Konečná? Rady, ako na menopauzu, aby nám nespôsobila priveľa problémov
21. 5. 2014, 13:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:23)
Ale nevystupujte, prosím! Menopauza je síce posledná veľkolepá hormonálna jazda, no nemusí byť zákonite zbesilá.
Mnohokrát je dokonca tým povestným novým začiatkom, po ktorom život chutí inak.
Ako na ňu, menopauzu jednu, aby nám nespôsobila priveľa problémov? Treba sa pripravovať, čo nám sily stačia, pretože kým udrie, máme ešte množstvo času na účinnú prevenciu. O intímnej téme sme sa museli porozprávať so ženou a odborníčkou, gynekologičkou MUDr. Dagmar Gavorníkovou.
Sú príznaky menopauzy, resp. perimenopauzy úplne jasné? Nemôžeme si ich zameniť s príznakmi rozličných chorôb?
Sprievodné príznaky závisia od zmien hormónov v tomto období a sú naozaj typické. Väčšinou dochádza k zmene menštruačného cyklu, ktorý sa stáva nepravidelným. Krvácanie môže byť silnejšie, ale i slabšie ako predtým. Návaly, čiže pocity horúčavy cez deň, ale i v noci môžu spôsobiť nespavosť a podráždenosť. Zmena hormónov môže viesť aj k zmenám nálad, zníženej schopnosti zvládania stresu. Zvyšuje sa výskyt kardiovaskulárnych ochorení a napríklad suchosť pošvy a pocit diskomfortu pri zníženej hladine estrogénov zasa môže viesť k bolestiam pri sexuálnom styku.
Znie to hrozivo, čo s tým?
Napríklad pri poslednom spomínanom príznaku stačí lokálna liečba s malým množstvom estrogénov, ktorá problém okamžite vyrieši. V prvom rade si však treba uvedomiť, že v menopauze nemáme trpieť. Každé obdobie v živote ženy je niečím výnimočné, tak ako puberta, fertilný vek či tehotenstvo majú svoje zvláštnosti, ktoré sú zvládnuteľné. Treba si ich „užiť“ bez bolestí, bez porúch krvácania a vlastne bez akýchkoľvek zdravotných problémov. Preto je potrebné, aby predtým, než sa ženy začnú vypytovať svojich kamarátok, kolegýň, surfovať na internete, navštívili gynekológa. Tým otázky, na ktoré nepoznajú odpovede, odborne zvládnu.
U nás majú ženy tendenciu vyhýbať sa gynekológom, ako sa len dá. Tiež máte túto skúsenosť? Riešia si príznaky klimaktéria „podomácky“ a alternatívne?
S mojimi pacientkami našťastie nemám tieto skúsenosti... (úsmev) Možno je to o dôvere k lekárovi. Gynekologickým odborným vyšetrením, prípadne vyšetrením hormónov zistíme, či skutočne ide o perimenopauzu/menopauzu. Ak áno, spravíme aj osteodenzitometrické vyšetrenie, aby sme videli stav kostí, či nejde o osteopéniu, eventuálne osteoporózu. Aj tieto ochorenia treba liečiť, aby sa v neskoršom období predišlo zlomeninám.
Sú dve základné cesty, ako žene trpiacej príznakmi klimaktéria pomôcť fytoestrogény a hormóny. Najmä o tých druhých sa mimoriadne diskutuje. Máme sa hormónov báť? Nezvyšujú riziko karcinómu prsníka?
Liečba hormónmi je tak ako každá iná liečba absolútne individuálna. Skutočne boli publikované štúdie, ktoré preukázali zvýšený výskyt rakoviny prsníka pri užívaní hormonálnej substitučnej liečby. Ale ženy, ktoré sa vyberali do tejto štúdie, boli väčšinou staršie a neboli zohľadnené mnohé faktory, ktoré môžu ovplyvniť výskyt rakoviny prsníka. Ženy u nás chodia na pravidelné preventívne prehliadky, mamografiu, ultrazvukové vyšetrenie prsníkov. Poznáme ich rodinnú anamnézu, najmä výskyt rakovinových ochorení, a až po sumarizácii tohto všetkého sa rozhodujeme pre prípadné začatie hormonálnej liečby. Platí však, že táto liečba sa podáva po najkratší nevyhnutný čas. Alternatívnym riešením je užívanie fytoestrogénov.
