Daňové úniky bohatých a slávnych: Shakira nie je jediná! Komu klepli úrady po prstoch?
4. 10. 2022, 6:24 (aktualizované: 29. 2. 2024, 11:54)

Zdroj: Northfoto
Mať problémy s daňovým úradom je asi to posledné, čo si v živote prajete. Nevyhli sa ale ani svetovým celebritám.

Zdroj: Northfoto

Zdroj: Northfoto

Zdroj: Northfoto
Galéria k článku
Sophia Loren
Talianska filmová herečka má za sebou legendárnu filmovú kariéru. Preslávila sa vo filme Houseboat z roku 1958. O tri roky neskôr jej výkon vo filme Dve ženy vyniesol cenu Oscara.
Ale talianska vláda nebola zhovievavá, keď proti nej v roku 1974 vzniesla obvinenia z daňových únikov. Prokurátori tvrdili, že oklamala štát o 5 miliónov lír (v tom čase cca 7 tisíc USD) pri daňovom podaní.
Zdroj: Northfoto
Ilustračný obrázok
Podľa vyjadrenia herečky, chybu v daňovom priznaní urobil jej účtovník. Kvôli pomerne nízkej sume ale zúrili roky právnych sporov. V roku 1982 bolo Lorenovej nariadené odpykať si 30 dní vo väzení. Odsedela si len 17 dní, a bola prepustená.
Tým sa však celá kauza neskončila. O štyridsať rokov neskôr bola v prípade oficiálne zbavená pochybenia. Až vtedy talianski úradníci konečne rozhodli, že vládu nepodviedla. "Som šťastná," povedala médiám. "Sága, ktorá trvá takmer 40 rokov, sa konečne skončila."
Wesley Snipes
Americký herec má za sebou bohatú kariéru. Prerazil v 80. rokoch niekoľkými filmovými úlohami, napr. Willieho Maysa Hayesa v Major League či v akčnej upírskej trilógii Blade. V roku 1998 bolo jeho filmové umenie ocenené hviezdou na hollywoodskom chodníku slávy. O desaťročie neskôr sa všetko rozpadlo.
Zdroj: Northfoto
Ilustračný obrázok
V roku 2006 predstavitelia amerického daňového úradu obvinili Snipesa z podávania falošných daňových priznaní v rozmedzí niekoľkých rokov počas 90. rokoch. Daniari dokonca tvrdili, že niekoľko rokov nepodal žiadne daňové priznanie.
Neskôr bol usvedčený z troch trestných činov „úmyselného nepodania federálneho daňového priznania“ a odsúdený na tri roky väzenia.
Herec sa proti rozsudku odvolal v roku 2010, no neskôr v tom istom roku sa prihlásil do väzenia v Pensylvánii, aby si trest odsedel. Jeho odvolanie sa nakoniec v roku 2011 dostalo až na Najvyšší súd USA, ten však prípad odmietol prevziať.
Začiatkom roku 2013 bol prepustený do domu a po niekoľkých mesiacoch dokončil trest. Problémy sa tým neskončili: Snipes stále čelil záložnému právu vo výške 23 miliónov dolárov od daňového úradu, nakoniec mu súd nariadil zaplatiť pokutu 9,5 milióna dolárov.
Lauryn Hill
Bola pôvodnou členkou hudobnej skupiny Fugees. V roku 1998 vystrelila na hudobnej scéne debutovým sólovým albumom The Miseducation of Lauryn Hill. Bol to okamžitý hit, získal päť cien Grammy a predalo sa ho viac ako 15 miliónov kópií.
Zdroj: Northfoto
Ilustračný obrázok
V nasledujúcich rokoch odmietla lukratívnu hudobnú budúcnosťou, a stiahla sa z centra pozornosti. Rozhodla sa založiť si rodinu so synom Boba Marleyho Rohanom. Nebola však príliš v ústraní, aby sa skryla pred daňovým úradom.
Vláda proti nej vzniesla obvinenia z daňových únikov v roku 2012, pričom tvrdila, že v rokoch 2005 až 2007 nezaplatila takmer 2 milióny dolárov zo zisku. Neskôr v tom istom roku sa rozhodla priznať vinu v troch bodoch obžaloby z nepodania daňového priznania.
Na svojom vypočúvaní v roku 2013 súdu povedala, že je „dieťaťom bývalých otrokov, ktorým bol vnútený systém… mne bol vnútený ekonomický systém." Sudcom to nepohlo a speváčku odsúdil na tri mesiace väzenia.
Ja Rule
V roku 1999 vydal raper hitový singel "Hola, Hola". Viac hudby a filmových úloh upevnilo jeho hviezdu v roku 2000. Popri tom investoval do rôznych biznisov. A napriek tomu sa dane ukázali ako ťažký oriešok. V roku 2010 bol v štátnom väzení, kde si odpykával dvojročný trest za držanie zbraní, keď proti nemu federálna vláda vzniesla obvinenia z daňových únikov.
Zdroj: Northfoto
Ilustračný obrázok
Prokurátori tvrdili, že Ja Rule v rokoch 2004 až 2006 nezaplatil dane z príjmov vo výške 3 milióny dolárov. V marci 2011 sa priznal k obvineniam, a v júli bol odsúdený na 28-mesačný trest odňatia slobody.
Keď ho vo februári 2013 prepustili zo väznice, federáli ho vzali späť do väzby, aby si odpykal trest za dane. Nakoniec bol prepustený v máji toho istého roku.
Shakira
Najnovšie sa škandál okolo daňových únikov krúti okolo kolumbijskej speváčky Shakiry. Španielska obžaloba žiada pre umelkyňu vyše 8 ročný trest za nezaplatenie 14,5 milióna €.
Zdroj: Northfoto
Ilustračný obrázok
Odôvodňuje to tým, že speváčka v rokoch 2012 až 2014 predstierala život na Bahamách, hoci mala stráviť aspoň 183 dní v roku v Španielsku. Tým sa mala stať daňovým rezidentom krajiny s povinnosťou uhrádzať dane z príjmu.
Speváčkin obhajca tvrdí, že ona využívala pobyt v Španielsku do roku 2015 len sporadicky. Konečné slovo v celom prípade ešte nepadlo.
Autor: Liana Benz