Reklama

Ondrej je pálič mŕtvol v krematóriu: V noci ho vyrušovalo strašidelné PUKANIE! Uff, zimomriavky

Ako to funguje v krematóriu?

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Práca v krematóriu vie byť veľmi náročná. Páliča mŕtvol Ondreja (50) v noci vyrušovalo strašidelné pukanie!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    V bratislavskom Krematóriu sa v utorok konala posledná rozlúčka s Dušanom Kaprálikom

    V Banskej Bystrici sa nachádza v súčasnosti najmodernejšie kremačné zariadenie na Slovensku. Uplynulý týždeň ho po viacerých peripetiách slávnostne otvorili a funguje už v skúšobnej prevádzke, píše PLUS JEDEN DEŇ. Ľudí však okrem pecí zaujal aj jeden zo zamestnancov krematória, pretože mal na sebe netradičnú zásteru s tancujúcimi kostlivcami.

    „To je jediná zástera, ktorú takúto mám. Zháňal som ju na úplne inú príležitosť pred tromi mesiacmi v Anglicku. Zapáčila sa mi, tak som si povedal, že ju viem využiť aj v práci. Ale nie je súčasť každodennej potreby, výnimočne som ju mal na sebe,“ prezradil nám Ondrej Krchman (50). Ten pracuje ako pálič mŕtvol v banskobystrickom krematóriu už dvadsaťsedem rokov.

    K práci sa dostal náhodou, keď pracoval ako mestský policajt. „Kamarátov otec robil v krematóriu rečníka, len tak mi spomenul, že odchádza nejaký zamestnanec. Opýtal sa ma, či to nechcem skúsiť. Tak som tu.“

    Článok pokračuje na ďalšej strane. >>>

    Zdroj: Mesto Banská Bystrica

    Po takmer piatich rokoch začali fungovať kremačné pece v Banskej Bystrici.

    Za takmer tri desiatky rokov v tejto práci už zažil kadečo. Spomína, že prvý mesiac-dva ho v noci vyrušovalo strašidelné pukanie. Kým sa stotožnil s tým, že to sú železné okná a nie duše mŕtvych, ho kroky viedli na chodbu, čo sa niečo nedeje. „Už nemám nepríjemné pocity. Ani ducha som ešte nevidel. Na Slovensku je to veľké tabu. Aj preto sa to snažím propagovať a sprostredkovávať ľuďom, aby vedeli, ako to celé prebieha a funguje,“ hovorí s tým, že jediné, na čo si ešte stále nevie zvyknúť, sú telá detí. Prácu by však nemenil. „Keby som nemal inú možnosť, išiel by som. Ale kým som tu, som veľmi vďačný, že tu môžem byť.“

    Mesačne mu rukami prejde zhruba dvesto až dvestopäťdesiat nebožtíkov. Ondrej si plne uvedomuje, že jeho práca je posvätnou záležitosťou, nakoľko je jedným z posledných, s kým prídu do styku. „My sme katolícka krajina a katolícka cirkev mala kedysi dávno odstup ku kremáciám. Ale čo sa týka spoločnosti ako cirkvi, už sa to vyrovnalo a rok od roku je viac kremácií.“

    Článok pokračuje na ďalšej strane. >>>

    Aj preto sa teší novým, moderným prístrojom. Vo voľnom čase sa sám zaujíma o najnovšie výdobytky a technológie z oblasti kremácie. „Čo sa týka spopolňovania, už nie je nič modernejšie. Viem, že teraz v Amerike posledné dva roky vymýšľajú, ako z ľudského tela vyrobiť niečo ako kompost. Ale tieto pece, čo máme my, sú najmodernejšie. Práca je pohodlnejšia, bezpečnejšia a pre mňa menej zaťažujúcejšia, keďže to pracuje na automatickom princípe.“

    Zdroj: Shutterstock

    Ako to funguje v krematóriu?

    Kremačné pece desiatky rokov fungovali na hrane životnosti a ich údržba bola čoraz ťažšia po technickej i finančnej stránke. „Hoci cesta k výsledku bola kľukatá a spočiatku sme nemali šťastie na spoľahlivého partnera, nakoniec sa našiel zhotoviteľ, ktorému sa podarilo vybudovať v našom krematóriu pece s najmodernejšou technológiou na Slovensku," konštatoval primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

    Článok pokračuje na ďalšej strane. >>>

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      MŔTVOLY s certifikátom pravosti: Podľa právnika je vystavovanie vypreparovaných tiel nelegálne

      S prípravami na zmeny začali v roku 2016, o dva roky neskôr vyhlásili verejné obstarávanie. V roku 2020 práce dočasne skončili, keďže zhotoviteľ skrachoval. Na rad prišlo vypracovanie znaleckého posudku, v akom štádiu sa rekonštrukcia nachádza a nájsť nové partnera. "Mesto sa dostalo do ťažkej situácie, pretože nájsť niekoho, kto by na začaté rekonštrukčné práce nadviazal a zároveň prevzal záruku za celé dielo, bolo náročné," vysvetlil riaditeľ ZAaRES Ivan Šabo.

      Rekonštrukcia, na ktorú si mesto vzalo takmer 1,5 miliónový úver, síce krematóriu vzala časť pohrebných služieb, no pálič Krchman dúfa, že sa vrátia naspäť. „Máme ozaj moderné pece. Je to zmena k lepšiemu. Ak by som to mal povedať v automobilovej terminológii, staré pece boli trabant, a tieto nové sú ferrari.“