Osobný tréner Jany Landl: Nemám rád slovo diéta a... UF, vážne toto vyskúšal na sebe?!
1. 2. 2022, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:03)

Zdroj: Archív J.L.
Ľudia s ním cvičia kedykoľvek a odkiaľkoľvek aj vďaka online programom. Jany Landl (37) je obľúbenýosobný tréner a kouč, ktorý siobľúbil vegánstvo. Ako sa dá schudnúť bez diét a čo si nimi môžeme spôsobiť? To vám prezradí milovník zdravého životného štýlu.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CWbNL7Vs4UN/
Zdroj: Archív
Zdroj: Archív
Galéria k článku
Prezraďte čitateľkám, ktoré vás nepoznajú, kto je Jany Landl a čo ho baví?
Je hlavne veselý chalan a človek, ktorý sa odmalička venuje športu. Začalo sa to s karate, v ktorom som dosiahol titul majstra Európy, stal sa dvojnásobným víťazom svetového pohára a majstrom Slovenska. Presedlal som na fitnes, v ktorom som sa stal II. vicemajstrom Európy a majstrom Slovenska. Dlhé roky som tancoval. Ako posledný ma zaujal triatlon, pripravil som sa na niekoľko Ironmanov, čo je dlhý triatlon, jeden z najťažších na svete. Z pracovnej stránky 21 rokov fungujem ako tréner, a to aj osobností slovenského šoubiznisu, napríklad Tiny, Rytmusa, Táne Pauhofovej, Andyho Krausa. Baví ma všetko, čo sa týka športu. V poslednom čase ma neskutočne napĺňa robiť veci, ktoré nik predtým nerobil. Moja práca je môj koníček. Žijem ňou, dýcham, je to môj vesmír. Baví ma, keď vidím, ako pomáhame. Baví ma posúvať hranice, dávať cvičeniu úplne iný rozmer.
Aj niekedy zhrešíte?
Samozrejme! (Smiech.) Každý zhreší. Veľmi nemám rád, keď ľudia, ktorí sa živia trénovaním, tvrdia, že si nedajú ani alkohol, ani sladké. To vôbec nie je pravda. Nie sme stroje. Čo sa týka mňa, milujem vegánsku zmrzlinu. Kto ma pozná, vie, že milujem mannerky, viedenské keksíky, ktoré sú dokonca vegánske. Alebo pizzu Margheritu len so základom. Keď zhreším, snažím sa vegánsky. Vôbec to neberiem ako niečo zlé alebo, naopak, ako odmenu za niečo. Keď mám na to chuť, dám si. Aj ja som len človek, doprajem si dni pred televízorom s týmito dobrotami. (Úsmev.) Vychutnám to a pointa je, že si to vôbec nevyčítam.
Čo vaše projekty?
Je ich veľa. Som pyšný na fit diár, ktorý vznikol v spolupráci s Novým Časom pre ženy, ktorý mal a má obrovský úspech. Za čo veľmi ďakujem celému tímu. Vždy som mal sen prísť do kníhkupectva a vidieť tam svoju knihu alebo diár. V 37 rokoch som si to odškrtol, ale to neznamená, že už nič nebudem produkovať. (Úsmev.) Pred kovidom som prišiel s myšlienkou online platformy a založil som program LIVE, vďaka ktorému ľudia so mnou môžu cvičiť kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Prišla pandémia a ja som bol pripravený. V ten moment som začal trénovať na Instagrame zadarmo. Ľuďom sa to tak zapáčilo, že so mnou začali cvičiť a predplatili si program. Dnes môžem povedať, že komunita LIVE Family je najrýchlejšie rastúca cvičiaca skupina. Máme viac než 16 000 členov nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Vec, na ktorú nesmiem zabudnúť, sú občianske združenia MY SME LIVE – jedno na Slovensku, druhé v Česku. Začali sme minulý rok a pomohli viac ako 100 rodinám. V marci chystáme benefičný LIVE workout, už tretí v poradí, počas ktorého spájame cvičenie, známe osobnosti a hudobníkov za účelom zbierky a pomoci samoživiteľom, mamičkám alebo oteckom, ktorí sa ocitli v núdzi. Cvičením nepomáhame len sebe, ale aj iným spoločne s mojimi partnermi.
