Jakub Švec hviezdi v Dunaji aj na divadelných doskách: Ľudia ma v súkromnom živote NESPOZNÁVAJÚ
4. 6. 2024, 17:47 (aktualizované: 4. 6. 2024, 18:13)

Zdroj: Archív
Jakuba Šveca môžu diváci vidieť nielen v seriáli Dunaj, ale aj na divadelných doskách.
Zdroj: Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Zdroj: Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Zdroj: Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Galéria k článku

Inscenácie Sused, ktorého nechcem a FANTOMAS odzrkadľujú témy, ktorými žijú mladí ľudia generácie Zoomerov, ale dotýkajú sa aj iných generácií. Netolerancia inakosti, strach z neznámeho, hľadanie vlastnej identity, či nástrahy sveta dezinformácií rezonujú celou našou spoločnosťou. Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava odohrá inscenácie po prvýkrát v anglickom jazyku.
Preklady textov a naštudovanie inscenácií v anglickom jazyku vznikli v spolupráci s organizáciou UNICEF. Mladí ľudia generácie Z, tzv. Zoomeri sú krehkou generáciou, ktorá žije v digitalizovanom svete s neobmedzeným prístupom k informáciám, no zároveň sa svet okolo nich nezadržateľne mení. V online priestore sa stupňuje frustrácia a nenávisť a oni sa v ňom musia zorientovať a nájsť svoje pevné miesto. Inscenácie sa snažia pomôcť im nájsť na niektoré z ich otázok odpovede a povedať im, že v tom nie sú sami. Naštudovanie textov v anglickom jazyku je snahou priblížiť sa im o čosi viac.
Zdroj: Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Sused, ktorého nechcem
Sused, ktorého nechcem a FANTOMAS spolu s inscenáciou Krása nevídaná, ktoré sú stabilnou súčasťou repertoáru DPOH, vznikli v rámci Projektu tolerancie, ktorý je zameraný na mladých divákov. Problémy mladých ľudí sa snažia pomenovať ich jazykom a prostredníctvom ich generácie hercov, ktorí do projektu prinášajú svoje vlastné autorské texty a snažia sa spoločne hľadať riešenie.
Zdroj: Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Sused, ktorého nechcem
Tým by malo byť zdravé sebavedomie, tolerancia, participácia a aktívny prístup k svojmu životu a spoločnosti. Mladá generácia je rozdelená rovnako ako tá dospelá. Nedôveruje demokracii, inštitúciám, podlieha konšpiráciám a vykazuje veľké znaky netolerancie k minoritám a nemá životný pocit, že má šancu meniť veci okolo seba.
Štvrtú inscenáciu Projektu tolerancie s názvom Zombies, ktorej témou je toxická maskulinita uvedie DPOH v novej divadelnej sezóne.
Sused, ktorého nechcem
Inscenácia Sused, ktorého nechcem, v réžii Juraja Hrčku a Erika Peťovského, bola vytvorená v spolupráci s Radou mládeže Slovenska, ktorá v roku 2020 realizovala reprezentatívny výskum Hodnoty mladých. Ukázalo sa, že mladí ľudia sú voči svojmu okoliu nedôverčiví, myslia si, že ich názory nemajú hodnotu, netreba ich teda počúvať a nemajú žiadny vplyv na dianie okolo seba.
Zdroj: Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Sused, ktorého nechcem
Výskum tiež ukázal, že viac ako polovica Zoomerov nechce žiť vedľa ľudí inej farby pleti, vedľa liberálov, vedľa homosexuálov. Viac ako polovica by rozhodne nebývala vedľa cudzincov, migrantov, utečencov, židov a moslimov. Mentálne, či zdravotne handicapovaný sused by viac prekážal mladým z mesta a spoločne inklinujú k antidemokratickým a populistickým stranám.
FANTOMAS
Hlavnou témou inscenácie FANTOMAS sú dezinformácie, hoaxy a konšpiračné teórie a ich vplyv na mladých ľudí. Sociálne médiá a internet im menia život, môžu ich manipulovať, izolovať a následne radikalizovať. Mladí ľudia majú neobmedzený prístup k informáciám, virtuálny svet je ale aj plný nástrah.
