Numerológia, karty aj horoskopy: TOTO je dôvod, prečo veríme EZOTERIKE... EJHA!
28. 3. 2023, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:15)

Zdroj: Shutterstock
Krištále, tarotové karty, horoskopy, numerológia… Keď nás čaká dôležitý životný krok, mnohokrát sa utiekame práve k ezoterike. Čo na tom všetkom vidíme? Prečo vlastne veríme ženám, ktoré si vravia veštkyne, a necháme si vykladať svoj osud?

Hoci žijeme v 21. storočí, niektoré z nás stále veria veštkyniam, tarotu, numerológii a horoskopom. Niektorí sa na to pozerajú cez prsty a vnímajú ezoteriku skôr ako výhodný kšeft, pri ktorom možno obabrať ľudí o slušný balík peňazí. Ako to teda je a čo nás k týmto „nadpozemským“ výkladom osudu stále ťahá? Dodnes si pamätám, ako moja babička dokázala vykladať tarotové karty. A to som bola malé dieťa. Aj sa mi to snažila vysvetliť, no detský rozum to ešte nechápal. Pochopili sme, že to skutočne vedela a vyložila si vlastnú smrť. Popri tom, ako mojej sestre vyložila osud a povedala, že jej osudový muž bude cudzinec a dieťa bude mať pred svadbou. Dieťa sedelo, ten muž až tak nie. Hoci sa spoznali v cudzine. Prišli sme na to, že sa všetko nevyplní na sto percent. Prečo? Lebo každé jedno naše rozhodnutie ovplyvňuje to, čo sa stane, a karty sú vykladané v určitom rozpoložení, ktoré sa môže meniť.
Zdroj: Shutterstock
Výklad z tarotových kariet môže vyjsť.
Vyšli vám nejaké veštby?
Potvrdilo sa mi to o pár rokov neskôr, keď zas iná veštkyňa tvrdila môjmu bratovi, že jeho manželka bude Slovanka, niekde od Chorvátska. Nuž, je to Slovenka, ale veruže priezvisko mala zaslobodna typické pre Chorvátov. A mňa sa pýtala, prečo môj manžel chce ísť študovať verejnú správu a politiku, keď jeho doména je obchod a ekonomika. A teraz pracuje v obchode, i keď skôr vedie a školí ľudí, než by sa hrabal v číslach. Takže bez mučenia priznávam, že sčasti tejto ezoterike verím. A ovplyvnila ma práve moja babička. Stále si zachovávam triezvy pohľad na svet a nedržím sa výkladu osudu ako kliešť. Sú však medzi nami aj také, ktoré nevyjdú z domu, ak im horoskop na daný deň predpovie nebezpečenstvo. Zabúdajú, že to im môže hroziť aj doma.
Kovid zvýšil záujem
To, že niekto verí ezoterike, neznamená, že nie je normálny. Na osud, ktorý je nám daný, ale aj na to, že sa dá zmeniť či ovplyvniť, veria aj vzdelaní ľudia, ktorí to majú v hlave upratané. Aktuálne sa do ezoteriky zahryzla aj generácia mileniálov (generácia Y – ľudia narodení v rokoch 1980 až 1995, pozn. red.). Ženy z tejto generácie nosia v kabelke priesvitné krištále, milujú slávnosti slnovratu, vyznajú sa vo veľkých aj v malých arkánach a nedajú dopustiť na veci medzi nebom a zemou. Dvadsaťročná Vanesa sa na spirituálnu vlnu naladila v čase pandémie, keď namiesto chodenia do školy musela sedieť zatvorená doma v izbe. Len tak pre zábavu si domov objednala balíček tarotových kariet. Potom čistiace kamene, a aby toho nebolo málo, stala sa z nej amatérska astrologička, ktorá sa učí všetko o ascendentoch, postavení planét. Aj švajčiarska sociologička Irene Becci, ktorá je profesorkou na Ústave spoločenských vied a náboženstva na Univerzite v Lausanne, potvrdzuje, že sa tu objavil nový trend. Kríza spojená s kovidom výrazne zvýšila záujem mladých o duchovné témy. „Pre mladú generáciu je to spôsob, ako hľadať zmysel života, spochybňovať svet a pýtať sa, čo s nami bude ďalej.“
Zdroj: Shutterstock
Pandémia kovidu zvýšila záujem o ezoterično.