Čo je vašou najväčšou životnou motiváciou?
Znie to ako klišé, ale byť zdravý. A byť slobodný. Nemyslím bez partnerky. (Smiech.) Ale v zmysle, že robím, čo ma baví. Neprišli sme na svet robiť, ale žiť. Žijeme len vtedy, keď robíme to, čo nás baví. Keď nerobíme, tak len prežívame. Toto je pre mňa najväčšia motivácia – byť slobodný, robiť, čo ma baví, a môcť cestovať. A pracovná je robiť, čo nik predo mnou nerobil.
Ste vegán. Kedy prišlo uvedomenie, že vyškrtnete zo stravy živočíšne produkty?
Som vegán a veľmi mi to vyhovuje. Je to už viac ako sedem rokov. To ani nie je uvedomenie. Čítal som knihu Hľadanie ultra a uchvátil ma príbeh Američana, triatlonistu, ktorý dosahoval neuveriteľné výsledky vďaka vegánskej strave. Mne to zafungovalo. V prvom momente som neprešiel na vegánstvo z etického hľadiska. Skôr zo zdravotného a zo zvedavosti, čo moje telo dokáže. A zakotvil som v tom.
Nemáte občas chuť na mäso či vajíčka?
Vôbec. (Úsmev.) No musím povedať, že milujem bryndzu a halušky. To si občas dám. A nemám rád, keď mi potom niekto povie – tak to nie si vegán. Fungujem na rastlinnej strave, ale raz za čas si dám bryndzu, som preto menej vegán ako niekto, kto si ju nedá?
Čo by ste poradili tým, ktorí chcú skúsiť vegánstvo?
Na takú cestu sa človek musí odhodlať sám od seba. A ak to tak necítite, ani do toho nechoďte, lebo sa celý čas budete trápiť. Začať s akoukoľvek formou nového stravovania bez toho, aby to človek vyslovene zvnútra chcel, je týranie. Čo im môžem poradiť? Musíte byť odhodlané a presvedčené o tom, že do toho chcete ísť. Ak áno, ale váhate, skúste dva týždne. Ak to nebude fungovať, choďte od toho preč, ak to bude fungovať, život sa vám zmení k lepšiemu.
Aký je váš postoj k diétam?
Neznášam slovíčko „diet“, pripomína mi anglické slovo die (zomrieť, pozn. red.). Nemám to slovo rád ani ich nikomu neodporúčam držať. Každý má o nich svoju predstavu. Keď niekto kašľal na svoje telo rok, tri, päť, desať, dvadsať a zrazu chce všetko dohnať za tri mesiace, poviem mu, že je blázon. Takto sa k tomu nemôže stavať a musí to robiť úplne inak. Ľudia by mali hľadať zdravú formu stravovania a nie jesť hamburgery osem mesiacov a potom štyri mesiace diétovať na zelenine. Nech majú ľudia normálny, sedliacky rozum a racionálne zmýšľajú. Nech sa zamyslia nad tým, čo jedia.
Aké dôsledky môže mať neustále skúšanie diét?
Samozrejme, jojo efekt. Striedanie rôznych diét absolútne rozhádže metabolizmus. Potom sa ženy aj chlapi čudujú, že im nič nefunguje. Majú pocit, že zjedia jedno jablko a priberú, čo nie je pravda. Pritom sú podvyživení, pretože keď telo nemá príjem, ukladá si ho vo forme tuku. Preto keď niekto je málo, môže priberať. Potom sú ľudia, ktorí sú v brutálnom kalorickom deficite a chudnú, ale to nemá so zdravým stravovaním nič spoločné. Ľudí učím zdravo sa stravovať. Chcem, aby boli zdraví. Pre mňa je dôležité, aby sa naučili, čo majú jesť, aby jedli zdravé čerstvé potraviny. Nech aj hrešia, ale nech dodržujú 80 : 20. Na 80 percent jeme zdravú stravu a na 20 percent môžeme robiť prehrešky a neriešime. Ale keď je to naopak, je to zlé.
