Vymeň a buď šťastná! Len zdanlivo ide o handry a babské reči. V skutočnosti je tento rituál očistnejší ako polročné dochádzanie medzi anonymných alkoholikov alebo mesačná meditácia v Ašrame.

Barbora vyšla z kúpeľne a do spálne vkráčala ako modelka v polopriehľadnom delikátnom negližé od Victoria´s Secret. Vedela, že muž ešte nespí a bude ju čakať, kým nepríde z dámskej jazdy s krycím názvom výmenný večierok, pretože odtiaľ vždy chodila v skvelej nálade. Navyše, deti neboli doma a len vtedy si mohli užiť sex naplno. „To je od Elenky,“ povedala Barbora zvodným hlasom. Jej muž obdivne zahvízdal, natiahol k nej ruku a povedal: „Tak poď sem, Elenka!“ Ešte tej noci nadránom Elenke, teda mne, pípla esemeska: „Elenka, ďakujem! Tvoje Tajomstvo mimoriadne osviežilo náš manželský sex.“ Moje Tajomstvo dostala pôvodne kamarátka od milenca v New Yorku. Za dramatických okolností sa s ním vzápätí rozišla a nedokázala sa na tú nadýchanú nádheru, zabalenú ešte v originálnej škatuli a hodvábnom papieri, pozerať ani ju nosiť pred ďalším mužom. Po troch rokoch prekladania po tajných zákutiach svojho šatníku ju posunula mne a viditeľne sa jej uľavilo. Ďalšie tri roky som to sušila v skrini ja, lebo v mojom chladnom byte sa dalo pohybovať aj v lete len v hrubých ponožkách a vo froté župane. A tak som tú krásu jedného dňa s ťažkým srdcom doniesla na výmenný večierok. Šťastná som bola už vo chvíli, keď si negližé všetky kamarátky, bez ohľadu na rozmery, nadšene skúšali. Po Barborinej esemeske som nadobudla blažený pocit, že všetko je konečne tak, ako má byť. Akoby si zobrala odo mňa nie kus látky, ale živé mačiatko, a ja som sa uistila, že skončilo v dobrých rukách.

Dva a pol kila šatstva na výmenu

Priemerný Európan ročne vyhodí do kontajnera päť kilogramov šatstva, no pritom len polovica z neho je skutočne obnosená alebo zničená. Celých dva a pol kilogramu šatstva sú slušné, nositeľné kúsky, často celkom nové, ledva rozbalené, ktoré z rôznych dôvodov nenosíme, prekladáme pri každom upratovaní z poličky na poličku, zo skrine do pivnice, až jedného dňa stratíme trpezlivosť a vyhodíme ich. Hospodárnejšie uvažujúce dámy možno niečo odnesú do sekáča, citlivejšie duše zas do charity. No ale čo s takým polopriesvitným negližé v charite? Do kontajnera je ho škoda, v skrini to zas zaberá miesto a nedovolí nám kúpiť si niečo iné, čo by sme nosili s radosťou až do roztrhania. Geniálnym riešením je výmenný večierok. Ale nie hocijaký.

Swish´n´Bitch´n´Swap

Možno ste už o podobnom večierku počuli aj vy a možno ste aj nejaký absolvovali. Už niekoľko rokov sa na Britských ostrovoch tešia obľube „swishing party“ a píše sa o nich aj u nás. Preložiť sa to dá rôzne – ako šik párty, ale tiež párty, na ktorých to šuští či sviští, čo znamená, že šušťavé šaty rýchlo svištia od majiteľky k majiteľke. Sú to zväčša polooficiálne akcie pripomínajúce skôr dobročinné bazáre, kde prichádzajú ženy, ktoré sa navzájom nemusia vôbec poznať, a za veci platia symbolické sumy alebo vôbec nič. Takéto večierky organizujú nielen súkromné osoby, ale aj nadácie či agentúry. Veci na výmenu sa donášajú vopred, vystavujú sa, nepatrí sa tam nosiť menej elegantné či príliš ošúchané kúsky. Viac ako desať rokov sú známe aj americké Bitch and Swap party, skrátene Bitch´n´Swap, kde nejde len o vymieňanie vecí – to swap, ale aj o babskú jazdu a klebetenie – to bitch. V newyorskom Observeri sa v roku 2000 objavil článok novinárky Kimberly Stevens, ktorá sa sťažovala, že jej nejaká Nicole Beland z časopisu Mademoiselle nielen ukradla jej vlastný nápad a názov párty, ale navyše to aj celé pokazila, keď nepochopila podstatu celej záležitosti a urobila z toho snobský večierok polonahých pipiek, kde majú prístup aj muži.

