Reklama

Ako perníková chalúpka z rozprávky! Keď nazriete do tohto domčeka, zasnívate sa: Toto je balzam na dušu

Chalúpka tvorí jeden celok s prístavbou, ktorá bola kedysi stajňou.

Zdroj: living4media

Reklama

Úchvatný výhľad na lúky, hory a lesy. To všetko ponúka staručký domček, ktorý vyzerá skôr ako perníková chalúpka než tradičný severský dom.

Domček uprostred hôr bol postavený v roku 1870 a ľudia, ktorí žili v okolitých horách, si vždy hovorievali, že svojím tvarom a farbou pripomína nádobu na atrament. Preto dostal pomenovanie Inkhorn.

Kto tu býva

Viveka a Christer majú štyri dospelé deti, momentálne žijú sami v horách švédskeho Balfors.

Zdroj: living4media

„Ak by chalupa jedného dňa ľahla popolom, nemalo by cenu postaviť ju nanovo.“

Z mesta do neznáma

V roku 1992 ho kúpili Viveka a Christer. Obaja vyrastali vo švédskom Umeå, v podstate celý život boli pripútaní k mestu. „V tom čase sme s manželom žili veľmi hekticky, viedli sme niekoľko spoločností. Preto sme túžili po mieste, kde by sme mohli spomaliť tempo. Jedného dňa napokon Christerovi zavolal realitný maklér, že pre nás niečo má. V ten deň som bola pracovne zaneprázdnená, preto šiel manžel na obhliadku sám,“ spomína Viveka.

Zdroj: living4media

Aj priestor okolí dverí sa dá dokonale využiť.

Zdroj: living4media

Kozub je obložený kameňom, jeho vizuálny chlad roztápa drevo na podlahe.

Osamelosť hôr

„Christer si bol od začiatku istý, že dom nám bude vyhovovať. No keď sme sa tam šli spolu pozrieť o pár dní neskôr a jesenný dážď nám bubnoval o kapotu auta a miešal sa s tmou na osamelej ceste vedúcej do lesa, od nadšenia to malo veľmi ďaleko,“ priznáva Viveka. Aj napriek zlému prvotnému dojmu rýchlo pochopila, že ak tu zanechajú vlastnú pečiatku, môžu si vybudovať raj na zemi.

Zdroj: living4media

Drevená podlaha je v príjemnom kontraste s bielymi stenami.

Zdroj: living4media

Pohodlie – to je tu najdôležitejšie. Ku kreslu patrí určite aj podnožka.

Bez teplej vody

Spočiatku slúžila rodine chalupa len ako letné sídlo. V kuchyni tiekla studená voda, kúrilo sa v piecke. Aby sa každodenný život pre pomerne veľkú rodinu uľahčil, postupne Christer a Vivekin otec vytvorili namiesto stajne prístavbu s kúpeľňou so sprchovacím kútom a zrenovovali aj kuchyňu.

Zdroj: living4media

Teplé podsedáky a kožušiny v zime patria aj do kuchyne.

Zdroj: living4media

Pracovná doska pri okne je príjemným spestrením pri varení.

Opravy trvali roky

„Namiesto novej kuchynskej linky sme kúpili staršiu, aby nepokazila atmosféru domu,“ ponorí sa opäť do spomienok Viveka. Pôvodné podlahy sa zachrániť nepodarilo, no v rámci zachovania charakteru domu vykúpili palubovku z domov, ktoré boli v demolácii. Veľký kozub v obývačke takisto nefungoval. Vivekin otec však zistil, že to súvisí s upchatým komínom, a tak tam vložil špeciálny vývod a nainštaloval novú efektívnejšiu vložku.

Zdroj: living4media

V spálni cítiť nezameniteľný romantický rukopis ženy.

Zdroj: living4media

V podkrovnej spálni majú svoje miesto deti aj vnúčatá.

Ostať tu žiť

Čas letel, deti dospeli a vyleteli z hniezda. Vtedy začali manželia snívať o možnosti zakotviť tu nastálo. Veď prežiť v horách všetky štyri ročné obdobia, to znelo dosť lákavo. Keď si však predstavili, že by sem mali presunúť moderný nábytok z ich minimalisticky zariadeného bytu v Umeå, zistili, že by sa sem vôbec nehodil. Rozhodli sa preto nahradiť všetok nevhodný nábytok, ktorý mali na chalupe doteraz, tým dobovým. A tak sem začali umiestňovať staré stoly, kreslá a skrine.

Zdroj: living4media

V dome je kladený dôraz na detaily, „starinky“ tu vždy nájdu svoje miesto.

Zdroj: living4media

Pre návštevy slúži celé vrchné poschodie, lôžka tu delia priečky z dreva.

Je iba jedna

Hoci chalupa nie je veľká, je tu dostatok miesta pre deti aj vnúčatá. Horné poschodie pozostáva z otvoreného priestoru, ktorý je rozdelený polovičnou priečkou a zahŕňa niekoľko postelí. Rodinná pohoda je tak dostatočne zabezpečená. „Zvyknem hovorievať, že ak by chalupa jedného dňa ľahla popolom, nemalo by cenu postaviť ju nanovo. Pretože práve ona v sebe ukrýva jedinečnú dušu. Nie je možné navrátiť ju postavením nového domu.“

Zdroj: living4media

Staručký sporák je síce iba detail, no významne prispieva k atmosfére domu.

Viveka radí:

Ako udržať dušu starého domu

✓ Pri rekonštrukcii zachovajte pôvodné črty stavby.

✓ Uprednostnite dobový nábytok pred modernými kusmi.

✓ Spomaľte a užívajte si pokoj.

3 nápady na ukradnutie:

Živá neživá

Aj taká je príroda. Keď opadajú kvety a ozdobné lístky na halúzkach, vložte ich do vázy alebo zabaľte do pokrčeného papiera na pečenie ako Viveka. V miske na polievku krásne vyniknú.

Zdroj: living4media

Živá neživá

Tón v tóne

Na prvý pohľad rozdielne predmety môžu spolu tvoriť harmonický a rovnocenný pár. Čerstvé tulipány tu dokonale ladia s ružovými vonnými sviečkami a budíkom v medenej farbe.

Háčiky nad sporákom

Nad pieckou na chalupe sa snažte mať všetko prakticky zariadené. Tu nebude vôbec prekážať, ak nad varnú plochu zavesíte panvice, utierku či tĺčik na mäso, takže ich určite neukrývajte.

Zdroj: living4media

Háčiky nad sporákom