Je to pravda, alebo len ďalšia poplašná správa o našom zdraví? Pátrali sme, ako to vlastne je.

Antropológovia na štyroch tisíckach žien skúmali, ako oblečenie vplýva na kvalitu nášho života. Prišli na to, že ženám, ktoré takmer nenosia podprsenku, hrozí omnoho menšie riziko dostať rakovinu prsníka ako tým, ktoré v podprsenkách trávia celé dni či dokonca noci.

Nádor z podprseniek?

Netušíme síce ako, ale vedci údajne aj vyrátali, že riziko karcinómu prsníka je pri nosení podprsenky trikrát vyššie, ako keď majiteľka poprsia fajčí, no pritom je hore bez. Nuž, veriť môžeme, ale tiež nemusíme. Popísalo sa už všeličo a vylúčiť nemožno ani zlé interpretovanie výsledkov výskumu, čím sa do sveta dostala poplašná antipodprsenková správa. Aj slovenskí gynekológovia sa prikláňajú k tvrdeniu, že súvislosť medzi (ne)nosením podprsenky a rakovinou vôbec nie je taká priamočiara a jednoznačná. „Karcinóm prsníka je pre ženy veľkou hrozbou. Pravda je aj to, že v poslednom období sa výskyt tohto ochorenia zvýšil. No je to aj preto, že diagnostika a prevencia sú na čoraz vyššej úrovni, vďaka čomu dokážeme zachytiť už skoršie štádiá,“ hovorí praktická lekárka pre dospelých MUDr. Lucia Trellová. „Rizikové faktory sú rôzne: genetická predispozícia, vek, obezita, fajčenie. Momentálne sú k dispozícii rôzne vedecké štúdie o vplyvoch, ktoré môžu zvyšovať riziko vzniku nádoru prsníka, ale nie je mi známe, že by vedci oficiálne priniesli podložený dôkaz o vplyve nosenia podprseniek na zvýšený výskyt tohto ochorenia,“ dodáva lekárka.

Vyberte si správnu veľkosť

Bolesti chrbta či krku, odreniny na hrudníku, podráždenia kože, až alergické vyrážky, migrény a deformácie chrbtice i prsníkov. Áno, to všetko môžu spôsobiť podprsenky nesprávnej veľkosti, tvaru, materiálu. Hoci sme sa už dávno zbavili korzetov, ktoré ničili celý hrudník a sotva sa v nich dalo dýchať, prsia si deformujeme stále. Zistenia výrobcov bielizne opakovane potvrdzujú, že až 80 percent (!) nosí nesprávnu veľkosť podprsenky. A to tiež spôsobuje bolestivé deformácie chrbtice aj prsníkov. „Žiaľ, väčšina žien nosí podprsenku, ktorá jednoducho nezodpovedá ich veľkosti. Navyše sa nevieme o spodnú bielizeň správne starať. Akosi nevieme odolať tomu, aby sme sa nerobili mladšie, chudšie a s menšími prsami,“ tvrdí Tatiana Novotná, odborníčka na bielizeň. Tlak skrášľujúceho priemyslu je silný, avšak v prípade podprsenky môže ignorovanie skutočných mier spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. „Ak je priveľká, nedrží, čo držať má, prsia padajú a výsledkom sú napríklad bolesti chrbta. Ak je primalá, ramienka i kostice sa zarezávajú a na koži sa objavujú odreniny, odtlačky, červené škvrny. Tesnosť môže mať tiež za následok bolesti chrbta, dokonca migrénu,“ pripomína MUDr. Trellová.

Otestujte sa

Náš tip: 

Chcete vedieť, či ste si vybrali správnu veľkosť? Skúste natiahnuť zadný diel. Ak sa vám ho podarí odtiahnuť od chrbta na desať a viac centimetrov, potrebujete menšie číslo. Druhým jednoduchým testom je zdvihnutie rúk. Najskôr sa predkloňte a kostice upravte tak, aby kopírovali rebrá, potom sa vzpriamte, rukami upravte prsia v košíčkoch a potom ruky zodvihnite. Ak podprsenka vylezie na prsia, potrebujete menší objem. Ak košíky prepoľujú prsníky, treba zvoliť väčšie. Vyskúšať môžete aj silikónovú verziu podprsenky, ktorá padne každej. Sú to iba košíčky, ktoré sa nalepia na prsia. Samodržiaca podprsenka (NuBra), nemá ramienka ani zapínanie na chrbte, je ľahká, takže o nej vôbec nebudete vedieť. Udrží vraj aj bowlingovú guľu, môžu ju teda nosiť aj moletky.

Vzdajte sa jarčeka

Jedným z dôvodov, prečo sa snažíme vtesnať do podprsenky o niekoľko čísel menšej, je túžba po magickom jarčeku. Priehlbinka medzi prsami vyzerá zvodne a sexi, no nedá sa vytvoriť z každého poprsia. „Ženy by mali pripustiť, že ak majú malé prsia a chcú, aby im vynikla spomínaná priehlbinka, musia nosiť malú, tesnú, a preto nezdravú podprsenku,“ upozorňuje Tatiana Nováková. Tá však obmedzuje prirodzený pohyb poprsia, čo vplýva na jeho pevnosť a v čase dospievania aj na rast prsníkov. Spomeňte si, čo robili Japonkám, aby mali malilinké chodidlá. Neverili by ste, koľko tínedžeriek nosí nesprávnu podprsenku, ktorá im deformuje rastúce poprsie.

Fámy z internetu

Príliš pevná podprsenka obmedzuje cirkuláciu krvi a zvyšuje tlak na lymfu, čo telu komplikuje schopnosť zbavovať sa toxínov. To teoreticky môže zvyšovať vznik rakoviny prsníka. Internetom sa však šírila aj správa, že príliš tesné podprsenky dráždia bradavky, čo spôsobuje zvyšovanie hladiny prolaktínu a výtok z prsníkov. Zdurené žľazy sa tak môžu zapáliť a keď sa to zopakuje niekoľkokrát, v prsiach sa môže začať rozvíjať zjazvené tkanivo. Je to však naozaj tak? „Takéto alarmujúce a šokujúce príspevky nie sú v médiách ani na internete ničím výnimočným. No ani jeden zo spomínaných faktov nie je podložený relevantnými štúdiami. Vedecký svet nepotvrdil bezprostredný vplyv tlaku vyvolaného nosením podprsenky na vznik karcinómu prsníka,“ upokojuje MUDr. Trellová.

Vedeli ste, že...

... podľa japonských vedcov časté a dlhodobé nosenie podprsenky znižuje hladinu hormónu melatonínu v tele až o 60 percent? Tento hormón je zodpovedný nielen za pokojný spánok, ale funguje aj ako silný antioxidant a prevencia rakoviny prsníka.

... textilná výroba používa vyše 700 druhov chemikálií? Najnebezpečnejšia je spodná bielizeň, ktorá sa dotýka najchúlostivejších častí tela. Priveľa chemikálií je najmä v čiernej farbe. Ak bielizeň mení farbu pri spotení alebo trení, bez milosti sa jej zbavte.