20. októbra to bude už 19 rokov, odkedy nás opustil legendárny herec Petr Čepek († 54). Prečo bol trikrát ženatý? Komu najviac prekážali jeho výbuchy hnevu? A čím sa zastal kolegu Ladislava Mrkvičku (71)?

Narodil sa v pražských Radliciach, ale v detstve sa kvôli smrti otca presťahoval s mamičkou za starými rodičmi do Ostravy. Tu sa Peter zoznámil s divadlom, ktoré mu učarovalo. Jeho teta totiž nadšene hrala v ochotníckom divadle.

Veľký zmysel pre spravodlivosť

Petr tu prvýkrát vystúpil v hre Zlatovláska ako trinásťročný. Prihlásil sa teda na DAMU do Prahy. V roku 1962 prebiehal študentský majáles a študenti páchali na ulici vylomeniny.

Samozrejme, nechýbala ani všadeprítomná ŠtB. Avšak uprostred záverečných diplomových prác bol zatknutý len Ladislav Mrkvička.

Petr Čepek v obľúbenej rozprávke Traja veteráni.
Petr Čepek v obľúbenej rozprávke Traja veteráni.
Zdroj: Ahaonline.cz

Celá škola musela podpísať, že je rušivým elementom, a preto ho treba uväzniť. Študenti sa báli a podpísali - všetci okrem jedného - Petra Čepku. Aj keď vedel, že si tak zničí profesijnú budúcnosť, vrodený zmysel pre spravodlivosť a morálku mu nedovolili pridať svoj podpis k ostatným.

Čepek bol trikrát ženatý. Prvýkrát sa rozviedol, keď zistil, že jeho prvá manželka nemôže mať deti. Druhá manželka Helena bola herečka a čoskoro sa im narodila dcéra Petra.

Tá na otca spomína ako na výbušného cholerika, ktoré jej prekážali. Rodičia sa rozviedli, keď mala štyri roky. S poslednou ženou Kristínou sa usadil a mal s ňou dcéru, ktorá zdedila meno po matke.

Z nakrúcania slávnej komédie Postřižiny.
Z nakrúcania slávnej komédie Postřižiny.
Zdroj: ara