Originálny slovenský koncept

Pravda je však taká, že v čase, keď sa v New Yorku naťahovali o autorstvo Bitch´n´Swap, v jednom bratislavskom byte sa konali takéto večierky už dobrých sedem rokov. Organizovala ich režisérka Eva Borušovičová pre svoje najbližšie priateľky. „Nebol to môj nápad, o niečom podobnom som čítala v nejakom románe o amerických bohatých ženách, ktoré si vymieňali drahé šaty, preto že by bolo nemysliteľné, aby ich v jedných šatách videli dvakrát,“ spomína na zdroj svojej inšpirácie Eva. „A tak róbu posunuli kamarátke, ktorá žila niekde inde a chodila po iných premiérach a vernisážach.“ Na výmenných večierkoch by však bolo škoda zostávať len pri večerných šatách, úžasne sa dajú vymieňať aj teplákové súpravy a sukne do práce, kabelky, šminky a doplnky, občas sa objavia aj také veci ako žalúzie, činky či africká soška a stojan na CD v jednom. Lenže o veci a šaty na takom večierku nejde, resp. ide až v poslednom rade. Mnohé z tých vecí totiž nie sú len nákupné omyly, podľahnutie výpredajovej horúčke, presvedčeniu, že do toho ľahko schudneme či v inej podprsenke naopak naberieme objem, nie sú to len dôsledky zaháňania zlej nálady, rozchodu, výpovede, nevďačného papuľnatého decka, dôsledky oslavy nového vzťahu, práce, pekného jesenného dňa. Mnohé z tých vecí sú toho istého rodu ako to negližé z Victoria’s Secret. Dostali sme ich od bývalých milencov, manželov alebo kamarátok a nemôžeme si ich obliecť, aj keď sú krásne a sedia nám, lebo nám to trhá srdce. Dostali sme ich od nepríjemnej svokry, švagrinej či známej a nemôžeme ich nosiť, lebo tá vec je tou ich povahou nasiaknutá. Alebo nám ich daroval súčasný milenec, manžel, matka či sestry, všetko milujúce bytosti, ktorým však pri nakupovaní vecí pre nás zúfalo chýba vkus a súdnosť. Také veci nemôžeme ani vyhodiť, ani predať, ani darovať tým, čo to potrebujú. Takých vecí sa musí ujať nejaká naša spriaznená duša a odkliať ich, dať im nový, nezaťažený význam a život.

