Veľakrát sa to stáva,  keď sa ocitnete v cudzom meste. Aj napriek tomu, že ste tam prvýkrát máte pocit, že ste tam už boli. Niekedy vám zavolá kamarátka a chce sa s vami rozprávať o tom, čo má v živote nové. Aj napriek tomu, že príbeh o jej novom priateľovi počujete prvýkrát vo vašom vnútri rastie pocit, že ste sa už o tomto rozprávali. 

Neurologická porucha? 

Tieto pocity sú bežné, a aj keď znásobené môžu byť aj príznakom neurologickej poruchy, najmä ak sa spájajú s abnormálnymi zmyslovými vnemami (chuť, čuch, zrak), je to skôr zriedkavé. Déjà vu je pomerne časté, odhaduje sa u 60 až 80 percent populácie - najčastejšie ho však zažívajú čerství dospelí.

Rozdelené vnímanie

Jedným z vysvetlení môže byť teória rozdeleného vnímania. Keď situáciu zbadáte po prvýkrát, stáva sa, že jej nevenujete dostatočnú pozornosť – zachytíte ju len periférne alebo rozptýlene. Potom sa mozog začne sústreďovať, absolútne „zostrí“ a doplní si všetky informácie. To však môže podvedomiu vyslať klamlivý signál, že situácia sa stala v dvoch rôznych časoch. Ak ste sa napríklad dostatočne nesústredili na pohľad z kopca a vzápätí sa ním spustíte, môžete to pocítiť ako déjà vu.