Čo teda robiť, ako si pomôcť?

Potenie je prirodzený proces, ktorý prebieha 24 hodín denne, či sme v pohybe alebo v pokoji. V druhom prípade je množstvo vylučovaného potu zanedbateľné. Zato v strese, pri zvýšenej fyzickej aktivite, chorobe a horúčavách sa jeho množstvo zvýši niekoľkonásobne – v extrémnych podmienkach aj na štyri litre za hodinu! Pri pohľade na prepotenú blúzku či tričko si nejedna z nás položí otázku – načo je toto dobré?

„V tele žiaden proces nefunguje zbytočne. Ani potenie. Organizmus sa ním bráni proti prehriatiu. Ak stúpne telesná teplota, nervová sústava dá pokyn potným žľazám, ktoré sú buď ekrinné – s vnútorným vylučovaním, alebo apokrinné – s vonkajším. Líšia sa veľkosťou, počtom, rozmiestnením na tele aj zložením potu, ktorý produkujú,“ vysvetľuje MUDr. Jana Chudíková z kliniky dermatológie a estetickej medicíny DermaCare Clinic.

Kedy je to vážne

S problémom nadmerného potenia, hyperhidrózou, sa asi už stretla väčšina z nás. Zväčša ide o prechodný stav spojený s emóciami, horúčkovitým ochorením alebo reakciou na teplo. Keď príčiny pominú, prestane aj potenie. „Len asi jedno percento ľudí má problémy s tvorbou nadmerného potu aj v pokoji,“ vysvetľuje lekárka a upozorňuje, že zvýšená potivosť môže byť aj príznakom vážnejšieho ochorenia, napríklad cukrovky, srdca, štítnej žľazy, tuberkulózy, neurologických i psychiatrických porúch.

Preto, ak je potenie už obťažujúce, je najvyšší čas navštíviť dermatológa! „Pot sám osebe nezapácha. Za nepríjemný zápach môže rozklad bielkovín a tukov v pote z apokrinných potných žliaz,“ spresňuje odborníčka. „Tie reagujú na psychické podnety. Podieľajú sa na charakteristickej vôni každého jedinca, preto im hovoríme pachové žľazy.“ Termoreguláciu organizmu majú zas na starosti ekrinné potné žliazky. „Sú na celom tele, no najmä na čele, dlaniach a stupajach, kde zabezpečujú hydratáciu rohovej vrstvy kože pre čo najvyššie trenie. To je potrebné pre hmat a došľapovanie,“ vymenúva lekárka pozitíva potu.

Čo dokáže antiperspirant

Zápach potu vnímame zväčša negatívne. Ako sa ho čo najúčinnejšie zbaviť? „Dôkladnou pravidelnou hygienou a nosením čistého, najlepšie vzdušného bavlneného oblečenia. Samozrejmosťou by malo byť denné používanie dezodorantov alebo antiperspirantov,“ radí doktorka Chudíková.

Ktorý kedy použiť?

„Pokiaľ sa veľmi nepotíme, stačí kvalitný dezodorant. Je to parfumovaná dezinfekčná látka s antibakteriálnym účinkom, ktorý je krátkodobý. Počas dňa ho treba aplikovať opakovane, lebo nedokáže obmedzovať tvorbu potu. Slúži len na obmedzenie nepríjemného zápachu.“

Antiperspiranty obmedzujú nielen zápach potu, ale aj jeho tvorbu. „Obsahujú účinné látky na báze solí alumínia v 10 až 30 % koncentrácii. Tie uzatvárajú potné kanáliky a pot nemôže preniknúť na povrch kože. Vysoko koncentrované antiperspiranty by sa mali nanášať na noc. Ich účinok trvá niekoľko dní až týždňov. Regeneráciou epidermy sa však blokáda vývodov potných kanálikov po čase opäť uvoľní,“ objasňuje kožná lekárka.

Čo ešte pomôže

V extrémnych prípadoch možno potné žľazy vyoperovať. „Najaktívnejšie potné žľazy sa chirurgicky vyberú. Redukciu potenia dlaní a stupají však môžeme dosiahnuť i vodnou ionoforézou. Do vaničky s vodným roztokom sa ponoria ruky alebo nohy. Použitím slabého jednosmerného prúdu sa iónmi tlmí vylučovacia schopnosť buniek potných žliazok. Nevýhodou je veľmi krátka účinnosť,“ upozorňuje lekárka. Jednoduchým a účinným spôsobom riešenia zvýšenej potivosti je aplikácia botulotoxínu. „Zredukuje potenie čela, dlaní, stupají i podpazušia najmenej o 90 %. Ošetrenie nezaberie viac než niekoľko minút a efekt vydrží v priemere 6 až 12 mesiacov.“