Rituály moderných žien

Samotný výmenný večierok má tak trocha atmosféru zaklínania a odklínania. Každý kúsok, ktorý majiteľka vytiahne, musí predstaviť, povedať jeho smutnú či veselú históriu, väčšinou smutnosmiešnu, nonšalantným po hybom ho rozprestrieť na zem a tým ho vďačne poslať do sveta. Trvá to dlho a niet sa kam ponáhľať, kamarátky môžu kúsky komentovať a ako pri pexese, dobre si pamätať, kam v tej kope zapadli. Po odpútavacom rituáli nastáva skúšanie, miešanie, mazanie minulosti. Treba si obliecť všetko, aj to, čo by ste si v obchode nevyskúšali ani v tom najšialenejšom pominutí zmyslov. Je čas vyskúšať si, aké by to bolo byť na chvíľu niekým iným, nechať kamarátky, nech vás chvália a stylujú, k svojim osvedčeným vzorom sa stačí vrátiť až na druhý deň ráno. Treba si vyskúšať aj to, čo už uchmatla kamarátka, možno až na vás sa ukáže, že táto vec musí patriť vám. Dobrá kamarátka to pochopí a dopraje vám. Záver patrí posväteniu. Každá dáma sa pochváli svojimi finálnymi úlovkami, nechá sa presvedčiť, aby ešte dala šancu tým červeným nohaviciam, čo zatiaľ nikomu nesedeli, ale jej určite budú. Nerozobrané zvyšky sa roztriedia na kôpky do charity, príbuzným na ďalekých lazoch či pani upratovačke z úradu, ktorá vždy obdivuje, ako chodíte oblečené. Nikdy si neberte naspäť niečo, čo ste priniesli a nikto to nechcel. Zas vám to bude rok trčať v skrini a na ďalší večierok už nebudete mať odvahu to priniesť.

Cez ulicu sa ku mne blížila moja sestra Katka a doďaleka svietila nádherným červeným baloniakom. Mala ho od Barbory. Keď prišla bližšie, všimla som si, že má na sebe moju hodvábnu sukňu a náušnice. Na krku Sašin šál. V šatni odložila baloniak a ukázalo sa, že tričko je od Evy, ktoré chvíľu ponosila jej sestra Soňa. A kabelku tiež. Okrem topánok a spodnej bielizne, ale tú som nevidela, tak nemôžem s istotou tvrdiť, mala na sebe všetko veci z našich výmenných večierkov. Seklo jej to neuveriteľne. A všetky tie veci spokojne šušťali a priadli ako s láskou osvojené mačiatka.

Urobte si svoj výmenný večierok

1. Vyberte ten správny okruh kamarátok, pred ktorými sa nehanbíte vyzliekať do podprseniek a gatiek, pred ktorými môžete smelo hovoriť o svojich najsúkromnejších problémoch aj radostiach, pred ktorými sa môžete opiť a odviazať. A ony to isté pred vami. Ale najmä, ktoré vám svoje veci doprajú z celého srdca. A vy im.

2. Urobte si poriadok v skriniach. Veci, ktoré ste nenosili viac ako dva roky, nemilosrdne pridajte na kopu určenú pre večierok. Veci, ktoré ste nemali na sebe ani raz, môžete na tú kopu pridať už po roku. Vyperte ich, žehliť nemusíte.

3. Vychystajte sa ako na rande s milencom – vydepilujte sa, nakrémujte, navoňajte, namaľujte, urobte si vlasy. Dajte si krásnu spodnú bielizeň. Budete sa na seba veľa a dlho pozerať do zrkadla, tak nech je to pekný pohľad.

4. O jedlo na takýchto večierkoch veľmi nejde, najlepší je studený bufet a veľa šalátov, nech máte aj vnútorný pocit ľahkosti a štíhlosti. Pitie si tiež môže každá nalievať sama, veď aj hostiteľka potrebuje vymieňať.

5. V miestnosti treba veľa miesta na rozloženie vecí, veľa svetla, radšej bočného a mäkkého, nie ako to nelichotivé osvetlenie v skúšobných kabínkach, no a veľké zrkadlá.

6. Ak vám nič nesedí, nezúfajte. Niekedy je najcennejším úlovkom večera vaša vyprázdnená polica v skrini, kam si konečne budete môcť kúpiť niečo nové a nositeľné. Vítané sú preto aj kamarátky, ktoré nič neprinesú, zato sa s ocho tou a láskou ujmú vašej obľúbenej nezodrateľnej mikiny.

(Autorka tohto článku ďakuje účastníčkam svojho výmenné ho spolku za inšpiráciu a ochotu účinkovať aj v tomto článku a za to, že to ešte stále funguje.)