Možno veríte, že ak konáte dobro, dobro sa vám nejakým spôsobom vráti. Niektoré z vás možno na toto tvrdenie rezignovali a majú pocit, že karma si nerobí poctivo svoju prácu a niektorých nie a nie dobehnúť. Aj keď vám ublížili, ukrivdili a určite by si to zaslúžili. No upokojíme vás – nebojte sa a nechajte to na božie mlyny.

Minulé a budúce životy

Karma je budhistický aj hinduistický koncept, podľa ktorého každá akcia vo vesmíre vyvoláva reakciu, či už negatívnu, alebo pozitívnu. Jednoducho povedané – všetko, čo vyšlete, sa vám vráti. Podľa hinduistov sú všetky bolesti aj radosti tohto života „odmenou“ za to, ako ste žili v minulých životoch. Ak si chcete zabezpečiť lepšiu ďalšiu reinkarnáciu, začnite na tom pracovať už teraz. Podľa budhistov je karma zase energia tvorená vôľou, myšlienkami, slovami aj skutkami. Karma je dej, nie výsledok. Vaša budúcnosť nie je určená, ale určujete si ju sama tým, ako sa správate. Preto sa budhisti aj hinduisti snažia o sústavné zlepšovanie karmy. Cieľom budhistov je dopracovať sa k dokonalosti a napokon sa vymaniť z kruhu znovuzrodenia.

Nemusíte byť hinduistka ani budhistka, aby ste vo svojom živote vytvorili dobrú karmu a začali žiť lepšie. Ak sa budete riadiť týmito 12 karmickými zákonmi, vytvoríte si v živote tú správnu atmosféru na to, aby sa vám začali diať dobré veci a plnili sa vaše plány a sny.

1. Zákon príčiny a následku

Prvý karmický zákon je známy aj ako veľký zákon. Jeho význam spočíva v tom, že všetko, čo dáte, sa vám vráti. Všetky vaše pozitívne aj negatívne skutky vám vesmír oplatí. Ak si v živote želáte pokoj, mier, harmóniu, lásku a prosperitu, mali by ste ich sama vyžarovať a konať.

Ako funguje karma
Ako funguje karma
Zdroj: shutterstock