Reklama

Nenápadný zabijak: Neliečený helicobacter môže vyvolať rakovinu

Infekcia helicobacterom u tehotných žien –

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Helicobacter pylori je nebezpečný mikroorganizmus, ktorý v tráviacom trakte vyvoláva zápal, prispieva k vzniku vredu a môže podnietiť i zhubný nádor.

O jeho prenose, nástrahách a účinnej liečbe sme sa porozprávali s gastroenterologičkou MUDr. Barborou Zacharovou z bratislavského Gastroentero-hepatologického centra Thalion.

S helicobacterom sa nerodíme, získavame ho počas života zvonku, cez ústa. Zdrojom infekcie je chorý človek, z ktorého sa prenesie na zdravých jedincov do tráviaceho traktu tzv. fekálno-orálnou cestou (stolica – ústa, ústa – ústa). Do istej miery ide o jednu z tzv. ,,chorôb špinavých rúk“. Šíri sa najmä tam, kde sa dostatočne nedodržiavajú hygienické štandardy. Prenos infekcie je možný napríklad použitím neumytého riadu alebo príboru, ale len bezprostredne po infikovanom človeku. Ohrozený je iba človek s nedostatočnou odolnosťou proti spomínanému mikroorganizmu. Prenos zo zvierat sa nepotvrdil.

Helicobacter v tehotenstve

Samotná infekcia helicobacterom u tehotných žien – ak ešte nespôsobila zápal či iné patologické zmeny – nie je nebezpečná ani pre matku, ani pre plod, nemá vplyv na predčasný pôrod, laboratórne testy plodu ani na jeho pôrodnú hmotnosť. Šírenie helicobactera dojčením či bozkávaním je podľa najnovších vedeckých štúdií nepravdepodobné. Pozitívna nevyliečená matka však môže odovzdať mikroorganizmus dieťaťu, ak mu oblíže cumlík alebo lyžičku.

Možno ho máte aj vy...

Helicobacter pyroli sa nachádza v žalúdku a dvanástniku asi u 40 % obyvateľov. Mnohí infikovaní pacienti spočiatku nemajú žiadne prejavy ochorenia a o jeho prítomnosti teda ani netušia. Keď sa však čím skôr nezačne s antibiotickou liečbou, postupne u nich dochádza k zmenám na žalúdočnej sliznici – najčastejšie k chronickému zápalu žalúdka, čo v dospelosti môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

Na rozdiel od väčšiny baktérií helicobacter pylori potrebuje pre život kyslé prostredie žalúdka človeka alebo zvieraťa. Žije v jeho povrchových vrstvách – hlienoch, slizničných priehlbinách a spôsobuje celkovo zníženú obranyschopnosť žalúdka. V súčinnosti s kyselinou chlorovodíkovou a tráviacim enzýmom pepsínom prispieva v sliznici žalúdka alebo dvanástnika k vzniku vredu a neskôr sa môže vyvinúť aj zhubný nádor.

Prečo sa treba zbaviť helicobactera?

Helicobacter pylori je patogénna baktéria, to znamená, že skôr či neskôr spôsobí zápal žalúdočnej sliznice, vredy až rakovinu. Podceniť túto jeho schopnosť sa naozaj nevypláca. Zradný je v tom, že o sebe dlhší čas nemusí dať vedieť. Vyvíjajúci sa zápal zo začiatku nebolí, objaviť sa môžu iba občasné problémy. Niektorí ľudia sa s ním dlho trápia mysliac si, že majú len horšie trávenie. A to je chyba, lebo v žalúdku môže začať proces zhubných zmien, ktorý sa končí rakovinou.

Prejavy ochorenia

• bolesť brucha
• pocit zlého trávenia
• nechutenstvo
• nutkanie na vracanie
• pocit plnosti
• zvracanie
• v pokročilejšom štádiu málokrvnosť
• krvácanie do tráviaceho traktu, ktoré sa prejavuje buď krvavými zvratkami, alebo tmavo sfarbenou až čiernou stolicou
• budenie sa v noci od bolesti spôsobenej dvanástnikovým vredom v dôsledku prítomnosti helicobactera

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!