Dostať do tela fytoestrogény zo stravy, prípadne z voľnopredajných prípravkov v lekárni je „prírodná“ cesta, ako telo upokojiť. Môžu sa ženy takto úspešne udržiavať konzumáciou tofu, sóje atď.?
Áno, mnohé ženy, ktoré nechcú užívať hormonálnu liečbu, majú možnosť výberu z prírodných zdrojov či z výživových doplnkov. Fytoestrogény sú prírodné látky s účinkom podobným estrogénu. Medzi zdroje fytoestrogénov patria napríklad spomínaná sója, viničové listy, ďatelina lúčna, ľan siaty, ploštičník strapcovitý, dioskórea huňatá... Šalvia lekárska pomáha pri návaloch tepla. Dôležité sú aj antioxidanty, kalcium a vitamín D.
Na čo sa treba pripraviť? Ako dlho priemerne trvá, kým celým týmto obdobím prejdeme a opäť sa zastabilizujeme?
Toto obdobie môže trvať rôzne. Asi tretina žien je úplne bez problémov, tretina má mierne ťažkosti a tretina väčšinou vyhľadá lekársku pomoc. Závisí to skutočne od genetickej predispozície, výživy a životného štýlu.
Teda platí, že budem mať približne taký prechod, aký mala moja mama?
Áno, to je práve o tej genetike. Ak však matka mala operáciu, pri ktorej jej odstránili vaječníky, tento údaj nám chýba.
Čo všetko by sme mali cielene robiť v rámci prevencie a predprípravy na „pohodový“ prechod?
Zdravo sa stravovať, nemať nadváhu, nefajčiť, športovať, dopriať si dostatok spánku, chodiť na pravidelné gynekologické prehliadky. A pozitívne myslieť, samozrejme! (úsmev)
Dnes je moderné rodiť neskoro. Má to vplyv na nástup menopauzy?
Väčšinou ženy, ktoré mali neskôr začiatok menštruácie, neskôr rodili, užívali antikoncepciu, majú aj neskorší nástup menopauzy.
Majú fajčiarky zhoršenú štartovaciu pozíciu?
Určite. U žien, ktoré fajčia, môže menopauza nastúpiť skôr, a hlavne fajčenie zvyšuje riziko kardiovaskulárnych a pľúcnych ochorení.
Zdroj: isifa
Ilustračná foto
Čo sú podľa vás najväčšie mýty a omyly, ktorým majú ženy stále tendenciu v súvislosti s touto problematikou veriť?
Najväčšou chybou je uveriť tomu, že návaly, nepravidelné krvácanie, depresie či nespavosť sú v tomto období normálne, a preto ich netreba liečiť.
Aby sme skončili pozitívne, máte aj takú skúsenosť, že pre ženy je klimaktérium, naopak, vyslobodením a začiatkom novej etapy?
Samozrejme! Rodina je zastabilizovaná, deti sú väčšinou už samostatné, ženy majú viac času na seba, na svoje koníčky a tiež viac času na to, aby sa mohli venovať manželskému a partnerskému životu. Práve v tomto období sa niektoré ženy stávajú sexuálne aktívnejšími. Sexuálny život, ak mala žena dovtedy výhrady k užívaniu antikoncepcie, je konečne bez rizika nechceného otehotnenia.
„Popri klasickej liečbe si môžete výrazne pomôcť aj dobrým čajom,“ radí Anna Kopáčová z Vrbového, chýrna bylinkárka spod Šikmej veže.
