Z malého bývania veľké? Tento byt vás dostane! Pozrite si tie úžasné vychytávky
1. 7. 2014, 17:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:26)

Zdroj: profimedia.sk
Na prvý pohľad je byt s nevšedným interiérom zariadený čisto a minimalisticky, ale...
Keď sa však prizriete bližšie, zistíte, ako dôvtipne má premyslené využitie priestoru a koľko je v ňom vychytávok, ktoré spríjemňujú bývanie.
Kto tu býva?
Jana (39) sa so svojou 6-ročnou dcérkou chcela do bytu v murovanej bytovke, ktorý zdedila po svojej babičke, presťahovať čím skôr, a preto sa rozhodla prerobiť iba kúpeľňu. Avšak už prvé stretnutie s dizajnérkou jej plány celkom zmenilo...

Zdroj: profimedia.sk
Jana so svojou 6-ročnou dcérkou
„Príbeh nového interiéru sa mal začať zväčšením kúpeľne na úkor veľkej spálne,“ začala s vysvetľovaním interiérová dizajnérka Marianna, ktorá už hneď pri zoznámení sa s Janou cítila, že majú podobný vkus a názory na bývanie.
Pozorne ju počúvala a na ďalšom stretnutí jej načrtla, ako by sa byt dal zmeniť na vysnívané bývanie. Jana síce o celkovej rekonštrukcii vôbec nerozmýšľala, náčrt vizuálne otvoreného priestoru, ktorý úplne súhlasil s jej životným štýlom, ju však milo prekvapil. „S návrhárkou sme si od začiatku sadli, tak som si povedala, že ju nechám robiť svoju prácu. S nasťahovaním som sa rozhodla ešte pár mesiacov počkať a myslím, že som urobila dobre,“ pochvaľovala si naša hostiteľka.
Viac miesta
Pre zlé dispozičné riešenie pôvodný byt vyzeral menší, ako v skutočnosti bol. Úzka chodba, malé izby a kuchyňa, množstvo dverí, zbytočné priečky vôbec nepôsobili prívetivo a bez radikálneho zásahu veľa možností na otvorenú dispozíciu nedávali. Janka by si s tým určite sama neporadila, ale šikovnej dizajnérke sa jej túžbu po vzdušnom interiéri podarilo splniť. Vytvorila rafinovaný priestor s naznačeným delením, v ktorom popri otvorenosti zachovala aj potrebnú mieru súkromia.
Zdroj: profimedia.sk
Skrine pri vchode sú na nerozoznanie
Z veľkosti „S“ narástol na „M“
„Pri navrhovaní som mala na pamäti dve požiadavky mojej klientky. Navrhnúť priestor tak, aby sa napríklad pri väčšej oslave mohla rozšíriť obývačka o spálňu a súčasne spojiť s kuchyňou a aby tu bol dostatok úložných priestorov pre dvoch ľudí a pritom nebol zaprataný celý byt.
I keď na prvý pohľad to bolo zložité, návrh novej koncepcie bytu bol vcelku jednoduchý – vybúrať všetky priečky, ktoré sa vybúrať mohli, a nahradiť ich jednou veľkou skriňou a posuvnými priečkami,“ vysvetlila nám dizajnérka Marianna, ktorá realizáciu robila so svojimi kolegami z ateliéru.
Zdroj: profimedia.sk
Namiesto stien je v byte vstavaný nábytok, sklo
Takto sa šetrí priestor
Aby sa získala nielen väčšia plocha na život, ale aj funkčný priestor bez zbytočného nábytku, mladá dizajnérka sa snažila prísť s niečím originálnym. Priečky nahradila nábytkom s množstvom úložných priestorov a policami prístupnými z jednej aj z oboch strán. Dvere, ktoré v malých miestnostiach zaberali priveľa miesta, nahradila posuvnými a steny vymenila za pohybujúce sa panely.
„Vďaka tomu sa dá spálňa pekne prepojiť s obývačkou, ale aj uzavrieť podľa situácie. Niekomu by sa mohlo zdať, že v otvorenom priestore chýba súkromie. Všetko má však svoje výhody aj nevýhody a každý typ priestoru vyhovuje inej povahe či životnému štýlu. Janinej povahe je priestor ušitý na mieru a všetko funguje tak, ako má,“ vysvetlila nám Marianna.