Zdroj: Dano Veselský
Na snímke zľava herci Jakub Švec, Adam Kubala, Katrin Virágová a Annamária Janeková počas tlačovej konferencie po verejnej generálke inscenácie Fantomas v réžii Valerie Schulczovej v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave vo štvrtok 2. februára 2023. FOTO TASR - Dano Veselský
Cielená manipulácia v kombinácii s nezáujmom overovať fakty a nevedomosťou môže viesť k fatálnym skutkom. Inscenácia kladie otázky: Čomu môžeme v dnešnej dobe zaručených právd vôbec veriť? Vieme, čo skutočne zdieľame a sledujeme na sociálnych sieťach? Ako sme na tom s hoaxami, dezinformáciami, či konšpiračnými teóriami? Sme voči nim takí imúnni, ako si myslíme? Inscenácia vznikla v spolupráci s občianskym združením Zvoľ si info.
Zdroj: Dano Veselský
Na snímke zľava herci Jakub Švec a Adam Kubala počas tlačovej konferencie po verejnej generálke autorskej inscenácie Fantomas v réžii Valerie Schulczovej v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave vo štvrtok 2. februára 2023. FOTO TASR - Dano Veselský
Nahliadnite do myslí Zoomerov, a ak patríte k ich generácii, príďte zistiť, ako sú na tom vaši rovesníci s inakosťou, vzťahom k sociálnym sieťam, hoaxom, či k sebe samým. Ak nie ste Zoomer, príďte sa pozrieť na to, v čom sa podobáme a ako vieme spolu žiť. Sú naše generácie také rozdielne, ako si myslíme? A nie sme v tom vlastne všetci spolu?
Zdroj: Dano Veselský
Na snímke herečka Annamária Janeková počas tlačovej konferencie po verejnej generálke autorskej inscenácie Fantomas v réžii Valerie Schulczovej v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave vo štvrtok 2. februára 2023. FOTO TASR - Dano Veselský
Jakuba Šveca uvidíte nielen v Dunaji, ale aj v divadle
Vo Fantomasovi hrá aj herec Jakub Švec, ktorého poznáte ako gardistu Jula zo seriálu Dunaj, k vašim službám. V rozhovore pre aktuality.sk prezradil, ako vníma to, že v Dunaji hrá veľmi zápornú persónu. Je s tým v pohode?
Zdroj: TV Markíza
Svoju rolu gardistu hrá výborne.
"Som. Treba povedať, že je to veľmi dôležitá postava – najmä v kontexte dneška. Keď som počúval ako herci, ktorí hrajú záporné roly, tvrdia, že ich tak ľudia vnímajú aj v súkromí a že si ich s nimi stotožňujú, nechcel som tomu veriť. Zdalo sa mi, že to hovoria, len preto aby zneli pútavejšie. Ale nedávno som sa dostal ku komentárom z jednej internetovej diskusie, kde som sa dozvedel, že som jeden nesympatický, arogantný a hlúpy človek. Asi som sa o vyššie zmienených hercoch zmýlil. Faktom je, že sa čosi také nečíta najhrejivejšie. Ale viem, že by nebolo rozumné tomu podliehať. V Dunaji ide o dôležitú postavu, ktorá nie je len výtvor akejsi neskrotnej fantázie tvorcov. Takíto ľudia boli v minulosti realitou a dnes môžeme až mrazivo cítiť skutočnosť, že tento charakter má stále nemalý rozmer."
Zdroj: Instagram.com/jakubsvec
Talentovaný herec sa objavil už v mnohých televíznych projektoch.
Čo mu hovoria diváci, keď ho stretnú na ulici? "V súkromnom živote nevyzerám ako ani jedna moja seriálová postava. Väčšinou ma nepoznávajú hneď a keď, tak až po chvíli – pri zhováraní sa. Vtedy mi vravia, že tam vyzerám ako strašný hajzel, že by pri mne najradšej odišli od televízora. Ale potom dodajú, že tým pádom to hrám asi dobre. Ale možno ten dovetok hovoria už len zo súcitu (smiech)."