Veriť či nie
Viera je každého slobodná voľba, a tak sa ľudia delia na dva tábory. Tých, ktorí ju považujú za hlúpe povery a nechápu, ako sa ňou môže riadiť racionálny a súdny človek, zatiaľ čo tá druhá skupina je „ezo“ pozitívna. Ak sa pýtate, ako je možné, že v 21. storočí, v čase, keď všetci používame najmodernejšie smartfóny a vedcom pomáha umelá inteligencia, sa ešte nájde niekto, kto nadprirodzeným javom, ktoré veda nevie vysvetliť, verí, existuje na to vysvetlenie. „Aj ľudia 21. storočia sú len ľudia. So všetkými silnými aj slabšími stránkami osobnosti. Niekto má samostatné a vyspelé ego, prirodzenú sebaistotu, ktorá vychádza z racionality a z toho, že sa treba spoliehať predovšetkým na seba. Iní zase potrebujú použiť svoj zaužívaný obranný mechanizmus pred úzkosťou a strachom. Určitú zábezpeku, ktorá im zaručí, že keď vykonajú isté rituály alebo si vezmú nejaký amulet, ochráni ich to pred prípadným nebezpečím,“ objasňuje PhDr. Dagmar Kopčanová, ktorá pôsobí ako psychologička a rodinná poradkyňa v Koruna Academy. V zásade je však absolútne jedno, či patríte k tým, ktorí veria alebo nie. Jedno je isté, aspoň raz za život sa vám určite stalo, že ste hodili mincu do fontány pre šťastie alebo ste podvedome prešli na druhú stranu cesty po tom, čo cez ňu prebehla čierna mačka. Alebo ste boli v piatok trinásteho viac v strehu než obvykle. Veď si len spomeňte, že hokejisti si neholia brady pre šťastie počas finále Stanleyho pohára. „Či sa to niekomu páči, alebo nie, takéto správanie má veľmi podobný charakter ako mystika alebo okultné vedy. Pripomína to nehmotný svet, niečo, čo nevidíme a čo si nevieme racionálne vysvetliť. Ľudia boli vždy s týmto svetom prepojení, už pred tisíckami rokov,“ vysvetľuje Diane Pacom, profesorka sociológie na Ottawskej univerzite, a dodáva, že už v primitívnych civilizáciách dokonale fungovalo spojenie medzi materiálnym svetom a tým nehmotným, čiže medzi rozumom a emóciami.
Zdroj: Shutterstock
Veriť či nie?
Čo na to odborníčky
Náš svet nikdy nebude racionálny
Spirituálny boom medzi mileniálmi je podľa sociológov ovplyvnený aj filmami a románmi z tejto oblasti (napríklad sága o Harrym Potterovi). Dagmar Kopčanová pripomína, že „každá nastupujúca generácia vždy hľadala aj bude hľadať zmysel svojej existencie. Jedna kategória ľudí si ju vysvetľuje vedecky, ďalšia skupina potrebuje akúsi istotu. Spôsob vnímania sveta často závisí od veku, stupňa vzdelania, nadobudnutých hodnôt a osobných skúseností. Inak reagujú na záhadné tajomné veci ženy a muži, inak ľudia žijúci na dedinách a v mestách a úplne rozdielne trebárs príslušníci afrických kmeňov, u ktorých je tajomná mágia základom pochopenia seba a sveta, v ktorom žijú.“
Zdroj: ARCHÍv D.K.
PhDr. Dagmar Kopčanová
Sociologička Silvia Porubänová tvrdí, že život nikdy nebude ani nemôže byť čisto racionálny. Prečo? „Mystické vedomosti aj prax sú súčasťou ľudského bytia. Veď aj jeden z významov slova ezoterizmus je „vzťahujúci sa k vnútornému“. A spoločenská aj osobná identita sa formujú tak, že sa človek zaujíma o seba, o hľadanie vlastných koreňov, zisťuje dôvody a príčiny zásadných udalostí vo svojom živote aj v spoločnosti. To, že sa obraciame k vnútornému svetu, je podmienkou individuálneho aj spoločenského vývoja.“ Dalo by sa teda povedať, že k ezoterike nás láka vnútro – emocionálne založených jedincov silnejšie než tých racionálne zmýšľajúcich.
Zdroj: Miro Miklas
Sociologička Silvia Porubänová