Nový princíp bytu
Byt sa takto krásne rozčlenil na jednotlivé zóny. Vďaka novému princípu usporiadania bytu sa zväčšila denná časť a priestor spálne a zbytočné chodby sa zmenšili na minimum. Miesto na kuchyňu sa našlo na konci chodby a jedálenský stôl, ktorý vstupnú časť spája s obývačkou, slúži okrem stolovania aj ako pracovná plocha. Pôvodný priestor získal moderný šmrnc a hoci z každého miesta vidno ostatné priestory, pôsobí veľmi útulne.
V jednom štýle
Kuchynská linka tvorí spolu so šatníkom na chodbe jeden samostatný nábytkový blok, v ktorom našli miesto nielen kabáty a topánky, ale aj všetky vstavané spotrebiče. Plynule prechádza na pracovnú dosku, nad ktorou sú za roletkovým systémom schované malé spotrebiče vrátane Petinho vytúženého výrobníka cukrovej vaty, a do uzavretých skriniek v dolnej časti, ktoré poskytujú tiež dostatok priestoru na odkladanie.
Zdroj: profimedia.sk
Lavórové umývadlá vyvolávajú spomienky na staré
Ručne lepené
Dizajn interiéru vychádza z neutrálneho základu, ktorý je v kontraste s tmavou podlahou. Celý byt je zariadený striedmo a vďaka bielym stenám a nábytku pôsobí priam étericky. Každý kus nábytku bol vyrobený presne na mieru v jednoduchom, ale originálnom dizajne. Okrem nábytku interiér spája aj rovnaký dekor stien pripomínajúci neomietnutú stenu, ako i ďalšie prírodné materiály – kameň a drevo, ktoré v starom murovanom dome pôsobia veľmi prirodzene.
Zvláštnou vychytávkou je stena za televízorom z ručne lepených drevených odrezkov, ktorá tak získala na originalite. „Drevo mám veľmi rada, ale niečo takéto by mi samej určite nenapadlo,“ chváli prácu dizajnérky domáca pani.
Zdroj: profimedia.sk
Stenu za televízorom vypĺňajú ručne lepené
Obklopená bielou
Vstup do spálne lemujú vstavané skrine, otvorené police a biokozub. Do spálne sa i napriek ukrojeniu v prospech kúpeľne zmestilo odkladacích priestorov viac než dosť. A pritom skriňová stena, ktorá je v skutočnosti obrovská, vyzerá celkom nenápadne. Jednoliatu plochu bielych dverí bez úchytiek tu skoro nevidieť. Rovnako ako v obývačke, aj tu je časť nábytku zavesená na stene.
Interiér tak pôsobí ešte odľahčenejšie, k čomu dopomohlo aj obmedzenie farebnosti. Pre niekoho je možno žiť obklopený bielou nepredstaviteľné, ale Jane sa táto farba páči, preto chcela biele steny, biely nábytok, biele záclony... „Je veľmi upokojujúca, nevinná a je z nej cítiť teplo domova. Farebnú presýtenosť nemusím, ani malé priestory nemám rada. Jednotným zariadením a svetlými farbami získal môj byt vzdušnosť a vyzerá oveľa väčší,“ pochvaľovala si naša hostiteľka.
Zdroj: profimedia.sk
Príjemnú atmosféru v spálni vytvára biokozub
Spolu aj osobitne
Ďalším zaujímavým priestorom v byte je kúpeľňa, ktorá vytvára milé zákutie pri spálni. Prístupná je cez sklenené dvere z oboch strán. „Keď sme dve, takéto dvere nám vôbec neprekážajú,“ konštatovala Janka a pokračovala: „Do prerobeného bytu som sa okamžite zaľúbila. Vytvára jeden krásny celok a to, že bol premenený na takýto atraktívny priestor za necelé dva mesiace, znie až neuveriteľne, takže svoje rozhodnutie vôbec neľutujem. Mala som šťastie, že som natrafila na šikovných mladých ľudí, ktorí mali perfektne pripravené podklady, takže pri realizácii návrhu sa nevyskytli žiadne problémy,“ teší sa šťastná majiteľka.
„Vždy sa snažíme vystihnúť majiteľa bytu a nájsť v ňom skrytý motív, ktorý po uplatnení v interiéri spôsobí takmer okamžite zžitie sa s priestorom a vzniká domov a láska na dlhý čas. Stena obložená drievkami sa stala pre Janu symbolom jej bytu a naplnila sa tak naša snaha dopriať každému klientovi originálny prvok, ktorý sa mu dostane pod kožu.“
Členovia štúdia MUUR: Ing. arch. Radovan Volmut, Mgr. art. Marianna Markuskova, Ing. arch. Vladimir Netik
Zdroj: www.muur.sk
Členovia štúdia MUUR