Reklama

Táňa Keleová-Vasilková: Nemám rada kritiku

Ako dievča určite nesnívala o tom, že z nej bude

Zdroj: ikar

Reklama

Je spisovateľka v skutočnosti taká, ako niektorá z jej hlavných hrdiniek?

Patrí medzi najpredávanejšie slovenské spisovateľky. Možno aj vy máte od nej prečítanú nejednu knihu a pýtate sa: „Je v skutočnosti taká, ako niektorá z jej hlavných hrdiniek?“ Táňa Keleová-Vasilková má na konte dvadsaťpäť kníh a my sme pre vás zistili to, čo sa z nich nedozviete.

Prednedávnom ste sa zoči-voči stretli s vašou obľúbenou kanadskou spisovateľkou Joy Fieldingovou a mali ste možnosť s ňou podebatovať. Aké to bolo?

Úžasné. Nemám veľa obľúbených osobností, s ktorými by som sa chcela stretnúť, ale ju som skutočne chcela vidieť naživo. Čítam jej romány a mám ich veľmi rada. Fascinuje ma na nich, že nikdy neviem, ako sa skončia.

Joy je autorka, ktorej knihy sa čítajú po celom svete. Je zvyknutá na obdiv a teší ju to. Mali ste pred ňou trému?

Samozrejme. (smiech) Na jednej strane som sa tešila, ale mala som aj obavy. Rozmýšľala som, ako asi bude vyzerať, čo bude mať oblečené. Je úžasná, drobná, štíhla, krásna. Nesklamala! Akurát ma mrzelo, že neviem dobre po anglicky, preto sme sa museli rozprávať cez tlmočníčku.

Kto patrí medzi tých, s ktorými by ste si ešte chceli podať ruku?

Rada by som sa stretla s J. K. Rowlingovou, lebo milujem jej Harryho Pottera a taktiež by som rada videla Stephena Kinga.

Na stretnutia s vašimi čitateľmi a obdivovateľmi chodíte aj vy. Majú pred vami rešpekt, cítite z nich napätie podobne, ako ste ho cítili vy pred Joy?

Keď som začala chodievať na besedy pred desiatimi rokmi a ešte som nebola taká známa, stretnutia s čitateľmi boli od začiatku uvoľnené. Teraz občas z ich strany cítim rešpekt, ktorý medzi nás stavia stenu. Z ich pohľadov možno vyčítať: „Aha, to je ona.“ Aká ona? Veď som stále taká istá: bláznivá, komunikatívna, ľudská. Robím, čo môžem, aby som túto bariéru odbúrala. Zväčša sa mi to, chvalabohu, podarí.

Vaša literatúra je označovaná za tzv. ženské romány, keďže vaše knihy čítajú hlavne ženy. Zavítajú občas na stretnutie s vami aj muži?

V prvom rade nemám rada označenie ženský román. Je pravda, že moje knihy čítajú hlavne ženy, ale mám aj mužských čitateľov. A teraz k vašej otázke. Áno, chodia aj muži, ale je ich stále nepomerne menej. Napríklad prednedávnom v Trebišove ich bolo päť. Pýtala som sa, či sú mojimi čitateľmi. Traja odpovedali, že áno, jeden z prítomných robil spoločnosť svojej partnerke a toho posledného tam vyslala manželka, ktorá nemohla prísť. Dokonca sa musel so mnou odfotiť, aby mal dôkaz. (smiech)

Využívajú ľudia osobné stretnutia aj na to, aby vám povedali, čo sa im nepáčilo?

Nie, musím si zaklopať. Zatiaľ mi nikto nič nevyčítal. Ale viem, že sa to môže stať, že moje knihy sa nepáčia všetkým. Považujem to za prirodzené, existuje veľa iných autorov a tým pádom aj možností vybrať si tú svoju knihu. Keby mi však niekto chcel niečo vyčítať, nemusí. (smiech) Nemám rada kritiku. Veď kto ju má rád? Kritika môže človeka veľmi raniť. Preto ju nepoužívam ani na ľudí okolo seba.

To znamená, že ste sa nikdy s kritikou na svoju prácu doteraz nestretli? Ani od najbližších, ktorí obyčajne vedia byť najväčšími kritikmi?

Keď som začala písať, mojím prvým kritikom bola mamina. Ona je učiteľka, takže občas ma nešetrila. Musela som to prelúsknuť, hoci som vedela, že to myslí dobre. Ak si však človek verí a chce niečo dokázať, nemôže nechať svoje okolie, aby mu čímkoľvek, trebárs aj spomínanou kritikou, zasahovalo do snov a cieľov. Určitá tvrdohlavosť a viera v seba samu je na mieste. Teraz ma mamina už nekritizuje. Knihy sa jej páčia. Rovnako ako mojim trom deťom, ktoré sú na mňa pyšné. A manžel moje knihy nečíta.

