Veľa pacientov by vedelo rozprávať dlhé príbehy o návšteve ambulancií praktických lekárov. Užívajú tabletky alebo dostávajú injekcie, no ich stav sa nijako nezlepšuje, lieky nepomáhajú a v podstate zbytočne zaťažujú telo vedľajšími účinkami. Rovnako nepríjemná je aj neistota, ktorú postihnutí zažívajú – nevedia, čím trpia, čo im vlastne je.

Zabráňte chybnej diagnóze

Prečo lekári niekedy nedokážu nájsť príčinu? Predovšetkým všeobecní obvodní lekári často nemajú dostatok času pacientov vyšetriť. Okrem toho berú do úvahy zväčša len bežné choroby. Niekedy sa však aj tie prejavujú inak, ako býva bežné. Preto by mali pacienti neustále sledovať signály svojho tela a o svojich pocitoch aj lekárovi všetko povedať – napr. „Mám pocit, že to vychádza stadeto...“ Lekári ocenia každú informáciu, ktorá im môže pomôcť určiť správnu diagnózu a vyhnúť sa omylom.

BOLESTI HLAVY 

S nevoľnosťou a ťažkosťami 
s očami

Ochorenie: Čo sa často bagatelizuje ako syndróm vyčerpania, môže byť chronický zápal ciev. Vyskytuje sa skôr u starších ľudí a postihnuté sú žily na spánkoch. Keď sa problém nelieči, hrozí riziko oslepnutia. 

Tip: Ultrazvuk, odber tkaniva z artérie na boku čela pred uchom.

Búšivá bolesť hlavy, nespavosť

Ochorenie: Pri tomto probléme by ste mali myslieť na štítnu žľazu. Signály sa často zle interpretujú ako stresové symptómy, a aj preto potrebujú lekári často podľa štatistiky na určenie správnej diagnózy až tri roky. 

Tip: Meranie hladiny hormónov štítnej žľazy z krvi.

Neviete nakloniť hlavu

Ochorenie: Predovšetkým, keď sa pridá nevoľnosť (s dávením alebo bez), k tomu ešte aj zvýšená teplota, môže ísť o zápal mozgových blán (meningitída). Podozrenie stúpa, ak sa tieto ťažkosti rýchlo zhoršujú. Signály sa mnohokrát zamieňajú s následkami migrény. 

Tip: Mikroskopické vyšetrenie mozgomiešneho moku zo spodnej chrbtice (lumbálna punkcia) vie dokázať bakteriálnych pôvodcov. Prvý záchytný bod však vie poskytnúť okamžitý rozbor krvi na tzv. úbytok červených krviniek, to poukazuje na zápal.

Nespavosť môže indikovať problémy so štítnou žľazou.
Nespavosť môže indikovať problémy so štítnou žľazou.
Zdroj: iStock

PROBLÉMY SO SRDCOM

Srdcová arytmia so závratmi

Ochorenie: Stále častejšie sa stáva, že pri ošetrovaní zubných koreňov dochádza k rozšíreniu baktérií. Šírenie choroboplodných zárodkov môže spôsobovať aj parodontóza. Zárodky sa potom dostanú cez ďasná do krvi a postupne až do oblasti srdca, kde môžu vyvolať srdcovú arytmiu. 

Tip: Test CRP meria hladinu zápalu v krvi, a tak ukáže, či ide o baktérie.

PROBLÉMY S KRKOM 

Pretrvávajúce bolesti

Ochorenie: Chronická bolesť krku a šije, ktorá vychádza z hlavy, znamená vysoký krvný tlak. Prostredníctvom nervov je totiž krk spojený s mozgovou oblasťou, a táto oblasť mozgu reguluje krvný tlak. 

Tip: Keď sú vylúčené problémy s krčnými stavcami, nechajte si zmerať dlhodobo tlak, najlepšie na prístroji počas 24 hodín. Dôležité sú hodnoty pred spaním a skoro ráno.

