Kráľovská rodina si naďalej uctieva kráľovnú Alžbetu II. (†96) po jej štvrtkovom úmrtí, keď jej dcéra princezná Anna (72) tento víkend predviedla emotívny prejav, píše Život. Princezná Anna, ktorá stála po boku princa Andrewa, jej manžela viceadmirála Timothyho Laurencea a ďalších v Edinburghu, sa v nedeľu pri vstupe do paláca Holyroodhouse pokrčila pred rakvou svojej matky.

FOTO Z POSLEDNEJ CESTY ALŽBETY NÁJDETE V GALÉRII.

Rakva odišla z hradu Balmoral v nedeľu okolo 10.00 h SEČ a smerovala do Londýna ozdobená kvetmi a zahalená škótskou kráľovskou zástavou. V paláci, do ktorého vstúpila pri uvítaní rodinou Jej Veličenstva, rakva strávi noc, než v pondelok poputuje po Edinburgh's Royal Mile do katedrály svätého Gilesa. Jej ďalšie umiestnenie bude možné mapovať počas celého týždňa pred štátnym pohrebom kráľovnej Alžbety 19. septembra. Cesta rakvy do škótskeho hlavného mesta Edinburgh trvala šesť hodín a cestou ju videli tisíce ľudí, ktorí sa fotografovali a vzdávali kráľovnej úctu.

Pohrebný voz, ktorý prevážal rakvu, bol vzadu priehľadný, čo umožnilo verejnosti pozrieť sa na rakvu zahalenú do škótskej kráľovskej zástavy. Zatiaľ čo rakva cestovala, PEOPLE v nedeľu potvrdil, že milované psíky Jej Veličenstva budú mať po jej smrti nový domov, keďže budú bývať u vojvodu a vojvodkyne z Yorku - princa Andrewa a Sarah Fergusonovej, alias Fergie.

FOTO Z POSLEDNEJ CESTY ALŽBETY NÁJDETE V GALÉRII.

"Psi sa vrátia bývať do Royal Lodge s vojvodom a vojvodkyňou. Práve vojvodkyňa našla šteniatka, ktoré Jej Veličenstvu daroval vojvoda," uviedol zdroj blízky vojvodovi. Fergie a Andrew, ktorí napriek rozvodu v roku 1996 stále bývajú spolu vo svojom rodinnom dome vo Windsore, budú ubytovaní s dvoma corgismi, plemenom, ktoré kráľovná Alžbeta vlastnila od svojich 7 rokov. Podľa zdroja sa Fergie s Jej Veličenstvom "zblížila pri venčení psov a jazde na koni a aj po rozvode pokračovala vo veľkom priateľstve s Jej Veličenstvom, keď venčila psy vo Frogmore a rozprávala sa s nimi".

Smrť milovanej mamy nesie veľmi ťažko

Hoci kráľovná Alžbeta bola na verejnosti známa svojou upätosťou, vždy mala mimoriadne vrúcny vzťah k svojim deťom a vnúčatám. Dojímavé vyhlásenie jej syna kráľa Charlesa III. po jej smrti to len odráža, píše Život. Rozlúčiť sa s milovanou matkou nie je jednoduché, aké to ale je, keď musíte verejne smútiť za svojou mamou kráľovnou, dokáže pochopiť iba Charles a jeho súrodenci. Vo vyhlásení, ktoré sa pripisuje Jeho Veličenstvu kráľovi, Charles píše:

Na archívnej snímke z 10. júla 1947 britská korunná princezná Alžbeta a jej snúbenec Philip Mountbatten pózujú po oznámení o ich zasnúbení v Londýne. Už vtedy nosila tri rady perál.
Zdroj: TASR

"Smrť mojej milovanej matky, Jej Veličenstva kráľovnej, je pre mňa a všetkých členov mojej rodiny momentom najväčšieho smútku. Hlboko smútime nad odchodom váženej panovníčky a veľmi milovanej matky. Viem, že jej stratu bude hlboko pociťovať celá krajina, kráľovstvá a Spoločenstvo národov, ako aj nespočetné množstvo ľudí na celom svete. Počas tohto obdobia smútku a zmien bude moju rodinu a mňa utešovať a posilňovať vedomie úcty a hlbokej náklonnosti, ktorú kráľovná prechovávala."

FOTO Z POSLEDNEJ CESTY ALŽBETY NÁJDETE V GALÉRII...

Kráľ Charles III. sa vo veku 73 rokov stane najstarším kráľom v britskej histórii. Kráľovná Alžbeta bola 8. septembra umiestnená pod lekársky dohľad na zámku Balmoral v Škótsku, kde sa okamžite zišla celá jej rodina - vrátane princa Williama a princa Harryho, aby bola pri nej. Kráľovná mala 96 rokov a tento rok oslávila svoju veľkolepú 70-ročnú vládu.