Spomenuli ste Červený stan. Priblížite nám, o čo ide?

– Je to platforma pre ženy, ktoré potrebujú objať a ktoré objatie chcú dať. Stretávame sa v krásnej mongolskej červenej jurte pri Bratislave, kde rozoberáme nejakú tému, rozprávame sa, trávime príjemný čas. Stretnutia žien sú veľmi dôležité. Ženy často zabúdajú byť ženami, byť sebou, potláčajú sa natoľko, že im niekedy dlho trvá prísť na to, kým skutočne sú, čo chcú, ako vyzerajú ich hranice, ciele. Keď vypukol kovid, presunula som nás do online priestoru na Instagrame. Podarilo sa mi vytvoriť prostredie bez nenávisti, keďže osobne schvaľujem každú jednu žiadosť a pridávam len reálne ženy, nie falošné profily. Robíme si živé vysielania na rôzne témy. Ale niet nad osobné stretnutia.

Čo bolo motiváciou založenia?

– Keď som mala náročné obdobia v živote, vždy som mala okolo seba ženy a ľudí, o ktorých som sa mohla oprieť, vypočuli ma, objali, utešili. Niektoré také možnosti nemajú. Ak aj majú, možno sa boja otvoriť tak, aby povedali všetko. V Červenom stane sa stretávajú ženy z celého Slovenska, a aj keď sa vidia prvý raz v živote, povedia si veci, ktoré nikomu nemali odvahu povedať... Darí sa nám vytvárať bezpečné prostredie. Presne o tom to je. Vyrozprávať sa bez pocitu, že vás niekto bude odsudzovať, hodnotiť, je liečivé. Akokoľvek to znie, ale keď sa ženy spoja, dokážu nemožné. V ženskú silu a spájanie sa pre dobrú vec verím asi viac ako v čokoľvek iné. (Úsmev.)

Ľudia si dokonca môžu kúpiť vaše sviečky či náramky. Chystáte niečo ďalšie?

– Toto vzniklo spontánne popri Červenom stane. Učila som ženy rôzne rituály počas splnu a novu, a tak som navrhla splnové a novové sviečky. Píšem na ne texty a básne a ženy ich milujú. Náramky a náhrdelníky z mojich kresieb sa spájajú so ženami, s matkami. Teraz pracujem na jednom prívesku, ktorý už každú chvíľu pošlem zlatníkovi na vytvorenie prototypu. Všetko vyrábame na Slovensku a ručne v zlatníckej dielni. Páči sa mi spájať sily so šikovnými ženami a spolu vytvárať pracovné miesta a robiť radosť zákazníčkam. Vidím v tom väčší zmysel, ako urobiť „merch“ s tým, že tam natlačím svoje meno a predám to. A nový projekt? Niečo chystám. Spojila som sa s ďalšou ženou a bude to niečo, čo u nás ešte nik neurobil. Bude to pre ženy, bude to na papieri a bude sa to týkať sebalásky. Tak verím, že sa to ženám bude páčiť. (Úsmev.)

Aj dcérka Miuška je kreatívna, tak o zábavu nie je nikdy núdza.
Zdroj: Instagram.com/@miriam.kalisova

Ste veľmi kreatívna. Vytvorili ste si aj krásnu terasu a strom v obývačke...

– Ďakujem veľmi pekne. (Úsmev.) Milujem prírodu. Raz som si povedala, že chcem strom v životnej veľkosti v obývačke. Vôbec som netušila, ako to urobiť, ale viete, ako to je. Na začiatku je vždy zámer. Treba ho len vysloviť a počkať, čo sa udeje. Niekde na internete som uvidela ženu, ktorá vyrobila polienko zo škatule od mlieka. Vyzeralo to tak realisticky, že som skúšala. A po roku som mala strom. Výmysel väčšinou pochádza z mojej hlavy a okolnosti ma potom nasmerujú k tomu, aby sa to splnilo. (Úsmev.)

Zdedila po vás kreativitu aj dcérka?

– Ale áno. Miuška je veľmi šikovná. Stále niečo vyrába, vymýšľa, skúša. Vždy je z toho totálny bordel, ale to ku kreativite patrí. (Smiech.)