Beáta (29) dostala 1. záchvat v práci

„V jedno popoludnie ma premkol nevysvetliteľný pocit úzkosti. Pridalo sa mravčenie v rukách a nohách, ktoré prerástlo až do vykrúcania končatín. Ťažko sa mi dýchalo, srdce búšilo ako o život a mala som obrovský strach. Netušila som, čo sa so mnou deje,“ spomína si na svoj prvý tetanický záchvat 29-ročná marketingová pracovníčka Beáta. Kolegovia sa zľakli a privolali lekársku pomoc. V nemocnici po absolvovaní vyšetrení počula Beáta o tetánii prvýkrát v živote a zároveň si uvedomila, že keby pre prácu neprehliadala prvotné príznaky, mohla tetanickému záchvatu predísť.

Neignorujte príznaky

Mladej žene zistili diagnózu práve vďaka nepríjemnému tetanickému záchvatu, ktorý je pre tých, ktorí o svojej diagnóze vedia, postrachom. Okrem nich je tu však pomerne veľká skupina ľudí, ktorá dlhodobo trpí nepríjemnými symptómami (napr. kŕče, krútenie hlavy, pretrvávajúca úzkosť alebo strach, problémy s dýchaním, ťažký pocit na hrudi, svalové napätie atď.) a ignoruje ich, alebo putuje od lekára k lekárovi a svoju diagnózu stále nepozná.

Niečo nie je v poriadku

Predovšetkým si treba uvedomiť, že tetánia nie je choroba, ale stav alebo, lepšie povedané, súbor príznakov. Upozorňuje na to, že v tele človeka nie je niečo v poriadku. „Tetánia je vo všeobecnosti stavom, ktorý odráža zvýšenú nervovo-svalovú dráždivosť a z medicínskeho hľadiska ju môžeme rozdeliť na metabolickú a neurogénnu,“ vysvetľuje neurológ MUDr. Juraj Tóth. Tetánia alebo tetanický syndróm postihuje hlavne mladých aktívnych ľudí, ale vyskytuje sa, aj keď zriedkavejšie, aj vo vyšších vekových kategóriách.

Čo je na vine

Nepríjemné prejavy tetánie môžu súvisieť s nedostatočným množstvom vápnika a horčíka v tele. V tomto prípade ide o metabolickú tetániu. „Relatívny alebo absolútny nedostatok vápnika alebo magnézia v tele môže spôsobiť napríklad nedostatočný prísun z potravy, strata močom pri užívaní liekov na odvodnenie, strata pri intenzívnom vracaní a tiež ochorenie prištítnych teliesok,“ vymenúva príčiny tohto stavu lekár. Problém môže vzniknúť tiež pri poruchách vstrebávania vápnika.

Nájdite si čas len pre seba a naučte sa relaxovať a odpútať od problémov.
Nájdite si čas len pre seba a naučte sa relaxovať a odpútať od problémov.
Zdroj: Shutterstock

Neurogénna tetánia zo stresu?

Máte ťažkosti so zvládaním záťažových situácií? Žijete permanentne v strese alebo pociťujete dlhodobo vnútorné napätie? V tom prípade existuje zvýšené riziko, že sa u vás môže neurogénna tetánia vyskytnúť tiež. O čo vlastne ide? „Ide o reakciu nervového systému na fyzický a psychický stres. Vyskytuje sa veľmi často u mladších ľudí s vegetatívnou labilitou, nedostatočnosťou mechanizmov adaptácie na stres,“ spresňuje MUDr. Juraj Tóth.

Do kategórie neurogénnej tetánie sa zaraďujú aj ďalšie tri druhy tetánie. Pre manifestnú tetániu sú typické opakujúce sa kŕčové stavy, stiahnutie hrdla alebo ťažkosti pri prehĺtaní. Latentná tetánia súvisí s nedostatkom vápnika alebo horčíka, čo sa prejavuje záchvatmi a kŕčmi vo svaloch, ktoré sa opakujú v pravidelných intervaloch. Hyperventilačná tetánia môže vzniknúť ako reakcia na stres či priveľké rozčúlenie. To je spojené so zrýchleným a hlbokým dýchaním, v dôsledku čoho sa v tele zníži koncentrácia oxidu uhličitého, vznikne pH nerovnováha, mozgové cievy sa zúžia a vznikajú problémy s okysličením mozgu. Keďže v ľudskom tele sa odohráva množstvo procesov, spolu so zníženým okysličením mozgu dochádza aj k zníženiu úrovne vápnika alebo horčíka.

Príznaky sú podobné panickej poruche alebo hystérii

Tetánia dáva o sebe vedieť množstvom príznakov napríklad z kardiologickej, gastroenterologickej či psychickej oblasti. Aj preto je niekedy zložité stanoviť diagnózu. Mnohým pacientom neraz diagnostikovali iné ochorenie s podobnými symptómami, ako napríklad panická porucha alebo hystéria. „Pokiaľ ide o panickú poruchu alebo hystériu, príznaky sú veľmi podobné. Panický alebo hysterický záchvat má často za následok práve tetanický záchvat,“ upozorňuje odborník.

Striedanie rôznych aktivít a zmena životného štýlu je nevyhnutná.
Striedanie rôznych aktivít a zmena životného štýlu je nevyhnutná.
Zdroj: Shutterstock

Čo ešte zaberá

Okrem liekov môžu pomôcť aj výživové doplnky v podobe kalcia a magnézia a zmena životného štýlu spojená s preprogramovaním celkového myslenia na pozitívnejšiu nôtu. Vyhýbanie sa stresu, dostatok spánku a oddychu by mali byť samozrejmosťou.