Sviatok slnka je deň, keď meniny oslavuje Ján, teda 24. 6., a sú s ním spojené rôzne ohňové rituály. Je to najlepší deň na vykonávanie tých najmocnejších čarodejníckych obradov, napríklad na pritiahnutie lásky, zdravia či peňazí. Vraví sa, že v tento dátum sa otvára energetická brána, ktorá prepojí nehmotný svet duchov s tým naším hmotným svetom.

Na svätého Jána otvára sa k letu brána.
Zdroj: shutterstock, archív NMH

Očistné ohne

K rituálom patria vatry, pochodne a ohne každého druhu, pretože sa oslavuje sila slnka. Je to aj oslava života, plodnosti a prosperity. Životodarnú a očistnú silu ohňa poznali už pravekí lovci. Aj na našom území sa s týmto dňom a nocou spájali rôzne porekadlá, pranostiky a rituály. Svätojánska noc patrí medzi najstaršie sviatky.

Keď zem vydáva čarovné poklady

Medzi svätojánske zvyky patrí aj zbieranie bylín, ktoré majú v túto noc obzvlášť silné liečivé účinky. Energia prúdi z kozmu smerom k Zemi, a preto majú bylinky magickú moc. Zbieral sa „láskavec na šťastie“, „čistec na krásu“, „materina dúška na zdravie“, ľubovník na lásku“, harmanček, púpava, list jahody, prvosienka, papradie, o ktorom sa rozprávalo, že môže statočnému človeku dopomôcť k nájdeniu pokladu skrytého v zemi. Najväčšia sila sa však pripisuje najmä týmto bylinkám:

1. Ľubovník bodkovaný

Ľubovník sa považuje za jedno z najlepších prírodných antidepresív. Koncom júna má jeho vňať najvyššiu koncentráciu liečivých látok. Obsahuje triesloviny, silice a mnoho vitamínov. Používa sa ľubovníkový čaj alebo aj olej. Dokáže pomôcť proti nervozite, nespavosti, bolestiach hlavy. Je vhodný aj pri zápalových ochoreniach, tráviacich problémoch a pomôže aj proti ekzémom a opuchom.

Ľubovník je aj prírodným antidepresívom.
Zdroj: shutterstock, archív NMH