Ľudia už v minulosti vnímali, že ich ovplyvňuje luna, a často si to spájali s mágiou. Jej silu dokazuje aj príliv a odliv. Dnes dokonca existujú biodynamické farmy. Plodiny tam pestujú podľa mesačných a slnečných fáz. Môžete si kúpiť lunárny kalendár, ktorý vám poradí, kedy je dobré dať sa ostrihať alebo ísť na operáciu. Tak či onak, isté je, že mesiac má svoje čaro a energiu. Jeho fázy ovplyvňujú spánok, náladu alebo i vhodný čas na chudnutie.

Fázy mesiaca

Je vedecky dokázané, že spln vplýva na mozgovú kôru a tá je počas tejto fázy citlivejšia. Niekto na fázy mesiaca reaguje citlivejšie, niekto ich vníma menej či vôbec.

Mágia splnu

Počas splnu vplýva mesiac najintenzívnejšie. Veľmi veľa ľudí má počas cyklu, keď je mesiac v splne, problém so spánkom. Opisujú ho ako nepokojný, s čudnými snami, cítia sa podráždení, precitlivení alebo nepokojní. Emocionálne alebo psychické vypätie je počas splnu úplne normálne. Spln je plný energie, ktorá „vyťahuje“ potlačované emócie a tie sa potom premietajú v snoch. Doprajte si pôst alebo striedmu, ľahšiu stravu. Je to vhodný čas na detox. Počas splnu sa telo ťažšie zbavuje škodlivín a niekto môže i priberať. Pite veľa vody a bylinkových čajov, vyhýbajte sa sladkým a mastným jedlám. Fáza splnu symbolizuje celistvosť, naplnenie, kreativitu a rodinu.

Každá fáza mesiaca má svoju vlastnú energiu, dokonca tiež dorastajúci a cúvajúci mesiac.
Každá fáza mesiaca má svoju vlastnú energiu, dokonca tiež dorastajúci a cúvajúci mesiac.
Zdroj: shutterstock

Keď mesiac zmizne

Nov. Hoci je to fáza opačná, má podobnú silu. Jeho energia vraví o novom začiatku. Počas tejto fázy si stanovte ciele, prehodnoťte svoj život a môžete sa i odstrihnúť od nefunkčných vzťahov. Emócie sú pokojnejšie, preto je to vhodný čas na sebarealizáciu, naberanie síl, čas na obnovu alebo iba pre seba. Počas novu sa neodporúča vykonávať fyzicky náročné športy alebo konzumovať ťažko stráviteľné jedlá. Pite veľa čistej vody, pridať môžete citrón. Pitný režim počas novu je veľmi dôležitý. Táto fáza symbolizuje výdych a prihovára sa vám, aby ste zvoľnili tempo.

Prílev energie

Čas dorastania luny je charakteristický prílevom energie, tak ju neváhajte využiť. Dopĺňajte si vitamíny a minerály, konzumujte zdravú a vyváženú stravu bohatú na zeleninu, ovocie, strukoviny a orechy. Rozhodne nezačínajte s diétou. Energiu, ktorá vás v tejto fáze napĺňa, môžete využiť na cvičenie alebo manuálne práce. Nový nádych – aj takto by sme dorastajúci mesiac mohli nazvať.

Cúvajúci mesiac

Keďže nasleduje po splne, môžete cítiť oslabenie tak, ako aj energia splnu slabne. Potešujúce je, keďže sa mesiac postupne zmenšuje a slabne, môžete si dopriať aj niečo sladké, aby ste doplnili energiu. Telo v tejto fáze ľahšie spaľuje kalórie. Zlepšuje sa účinnosť kozmetických procedúr a úprav. Je vhodný čas na zber a sušenie byliniek, z ktorých si môžete urobiť čaj na zvýšenie energie. Cúvajúci mesiac vás vyzýva, aby ste sa zbavili stresu, kíl alebo „strašiakov“ z minulosti.

Treba prijímať potravu, ktorá podporuje tvorbu melatonínu a sérotonínu. Počas fázy splnu nám totiž klesajú.

1. Bylinkové čaje majú upokojujúci účinok a zlepšujú relaxáciu. Skvelý je napríklad harmančekový čaj.
2. Lyžička medu mierne zvyšuje hladinu inzulínu a podporuje pocit pohody.
3. Ľanové semienka obsahujú omega-3, –6, –9 mastné kyseliny, a tak pomáhajú organizmu lepšie odpočívať.
4. Mandle okrem toho, že sú skvelé pre zdravie, pomáhajú so spánkom, pretože uvoľňujú svalstvo.

Vedeli ste, že…

... muži majú počas splnu väčší problém so zaspávaním a spia o niečo menej ako ženy?