez nosovú dierku tenšom endoskopom. Následne lekár bezbolestne odoberie vzorku tkaniva na laboratórny rozbor. Je to dôležitá a zásadnú pomoc, pretože keď ste baktériou nakazení krátko, nestihla ešte vyvolať zápal a pri endoskopickom vyšetrení lekár na monitore nič patologické nevidí. Výsledok z laboratória sa dozviete za desať až štrnásť dní.

Ako prebieha liečba

Helicobacter pylori sa lieči takzvanou trojitou kombinačnou schémou, čo v praxi znamená, že budete prehĺtať dva druhy antibiotik a tretí liek na zníženie tvorby žalúdočných kyselín. Liečba trvá asi 14 dní. V prípade, že je váš stav komplikovaný napríklad už existujúcim vredom, môže sa v terapii pokračovať ešte v druhom cykle, teda ďalších sedem až štrnásť dní. Počas liečby je potrebné sa vyhýbať dráždivým pikantným jedlám, kysnutému cestu a samozrejme alkoholu. Aj fajčiari musia svoju dávku nikotínu obmedziť na absolútne minimum. Nutné sú naopak probiotiká, ktoré pomáhajú obnoviť črevnú mikroflóru.

Môže sa stať, že liečba klasickou trojkombináciou nezaberie. V takom prípade berie chorý takzvanú štvorkombináciu liekov, pri ktorej sa vymenia pôvodné antibiotiká za iné. Predtým vám lekár opäť odoberie vzorku tkaniva pre biopsiu, aby sa ďalším vyšetrením zistilo, aké iné alternatívy antibiotik môžu pomôcť. Inak povedané - táto baktéria sa rozhodne nelieči naslepo. Niektoré kmene Helicobacter sú totiž odolnejšie ako tie bežné, a terapiu je tak potrebné zacieliť presne.

A ako vznikajú žalúdočné vredy? Môžu za ne v úplnej väčšine baktérie, nie stres, ako sa myslelo predtým. V žalúdku je kyslé prostredie, ktoré je potrebné k natráveniu jedla. Za normálnych okolností nijako neničí žalúdočné steny, ktoré pred ním chráni špeciálna vrstva. Pri nákaze Helicobacter pylori sa však sliznica stáva zraniteľnou, a tak môže vzniknúť vred. Typicky sa prejavuje krvácaním, bolesťou a, žiaľ, môže okrem iného žalúdok úplne prederaviť.