S jarou sa zobudili aj malé čierne beštie – kliešte, zasa o niečo skôr. „V dôsledku globálnych klimatických a socioekonomických zmien pozorujeme výrazné zmeny v rozšírení kliešťov a kliešťami prenášaných pôvodcov prírodne ohniskových nákaz. Aj na Slovensku sa areál výskytu kliešťov rozširuje, posúva do nových oblastí a vyšších nadmorských výšok. Horná hranica výskytu kliešťa obyčajného u nás je 1400 m n. m.,“ hovorí parazitologička RNDr. Bronislava Víchová, PhD.. Na naše otázky nám odpovedali aj Zuzana Drobová z Úradu verejného zdravotníctva Sr a pediatrička MUDr. Zuzana Košťálová.

Ani sa nenazdáte, a ste v nemocnici

Môj strýko Peter (66) mal lymskú boreliózu niekoľkokrát, takže mi táto téma nie je vzdialená. Raz mu lekár predpísal dokonca tri druhy antibiotík, z ktorých každé bral týždeň a potom ich musel zmeniť. Bolo to preto, aby si choroba na lieky nezvykla, nevytvorila si v krvi protilátky a nezačala byť voči nim pri dlhodobom užívaní imúnna.

Keď ju Peter dostal druhý raz, skončil v nemocnici, kde mu antibiotiká pichali priamo do žily. Z nemocnice sa dostal bez následkov, na rozdiel od mnohých iných pacientov. Počet infikovaných kliešťov totiž každý rok rastie. A navyše, o tom, že ste sa chorobou nakazili, nemusíte dlho vôbec tušiť. Inkubačná doba trvá aj niekoľko týždňov a choroba sa na začiatku veľmi podobá na chrípku. Preto je namieste poriadne sa vyzbrojiť.

Kde zvýšiť opatrnosť?

Podľa Zuzany Drobovej z Úradu verejného zdravotníctva SR sa kliešte vyskytujú na celom Slovensku, ale nie všetky sú nosičmi vírusu. „V niektorých oblastiach je veľké množstvo infikovaných kliešťov, v iných sú nakazené ojedinele alebo vôbec nie. Endemické oblasti (miesta s výskytom nakazených kliešťov) sú predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh.

Tu sa dlhoročne zaznamenáva najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, aj keď na Slovensku počet týchto ochorení nie je vysoký – v posledných 10 rokoch sa pohyboval od 57 do 174," hovorí Zuzana Drobová a dodáva, že okrem okolia Váhu možno za endemické územie považovať aj juhozápadnú časť Slovenska (napr. pohorie Tríbeč, Vtáčnik, Nitriansku a Pohronskú pahorkatinu, oblasť Malých Karpát, okresy Trenčín, Nové Zámky, Nitra a Levice). Výskyt infikovaných kliešťov sa však v súčasnosti zaznamenáva už aj v oblastiach, ktoré v minulosti neboli endemické, na Slovensku sa teda mení areál ich rozšírenia, v posledných rokoch sa dostávajú do vyššie položených oblastí Slovenska.

Najvyšší výskyt kliešťov.
Najvyšší výskyt kliešťov.
Zdroj: Nový Čas pre ženy

Koľko ľudí sa nakazilo? 

V roku 2016 ochorelo na kliešťovú encefalitídu 174 osôb, najviac (60) v Banskobystrickom a najmenej (2) v Bratislavskom kraji. Lymskou boreliózou ochorelo 1 105 osôb, najviac (304) v Žilinskom a najmenej (24) v Bratislavskom kraji.

3 mýty o kliešťoch

1. Žijú iba v lese

Stretnete ich aj v záhradách, na lúkach, brehoch riek a rybníkov či v parkoch.

2. Idú len na ľudí so sladkou krvou

Vôbec nie. Kliešte sa riadia čuchom. Vnímajú pach ľudí, ich teplo aj vydychovaný oxid uhličitý. Odpudzuje ich pach repelentu, ale len čo vyprchá, už pred ním nie ste nijako chránená.

3. Infikované nie sú všade

Najviac prípadov na Slovensku je v povodí Váhu a v juhozápadnej časti, ale môžete na ne naraziť na celom území našej republiky. 

V minulom roku ochorelo na kliešťovú encefalitídu 174 osôb.
V minulom roku ochorelo na kliešťovú encefalitídu 174 osôb.
Zdroj: Shutterstock

Takto sa chráňte 

Kliešte žijú v nízkych porastoch do 100 cm, vyhľadávajú teplé a vlhké miesta. Ideálna ochrana pred ochorením je kliešťa nechytiť.

➤ Pri pohybe v prírode sa oblečte tak, aby ste mali telo zakryté, nezabudnite na repelent.

➤ Doma poprezerajte seba aj deti, oblečenie vyperte - kliešť sa môže zachytiť aj na ňom. „Stáva sa, že kliešť z odevu sa na druhý deň zavŕta do kože,“ vystríha doktorka Košťálová.

➤ Pred kliešťovou encefalitídou sa dá chrániť očkovaním, a to počas celého roka – aj na jar a v lete. Vakcínu poisťovňa neprepláca. Štandardná očkovacia schéma sa skladá z troch dávok, ktoré lekár aplikuje v horizonte niekoľkých mesiacov. Preočkovať by ste sa potom mali po 3 až 5 rokoch.

Ohrozené sú aj psy a mačky, preto ich treba chrániť očkovaním, obojkami alebo spot-on prípravkami.
Ohrozené sú aj psy a mačky, preto ich treba chrániť očkovaním, obojkami alebo spot-on prípravkami.
Zdroj: iStock

Čo je to lymská borelióza

Toto ochorenie sa vyskytuje u kliešťa aj u človeka častejšie ako kliešťová encefalitída. Ide o bakteriálnu infekciu, ktorá sa dá pri včasnom zachytení liečiť antibiotikami. Neliečená borelióza môže prejsť do chronickej a postihnúť srdcový sval aj nervový systém.

Ako ho odstrániť 

● Ak prinesiete domov kliešťa, nepanikárte. „Ak je kliešť príliš malý, ide o jeho druhé vývojové štádium nymfu a budete potrebovať lupu. Vezmite pinzetu, kliešťa uchopte čo najbližšie pri koži a drobnými pohybmi opatrne vykývajte,“ radí doktorka. Dávajte si pozor, aby ste kliešťovi neodtrhli telo od hlavičky a tá nezostala v rane. Ak nemáte pinzetu, siahnite po vatovom tampóne a mydle. Kliešťa treba z kože dostať čo najrýchlejšie – čím skôr je preč, tým je riziko nákazy menšie.

● Najbezpečnejší spôsob je použiť špeciálny prípravok z lekárne: znehybní ho, usmrtí a spevní jeho telo. Priloženou pinzetou sa dá vykývať vcelku. Prípravok dezinfikuje ranku a jej okolie, povrch kliešťa a preniká do ústneho ústrojenstva.

Kliešťom sa páčia miesta s tenkou kožou ako podpazušie, slabiny, brucho, krk, uši, vlasy.
Kliešťom sa páčia miesta s tenkou kožou ako podpazušie, slabiny, brucho, krk, uši, vlasy.
Zdroj: Shutterstock