CHYBY v obľúbenom seriáli DUNAJ, ktoré divákom NEUNIKLI... Nebola to len zabudnutá PAMPERSKA!
17. 1. 2025, 21:26

Zdroj: TV Markíza
Dobový seriál Dunaj, k vašim službám si diváci obľúbili pre jeho strhujúci dej a atmosféru 40. rokov minulého storočia. Napriek veľkej popularite sa však v seriáli objavilo niekoľko chýb, si všimli pozorní diváci. Niektoré z nich vyvolali živé diskusie na sociálnych sieťach.
Zdroj: TV Markíza
Zdroj: TV Markíza
Zdroj: tv markíza
Galéria k článku

Aj keď tieto chyby môžu na ľudí s hlbšími znalosťami histórie pôsobiť rušivo, pre mnohých divákov sú len drobnými prehreškami, ktoré nemenia ich pozitívny dojem zo seriálu. Naopak, odhaľovanie takýchto detailov sa stalo zábavným spôsobom, ako sa zapojiť do diskusií o seriáli.
Moderné rekvizity a historické nepresnosti
Jednou z najdiskutovanejších chýb posledných častí bolo použitie modernej plienky u bábätka, ktoré sa narodilo v roku 1943. Pampersky, ako ich poznáme dnes, boli vynájdené až v 50. rokoch, no v seriáli, ktorý aktuálne zachytáva rok 1943, sa objavila táto moderná rekvizita v scéne, keď sestrička Vilma odovzdáva novorodenca mamičke po komplikovanom pôrode. V tom čase sa však používali látkové plienky, ktoré si museli prať.
Zdroj: voyo
Bábätko, ktoré "zahviezdilo" v tretej epizóde malo na sebe modernú plienku.
Retro dizajn s USB vstupom
Ďalším nepresným detailom bola scéna s gramofónom, ktorý mal USB vstup. Takéto zariadenie nebolo v 40. rokoch technologicky možné. Hoci tvorcovia priznali, že niekedy musia použiť moderné predmety z praktických dôvodov, divákom tento detail narušil autentickosť.
Zdroj: TV Markíza
V seriáli Dunaj sa oslavovali Vianoce.
Pre skutočných znalcov histórie
Omše v období 40. rokov sa slúžili výlučne v latinčine, pričom kňaz bol otočený chrbtom k veriacim. V seriáli je však omša vedená v slovenčine a tvárou k ľuďom, čo zodpovedá obdobiu až po 2. vatikánskom koncile v 60. rokoch. Táto chyba vyvolala diskusie najmä medzi divákmi, ktorí si potrpia na historickú presnosť.
Zdroj: tv markíza
Ján Gallovič sa vrátil na obrazovky ako páter Povzdech.
Anton Holubec a jeho zázračné zotavenie
Anton Holubec, ktorého hrá Filip Tůma, mal byť podľa scenára po postrelení vážne zranený – necítil nohy a mal poškodenú miechu. V nasledujúcich epizódach však došlo k zázračnému zotaveniu, keď sa objavil len s paličkou, ktorú držal v pravej ruke, a pohyboval sa bez výrazných problémov. Diváci označili toto riešenie za nereálne a až príliš urýchlené.
Zdroj: tv markíza
Holubec bol schopný telefonovať aj bez zapojeného kábla.
Editka, zabúdaš!
Postava Edity, ktorú stvárňuje Zdena Studenková, sa vo viacerých epizódach preriekla, že má iba dve deti, hoci ich má podľa scenára tri. Diváci si rýchlo všimli, že tvorcovia „zabudli“ na Leopolda Kučeru, ktorého hral Tomáš Maštalír. Podľa scenára postava odišla na liečenie, no televízia Markíza uistila fanúšikov, že jej osud zostáva otvorený a Leopold sa môže vrátiť.
Zdroj: tv markíza
Edita Kučerová odetá v čiernom. Značí to hroznú tragédiu?
Časové nezrovnalosti
Pozorným divákom neušlo ani to, že niektoré časové línie v seriáli nesedia. Napríklad list s dátumom marec 1941 bol doručený v čase, keď sa dej seriálu odohrával už na jar 1942. Ďalším nedostatkom bolo zmiznutie niektorých postáv bez akéhokoľvek vysvetlenia, čo narušilo kontinuitu príbehu (manželka Horsta Grabeho, bývalá Holubcova sekretárka).
Zdroj: tv markíza
án Bakala ako krutý Horst Grabe v Dunaji.