Magické kruhy energie pomáhajú nájsť pokoj v duši: 3 spôsoby, ako sa liečiť pomocou mandál
17. 2. 2020, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 21:33)
Nemusíte byť žiadna expertka na spiritualitu, aby ste rozumeli mandalám. Tieto nádherné magické kruhy energie sa totiž prihovárajú zrozumiteľnou rečou každému.
Farebné kruhy energie alebo obrazy, ktoré sa maľujú do kruhu. Harmonizujú, vyvolávajú pozitívne pocity, liečia... Sú symbolom jednoty a celku a sú také očarujúce vďaka rytmicky sa opakujúcim geometrickým vzorom a farebným kombináciám, ktoré nás doslova vťahujú a vyvolávajú príjemné pocity. Akoby sa čosi v nás vylaďovalo.
Posvätný kruh
Slovo mandala znamená posvätný kruh. Práve kruh symbolizuje celistvosť, úplnosť, zdravie, spojenie, harmóniu a cyklus života. Každá mandala má svoje srdce, teda svoj stred alebo takzvané „semienko“, ktorým sa začína celý výtvor rovnako ako aj život. Mandaly nie sú žiadna novinka. Poznali ich Indiáni, austrálski domorodci, objavujú sa v hinduizme aj v budhizme. Vo všetkých kultúrach je samotné tvorenie mandaly posvätný proces, ktorý môže trvať aj týždne. Všetky línie, vzory a znaky na mandalách sú plné symboliky a fascinovali aj psychológov. Zaoberal sa nimi napríklad Carl Jung a skúmal ich liečivý potenciál. Často ich využíval so svojimi pacientmi a rovnako ich povzbudzoval, aby si vytvorili vlastné.
Pokoj v duši
Či mandalu vytvárate, vyfarbujete, alebo sa na ňu len dívate, akoby ste potichu programovali svoju myseľ, aby prijala podstatu celku, jednoty a harmónie. Ľavá hemisféra sa harmonizuje s pravou, vy sa uvoľňujete, pokojnejšie a hlbšie dýchate, nechávate na seba pôsobiť farby a vzory a prijímate ich odkaz. Dnes sa mandaly využívajú ako forma arteterapie, ale aj na meditáciu. Pomáhajú pri duševných chorobách, životných zmenách, strese alebo kedykoľvek sa potrebujete spojiť so svojím vnútorným ja a nájsť pokoj v duši.
Zdroj: Shutterstock
Mandala je vaše dielo a mala by sa páčiť predovšetkým vám.
3 spôsoby, ako sa liečiť pomocou mandál
1 Meditácia s mandalami
Vyberte si mandalu, ktorá sa vám akoby prihovárala. Keď ste našli tú svoju, zamerajte sa na jej stred. Práve z tohto bodu do nej akoby vstúpite
a môže sa začať vaša cesta mandalou a jej skrytým významom. Ak ste už dostatočne sústredená na centrum, presúvajte pozornosť postupne na iné časti mandaly. Nechajte svoje oči, aby kĺzali po vzoroch a vnímali farby a buďte prítomná pri všetkých pocitoch a myšlienkach, ktoré sa objavujú. Ak začnete strácať pozornosť, znova ju jemne vedome priveďte k mandale tak, aby práve ona bola stredobodom vašej pozornosti. Čím sa dostávate do mandaly hlbšie, relaxujte a uvoľnene dýchajte. Objavia sa pocity pokoja, radosti a môžu sa vám dokonca „zjaviť“ intuitívne a božské odkazy, ktoré vám pomôžu nájsť odpovede na vaše otázky. Mandalovú meditáciu si „naordinujte“ denne, ideálne tak 15 až 20 minút.
2 Tvorenie mandaly
Vytvorenie vlastnej mandaly môže byť úžasná skúsenosť. Vaša intuícia vám našepká, čo by ste pri tvorení mohli využiť. Môže to byť piesok, vodové farby, voskovky, pastelky, dokonca kvety, listy či kamienky... Potom sa zamerajte na to, akú oblasť svojho života by ste chceli vyliečiť alebo posilniť, teda aký má byť zámer mandaly. Ak sa rozhodnete, začnite ju tvoriť zvnútra smerom von, čiže od stredu. Inak na tvorenie mandál neexistujú žiadne pravidlá. Počúvajte svoje srdce a intuíciu, precíťte energetické prepojenie so svojou prácou a stále sa sústreďte v myšlienkach na svoj prvotný zámer, teda čo má mandala liečiť. Keď je hotová, zaveste si ju na miesto, kde ju budete mať na očiach.
3 Vyfarbovanie mandaly
V kníhkupectvách alebo aj na internete nájdete nádherné mandaly na vyfarbovanie. Pri voľbe farebnej schémy sa riaďte intuíciou, ale môžete vychádzať aj z duchovného významu farieb. Pred vyfarbovaním stíšte myseľ a myslite na zámer, ktorý chcete dosiahnuť (napríklad posilniť sebavedomie, prekonať strach, uvoľniť napätie). Buďte otvorená liečivému procesu. Pri vyfarbovaní neexistuje správne a nesprávne riešenie. Mandala je vaše dielo a mala by sa páčiť predovšetkým vám.
Aký význam majú farby v mandale?
Tu je výklad základných farieb, ktoré môžete pri vyfarbovaní mandal použiť, zvyšok je na vás. Riaďte sa svojimi pocitmi a kombinujte farby tak, aby s vami ladili.
Biela: lieči ignoranciu a mení ju na prijatie, čistotu a múdrosť.
Zelená: lieči žiarlivosť a mení ju na bezpodmienečnú lásku, porozumenie a naplnenie.
Žltá: lieči pýchu a mení ju na jednotu, súcit a hojnosť.
Červená: lieči strach a mení ho na sebavedomie, slobodu a silu.
Modrá: lieči hnev a mení ho na sebareflexiu, sebavyjadrenie a intuitívne vnímanie.