Chronická bolesť krku znamená vysoký tlak.
Chronická bolesť krku znamená vysoký tlak.
Zdroj: Shutterstock

PROBLÉMY S OČAMI

Horšie videnie

Ochorenie: Keď sa tak stane z ničoho nič, prichádza do úvahy viacero chorôb: od približne 45. roku života je častým spúšťačom vysoký krvný tlak. Typické pre cukrovku zase je napríklad to, že videnie do blízka sa zlepšuje a do diaľky vidíte čoraz horšie. Náhle zhoršenie videnia môže však spôsobovať aj sivý zákal. 

Tip: Nechajte si u očného prezrieť rohovku, šošovky a sietnicu.

Žlté oči, únava

Ochorenie: Žlté zafarbenie očí alebo kože, ako aj únava naznačujú podozrenie na poruchu pečene a žlčníka. V zriedkavých prípadoch za tým môže byť aj hepatitída typu C, chronicky prebiehajúca infekcia pečene. Zarážajúci je fakt, že zo všetkých prípadov žltačky typu C je diagnostikovaných iba 25 % . 

Tip: Pre istotu si dajte spraviť krvné testy u internistu.

Nepodceňujte preventívne prehliadky.
Nepodceňujte preventívne prehliadky.
Zdroj: iStock

BOLESTI, MIGRÉNY, PORUCHY ZRAKU

Ochorenie: Keď horná a dolná čeľusť nesedia, môže dochádzať k nepravidelnému zaťaženiu jednej časti a to potom spôsobuje bolesti. Príčinou môže byť napríklad prečnievajúca korunka: zlý zhryz narúša celkovú statiku tela a môže spôsobovať poruchy zraku alebo migrény. 

Tip: Dobré výsledky môže priniesť dôkladná zubárska prehliadka. Chybu v zhryze vie pritom zubár mnohokrát odstrániť na počkanie. Pomôcť môže ešte aj RTG zubných koreňov.

Množstvo ochorení môže prameniť aj zo zubov a ústnej dutiny.
Množstvo ochorení môže prameniť aj zo zubov a ústnej dutiny.
Zdroj: iStock

PROBLÉMY S KĹBMI

Pukanie, bolesť pri začatí pohybu

Ochorenie: Zvuky a počiatočná bolesť znamenajú na prvý pohľad akútne poškodenie kĺbu – často sú však znakmi pre počiatočnú artrózu, zápal, alebo pokročilé miznutie chrupavky.

Tip: Ortopéd by mal zvážiť vyšetrenie kĺbov pomocou CT.

Bolestivé, napuchnuté kĺby

Ochorenie: Zápaly kĺbov, ktoré sa hlásia bolesťami a opuchmi, postihujú striedavo rôzne kĺby, môžu byť upozornením na boreliózu z kliešťa. Na to sa pri týchto ťažkostiach myslí málokedy. Takisto sa tak môžu prejavovať rôzne formy reumy.

Tip: Aj tu platí: vyjadrite lekárovi každé svoje podozrenie, ktoré máte. Borelióza aj reuma sa dajú zistiť krvným testom. Takéto zápalové problémy s kĺbmi najčastejšie ošetruje priamo reumatológ. 

Zrak: Bez okuliarov?

Slniečko svieti čoraz silnejšie. V tele sa tvorí vitamín D, máme lepšiu náladu, ale aby sme si nepokazili zrak, mali by sme si oči chrániť kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom. Pritom farba skla nehovorí nič o tom, ako účinkuje a neplatí čím tmavšie, tým lepšie – stupeň ochrany musí byť uvedený na obale. Aby sa lúče nedostali k očiam, mali by okuliare priliehať k tvári.

Pokrok: Na čo je dobrý medicínsky ozón?

Okrem atmosféry prospieva aj zdraviu. Pomáha k obnove kĺbov, chrupaviek, urýchľuje proces hojenia, spevňuje cievne steny a pôsobí dezinfekčne. Predtým sa ozón dal využiť len operačne a injekčne, dnes už sa talianskym vedcom podarilo vyvinúť gél Ozonicon, ktorý umožňuje využiť liečivé účinky ozónu aj v pohodlí domova. Preniká do centra bolesti a pomáha pri liečbe .