„Poznám prípady žien, u ktorých začal prechod veľmi skoro, dokonca už v 35. roku života,“ hovorí pani Anna. „Je dôležité, okrem zdravej životosprávy a oddychu, športovať a pravidelne navštevovať gynekológa. Merajte si pravidelne krvný tlak, to je veľmi dôležité, aby nám mladé a vitálne ženy neskolabovali na infarkt. Myslím, že ani jeden lekár nezakáže svojej pacientke, aby si dala šálku dobrého čaju, keď dodržiava klasickú liečbu a chodí pravidelne na kontroly.“ Bylinkárka odporúča piť byliny, ktoré obsahujú fytohormóny, vitamíny, vápnik, horčík a pôsobia upokojujúco. Ak si bylinky neviete zadovážiť vlastným zberom alebo dopestovať v záhradke či črepníku, nezúfajte, veľmi kvalitné výrobky dostanete aj v lekárni.
Pri návaloch
20 g hlohu, 20 g imela, 20 g ďateliny lúčnej, 20 g šalvie, 20 g pamajoránu. Všetky bylinky spolu dobre premiešame, 1 ČL zmesi zalejeme 2 1/2 dl vriacej vody. 10 minút lúhujeme. Pijeme vždy jednu šálku doobeda. Ráno nalačno si dajte aj šálku čaju z vitexu jahňacieho alebo užite z tejto bylinky kapsulu, ktorú dostať v lekárni. Pite 8 týždňov, spravte si dvojtýždňovú prestávku a zopakujte.
Pri osteoporóze
Odporúčam makový olej. Treba ho užiť každý deň za jednu čajovú lyžičku alebo pridať do jedál či šalátov. Pomáha aj množstvo čajíkov: rakytníkový – obsahuje vitamíny, hormón šťastia sérotonín, jód; šípkový - obsahuje vitamíny, horčík, vápnik; ovsený čaj tiež obsahuje všetky živiny dôležité pre ľudský organizmus. Okrem toho môžeme piť čaj z prasličky, listov čiernej ríbezle, vresu, listov brezy, zlatobyle. Tieto čaje zároveň pomáhajú odvodniť organizmus pri opúchaní končatín.
Proti nočnému poteniu
Čaj zo šalvie alebo ruže červenej. Užívajte tinktúru zo šalvie 3x denne po 20 kvapiek. Vynikajúci je aj kúpeľ s odvarom z dubovej kôry. Postup je takýto: 1 PL dubovej kôry (dostanete v lekárni) povarte v 1 1/2 litri vody na miernom ohni 20 minút. 15 minút nechajte lúhovať, preceďte do vane a pridajte ešte 1 PL jablčného octu. Pri tomto kúpeli už nepoužívajte mydlo!
Pri nepokoji, depresii a nespavosti
Vyskúšajte úžasnú zmes: 20 g chmeľu, 20 g medovky lekárskej, 20 g pamajoránu, 10 g trezalky, 20 g valeriány lekárskej, 10 g prvosienky jarnej. Všetky bylinky zmiešajte a dajte do 2 dl šálky jednu malú lyžičku. Lúhujte 10 minút a pite 1x denne vždy o 17. hodine. Tesne pred spaním ešte vypite pohár teplého mlieka s medom a kurkumou. Úspech zaručený!
„Rozprávajte sa so svojím partnerom a navštívte lekára,“ radí stále obdivuhodne vitálna a udržiavaná speváčka Eva Máziková.
