Adela a Viktor si užívajú bábätko, psychologička upozorňuje: Čo môže prekaziť ich veľké šťastie
26. 1. 2023, 13:15 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:13)

Zdroj: Instagram @viktorvincze
Vinczeovci sa tešia z dieťaťa, expertka na adopciu upozorňuje! Čo im môže prekaziť šťastie?
Zdroj: Instagram @viktorvincze
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: Instagram @trocha_inak_s_adelou
Galéria k článku

Manželia Vinczeovci sa o dieťatko pokúšali niekoľko rokov. Žiaľ, neúspešne. V hre bolo už dokonca aj umelé oplodnenie, no Adela s Viktorom sa nakoniec rozhodli pre adopciu, píše Plus JEDEN DEŇ. Minuloročné Vianoce tak už prvýkrát prežili v trojici. Radovať sa ale ešte stopercentne nemôžu. Čo všetko ich ešte čaká a aké nečakané problémy sa môžu objaviť v osvojení dieťaťa?
„Skúšobná lehota trvá niekoľko mesiacov, musia sa tam udiať ešte zákonné veci. Našťastie, tie postupy na Slovensku sú také, že si dieťa môžeme vziať akoby na dlhodobý návštevný pobyt, aby si zvykalo na rodičov, lebo čím skôr je u rodičov, tým skôr si dokáže vytvoriť puto,” vysvetlila pred časom moderátorka. V tejto chvíli však stále nie je isté, či u nich dieťatko ostane už navždy. V ceste im môže stáť niekoľko prekážok. Aj preto Pluska oslovila neziskovú organizáciu Návrat, ktorá sa zaoberá problematikou adopcie detí. Psychologička Mgr. Soňa Očkášová poslala Pluske odpovede na dotazy, tie sú však všeobecné a nevzťahujú sa konkrétne k manželom Vinczeovcom.
Zdroj: archív
Psychologička Mgr. Soňa Očkášová.
Čo všetko môže rozhodnúť o tom, že dieťatko dvojici nakoniec nebude definitívne pridelené?
– Dieťa, aby mohlo byť osvojiteľné, musí byť súdom vyslovená osvojiteľnosť, a to za predpokladu, že sa matka pri pôrode vzdala dieťaťa (súhlasila s osvojením dieťaťa). Súd kontaktuje aj otca dieťaťa, ak je uvedený matkou. Zo zákona má biologická matka nárok do 6 týždňov po pôrode vziať súhlas s osvojením dieťaťa späť. Právna situácia dieťaťa môže byť aj taká, že rodičia dieťaťa nesúhlasili po narodení s osvojením a majú záujem o stretávanie sa s dieťaťom, informácie o dieťati počas života – v tom prípade je dieťa možné súdom zveriť do pestúnskej starostlivosti, nie však adoptovať (osvojiť si ho).
Kto napokon rozhodne o zverení dieťaťa do opatery?
– O zverení dieťaťa inej osobe do starostlivosti vždy rozhodne súd (okresný súd podľa miesta narodenia alebo bydliska dieťaťa). Budúci osvojitelia (žiadatelia, ktorí sa zaujímajú o osvojenie dieťaťa) po úspešných kontaktoch (tzv. interakciách) na pôde príslušného centra pre dieťa a rodinu (bývalé detské domovy), kde je dieťa zverené, si podávajú žiadosť o zverenie do svojej osobnej starostlivosti na súd.
POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE >>
Kedy nastane definitívne rozhodnutie, že dôjde k osvojeniu dieťaťa?
– Súd zverí dieťa do starostlivosti budúcich osvojiteľov, ak sú splnené podmienky na osvojenie (ako som spomínala vyššie). Dieťa je zväčša zverené najskôr do predosvojiteľskej starostlivosti, ktorá slúži na overenie spôsobilosti starať sa osobne o dieťa – zväčša trvá niekoľko mesiacov, počas ktorých náhradných rodičov navštívi pracovníčka sociálnej kurately, zodpovedná za dieťa a overí, či sa riadne o dieťa starajú. Následne, keď je všetko v poriadku, si môžu žiadať o osvojenie dieťaťa, čomu súd zväčša v takýchto prípadoch vyhovie. Všetky tieto postupy a opatrenia sú nastavené prioritne v najlepšom záujme dieťaťa.
Čo je najväčšou prekážkou v tomto procese adopcie?
– Prekážky môžu byť na strane právneho statusu dieťaťa (osvojiteľnosť), po vyslovení osvojiteľnosti súdom by už nemalo nič brániť tomu, aby si ho budúci rodičia rozhodnutím súdu mohli osvojiť. Prekážkou však môže byť aj skutočnosť, že sa napríklad zmení rodinná situácia na strane budúcich osvojiteľov alebo ich motivácia a rozhodnú sa dieťa si neosvojiť. Dieťa,ktoré je v tomto čase bez rodičov, môže naozaj zle znášať odmietnutie, preto je namieste chrániť ho pred takýmito situáciami.
Môže sa ešte ozvať biologická matka dieťaťa alebo stará mama a adopcii tak v konečnom dôsledku zabrániť?
– Ak už raz bola vyslovená osvojiteľnosť súdom a rozhodnutie je právoplatné, tak biologická rodina už nemôže kontaktovať dieťa. Môže tak však urobiť do rozhodnutia súdu o osvojení. V takom prípade súd pravdepodobne zváži podmienky na strane rodičov, či je možné, aby dieťa bolo v ich starostlivosti. Biologická rodina má prednosť v prípade, že nemá vážne prekážky pre starostlivosť o dieťa a ak je po všetkých stránkach spôsobilá postarať sa. Súd sleduje najlepší záujem dieťaťa.
Keď už bude dieťa rodine pridelené a adopciu budú mať rodičia úspešne za sebou, už budú môcť byť v úplnom pokoji, alebo aj vtedy sa ešte môže ozvať rodina dieťaťa?
– Medzi dieťaťom, ktoré je osvojené a jeho rodičom osvojiteľom, vzniká osvojením vzťah ako medzi biologickým rodičom a dieťaťom. So všetkými právami a povinnosťami, ktoré tento vzťah zahŕňa. V tomto zmysle nie je možné ho zrušiť. Pri osvojených t. j. adoptovaných deťoch je vždy potrebné myslieť na to, že je dôležité, aby dieťa poznalo svoj príbeh, malo informácie o svojom pôvode a biologickej rodine a primerane veku tieto informácie dostávalo a spracúvalo. Býva to dôležitým predpokladom zdravého psychického vývinu dieťaťa.