To vážne neprečítal ani jednu z vašich kníh?

Prečítal, aby vedel, ako píšem. No inak čítava iný druh literatúry. Prečo by mal čítať moje knihy? Keď každú z kníh dopíšem, podrobne mu o nej vyrozprávam. Mávam aj trojhodinový monológ. Občas mi povie, čo by odtiaľ vyhodil. A ja na to: „Vážne?“ A nechám to tam. (smiech) Nepotrebujem, aby moje knihy čítal. Ja od neho potrebujem cítiť podporu, lásku a úplne normálne veci ako každá žena v dobrom vzťahu.

Vždy ste si verili a boli ste presvedčená, že do čoho sa pustíte, to bude mať úspech?

Keď som mala pätnásť až osemnásť rokov, bola som neistá, málo sebavedomá. Mala som veľký nos, akné na tvári, kto by bol sebavedomý? (smiech) Hoci som vždy bola otvorená, v tomto období som bola svojím spôsobom introvertná. Málo som si verila.

Hovorili ste vtedy s niekým o svojich pocitoch?

Svoje pocity som nerozoberala ani s rodičmi, ani s kamarátkami. Ja som bola skôr tá, ktorej sa zdôverovali s problémami. Ale pamätám si, že keď som mala sedemnásť rokov, viedla som dlhé debaty o sebe s rodinným priateľom, ktorý emigroval do Švédska. On mi vtedy povedal, že vždy treba veriť v seba samu. To zanechalo vo mne takú silnú pečať, že v tejto línii vychovávam aj svoje deti.

Ani súrodenci neboli pre vás bútľavou vŕbou?

Vyrastala som ako jedináčik. Mám nevlastného brata, s ktorým sa, bohužiaľ, nestretávame. V určitom období života mi súrodenci tak chýbali, že som často otravovala rodičov, aby mali ďalšie dieťa. Keď som však pochopila, že mať iba mňa nebolo ich rozhodnutie, ale takto to skrátka život zariadil, bolo mi to ľúto, že som ich s tým toľko zaťažovala.

Viete si spomenúť, v ktorom období života ste si začali viac veriť, stávali ste sa istejšou?

Keď som stretla svoju lásku a postupne som porodila naše deti. Každé dieťa mi dalo veľkú dávku sebaistoty. Vnímam ich ako dar a obohatenie seba samej. Sebaistejšou ma urobilo aj písanie.

S tou láskou ste spolu dodnes.

Na vzťahu treba pracovať. Človek nikdy nevie, ako sa to skončí. Som veľmi poverčivá, preto o súkromí nerada hovorím. Som typická tým, že keď sa bojím, aby sa niečo nestalo, tak sa to stane. Bojím sa aj snov. Sníva sa mi málokedy, ale keď si sen raz za čas zapamätám, myslím, že z nejakého dôvodu. Napríklad raz pred odchodom na rodinnú dovolenku v Taliansku sa mi snívalo, že po príchode na miesto bola v mori vyliata ropa a na hladine boli mŕtvoly rýb. Vyzeralo to šialene, a tak sme tam nešli. Vybrali sme sa do hôr a bolo výborne. Podľa mňa celý život je o malých znameniach a upozorneniach, ktoré by mal každý z nás vnímať. Na druhej strane si zas dávam pozor, aby ma to neprevalcovalo. Nemienim žiť v strachu.

Strach však možno majú niektorí žiaci, ktorí si otázku o vašej tvorbe vytiahnu pred maturitnou komisiou. Teší vás, že ste v učebniciach?

Veľmi proti tomu brojím. Tie deti ma budú nenávidieť. Najradšej by som v učebniciach ani nebola. Dospievajúcich to totiž môže odradiť. Kto si s obľubou prečíta povinnú literatúru?

Kým sa rozprávame, vyfajčili ste niekoľko cigariet. Patríte medzi tých, ktorí neustále s týmto zlozvykom bojujú?

Nie, fajčenie je moja jediná neresť, inak som absolútne dokonalá. (smiech) Začala som s tým v maturitnom ročníku a s výnimkou období, keď som bola tehotná a dojčila som deti, fajčím stále. Inak žijem zdravo – veľa spím, takmer denne športujem, stravujem sa zdravo a k tomu si veselo pofajčievam.

Prezradila o sebe

✔ Koľko kníh mesačne prečíta?
Osem až desať.

✔ Čo jej vonia najkrajšie?
Levanduľa.

✔ Ako dlho vydrží nepísať knihy?
Celé leto.

✔ Číta knihy ajz elektronickej čítačky?
Nie, potrebujem maťs nimi kontakt.