„Patrím k ženám, ktoré nemali problémy. Jediné, čo sa mi v tom čase objavilo, bolo zvýšené potenie, ktoré sa však upravilo. Až teraz, opäť po nejakom čase, mám pocit, že sa objavuje znovu.“ Eva mala 49 rokov, keď sa dostala do obdobia prechodu. „Chodím k lekárke pravidelne a v čase, keď som prichádzala do príslušného veku, ma upozornila na rôzne riziká tohto obdobia, takže ma nič nezaskočilo. Jediné, čo som robila ‚mimo doktorky‘, bolo pitie bylinkových čajov. Čítala som knihu od Trebenovej a podľa nej som si pripravovala vhodné čajíky.“ Keďže sa zdržiavala prevažne v Nemecku, tvrdí, že veľký rozdiel v porovnaní so Slovenskom vidí v komunikácii s pacientom: „Na Slovensku sú nepochybne tiež skvelí lekári a odborníci, ale niekedy to v čakárňach vyzerá ako na vlakovej stanici. Je to asi pre nejaké nastavené kvóty a to je škoda. Lekár v Nemecku vás pozná dokonale a pozná ešte aj vašu rodinu. Má na vás vždy dosť času a rozprávate sa s ním veľmi ľudsky.“ Speváčka radí nezanedbať ani komunikáciu doma. „Klimaktérium prináša aj psychickú zmenu. Muž by preto mal vedieť, že ak občas žena nemá chuť, nie je to preto, lebo ho už nemiluje... Keď to všetko prejde, veci sa znova naštartujú. Dovtedy to treba vydržať, aby bol aj manžel spokojný,“ usmieva sa Eva Máziková.
Predčasná menopauza
Počet žien, ktoré sa ocitnú v prechode už pred štyridsiatkou, v extrémnych prípadoch tridsiatkou (!), strašidelne stúpa. Je to nový fenomén, ktorý podľa Svetovej zdravotníckej organizácie postihuje asi 3 percentá žien. Zatiaľ. Spúšťačom predčasnej menopauzy môžu byť napríklad chromozómové poruchy, autoimunitné ochorenia, rádio- či chemoterapia. Hovorí sa však aj o potravinách a hlavne mäse nadopovanom hormónmi, ktoré majú v budúcnosti úplne „rozhasiť“ procesy v ženskom tele. „Mám 37 rokov, žiadne deti a návaly také, že sa prezliekam aj trikrát za noc,“ hovorí Rita. „Štyri roky mi trvalo, kým sa lekári prepracovali k diagnóze predčasná menopauza. Bola som vyšťavená, totálne na dne. Menštruáciu som raz mala, raz nemala, búšenie, závraty, katastrofa. Všetci mi vraveli, že to bude niečo psychické, že som ešte primladá... Brala som hormóny, teraz som na prírodných prípravkoch a cítim sa stokrát lepšie.“ Mimochodom, vedci sa momentálne snažia identifikovať gén, ktorý zapríčiňuje predčasnú menopauzu. Mohlo by to viesť k vývoju génovej terapie, ktorá by bola účinná pre všetky ženy.
Pojmy a dojmy
Menopauza je normálnou súčasťou života, rovnako ako puberta. Je to obdobie od poslednej menštruácie, ale sprievodné príznaky sa môžu vyskytovať už skôr. Sú spôsobené zmenou hladiny estrogénov a gestagénov. Toto prechodné obdobie nazývame perimenopauza. Priemerný vek, v ktorom majú ženy poslednú menštruáciu, je okolo 50 rokov, závisí to od mnohých faktorov. Chirurgické odstránenie maternice a vaječníkov vedie k okamžitej menopauze. Klimaktérium teda označuje celú prechodovú fázu od plnej pohlavnej zrelosti až do obdobia zvaného postmenopauza, to jest od 45. až do 60. roku života.
Hormonálna joga
Existuje toľko prístupov k joge i jogových škôl, že nie je jednoduché nájsť všeobecne platnú definíciu. Nič však nepokazíme, keď napíšeme, že hormonálna joga, ako jedna z odnoží, prináša pozoruhodné výsledky práve u žien v klimaktériu. Špeciálne prvky z rôznych smerov jogy cielene stimulujú vaječníky, štítnu žľazu, hypofýzu a nadobličky a obnovujú tvorbu telu vlastných hormónov. Cviky dokážu za tri mesiace rapídne upraviť hormonálny profil. Hormonálna joga sa cvičí v mnohých slovenských mestách, popýtajte sa. Cviky a ďalšie informácie nájdete aj na internete.