S akou najdrastickejšou diétou ste sa stretli?
Najdrastickejšia forma je hladovka. Nič nejesť. Držal som hladovku. Až 10 dní na vode. Bolo to veľmi drastické. Chcel som vedieť, ako to zvládnem. Deň na vode ľuďom odporúčam, to je skôr očista. A potom ryžová diéta je taká drastická. To jete len suchú neosolenú ryžu. Ale existujú aj bláznivejšie nápady.
Chodia za vami klienti s tým, že žiadna diéta nezabrala?
Každý tréner to počúva denne. Keď sa bavíte s tým človekom, zistíte, že to skúšal týždeň-dva, potom išiel na ďalšiu diétu a ďalšiu. Problém je, že ľudia si myslia, že veci idú hneď. Desať rokov kašlem na svoje telo, ale počas mesiaca chcem mať tip-top postavu, lebo idem na dovolenku. Nech všetky kamarátky prasknú od závisti, keď budem na pláži. Nevadí, že mám 120 kíl, ale do mesiaca chcem mať 80. Ľudia sú v tomto blázniví a prišli už s rôznymi nápadmi.
Prečo diéty sprevádza jojo efekt?
Idete do extrémnych diét a potom sa prejedáte. Tým si totálne rozhádžete metabolizmus. Telo je dokonalý stroj, presne vie, kedy a ako mu dáte najesť. Vie, koľko môže spáliť. Preto sa hovorí, aby ľudia jedli pravidelne. Pri diéte si rozhádžu metabolizmus, pretože menia stravovacie návyky. Keby to ľudia nerobili, všetko by bolo fajn.
A ako sa pozeráte na rôzne prípravky na chudnutie?
Nie som ich zástanca. Je to výborný marketingový ťah: „Dajte si tabletku, schudnete rýchlejšie.“ Trochu to pomôcť môže, ale je to skôr placebo. V prvom rade, keď človek začína, musí sa hýbať, zmeniť stravu. Potom to už ide samo. Bohužiaľ, niektorí začínajú od konca – s tabletkami. Myslím si, že ľudia to zvládnu aj bez nich.
Ktorú premenu si pamätáte ako najväčšiu?
Jedna z tých najväčších je z projektu Najväčší víťaz. Môj zverenec, ktorý vyhral, schudol zo 170 kíl na 82. Dennodenne vidím ľudí, vidím, ako sa menia, dosahujú nádherné výsledky v našej skupine, kde im za tri mesiace zmeníme život. Úbytok na váhe tam, samozrejme, je, ale pre mňa je najväčším víťazstvom, keď sa tí ľudia naozaj rozhodnú pre zdravú dráhu.
Čo by ste odkázali tým, ktorí stále váhajú začať niečo robiť?
Keď si ľudia vážia sami seba a svoj život, lebo život je dar, logicky sa musia o seba starať. To znamená, že keď sa majú radi, tak do seba nebudú hádzať „hnoj“, ale zdravé potraviny. Keď mám auto na benzín, nebudem doň tankovať diesel. S autom to neurobíme, s telom áno. Odporúčam, aby sa začali hýbať, zdravo sa stravovať. Začnite pozvoľna, nevytvárajte na seba tlak. To je najhoršia vec, keď si ľudia dávajú výzvy ako „Do leta schudnem 20 kíl! Od pondelka začínam cvičiť!“ Začnite hneď. Tu a teraz. Hneď ako dočítate tento rozhovor, zavrite časopis a urobte 20 drepov alebo vezmite psa na prechádzku. Nečakajte na nový deň, mesiac. Stačí začať, zotrvať a brať to ako životný štýl a ono to pôjde samo. Nehovorte si, že cvičím do leta a potom koniec. A jedlo je jednoduché. Zamyslite sa nad tým, čo nám dala matka zem. A tá chce, aby sme jedli. Keď pôjdete touto cestou, zvládnete to. Všetkým držím palce. A v prvom rade si nedávajte výzvy, ktoré nezvládnete, lebo s veľkými výzvami často prichádzajú aj veľké sklamania.