Po tom, ako sa svet dozvedel o smrti Jej Veličenstva kráľovnej Alžbety II., sa zmenili životy nielen jej najbližšej rodiny, ale aj bežných Britov. Smrť panovníčky totiž ovplyvní chod krajiny. O úmrtí sa najskôr okrem jej najbližšej rodiny telefonicky dozvedeli predstavitelia vlády a nie hocijako, ale prostredníctvom tajného kódu s označením Operácia London Bridge, pred časom o tom informoval server Politico, ktorý má k dispozícii tajné dokumenty britskej vlády.

FOTO nájdete v galérii.

Premiérke mal zatelefonovať osobný tajomník kráľovnej a následne sa  - tiež telefonicky o úmrtí kráľovnej dozvedeli aj ostatní ministri a vysokopostavení štátni úradníci. Deň úmrtia kráľovnej je označený ako "D-Day, teda prvý deň po úmrtí kráľovnej. V "D-Day+2" má byť podľa protokolu rakva prevezená do Buckinghamského paláca.

Záverečný deň osláv platinového jubilea kráľovnej Alžbety II. sa niesol v znamení masívneho karnevalového sprievodu, na ktorom sa podieľalo zhruba 16-tisíc účastníkov.
Zdroj: Getty Images

Na štátny pohreb Alžbety II. si nielen Briti, ale aj svet počkajú desať dní, ide o takzvaný D-Day+10. Uskutoční sa vo Westminsterskej katedrále v Londýne. Napoludnie bude celá monarchia držať dve minúty ticha, následne mŕtvu panovníčku pochovajú v pamätnej kaplnke kráľa Juraja VI. po boku svojho manžela princa Philipa, ktorý zomrel 17. apríla 2021.

Žiaľ, nedá sa vylúčiť, že sa do Londýna pohrnú státisíce ľudí, ktorí si budú chcieť uctiť jej pamiatku. Na to sú pripravené všetky orgány britskej vlády vrátane rozsiahlej bezpečnostnej operácie. Práve tá má dbať o to, aby nevznikol úplný dopravný kolaps mesta a davy vedeli bezpečnostné zložky zvládať.

Podľa britského denníka The Guardian zohrávajú po úmrtí panovníčky významnú úlohu aj sociálne siete. Webová stránka kráľovskej rodiny sa má v okamihu oficiálneho zverejnenia smrti kráľovnej kompletne prefarbiť načierno s tým, že tam bude len krátky oznam o jej smrti a internetové stránky vlády aj všetky vládne účty na sociálnych sieťach budú zobrazovať tiež len čierny banner.  

FOTO nájdete v galérii.

Posledné hodiny pred smrťou

Vo štvrtok ráno (8. 9. 2022 pozn.) Buckinghamský palác oznámil, že sa kráľovnino zdravie zhoršilo a sú pri nej lekári. Kráľovná sa však rozhodla naďalej zostať na zámočku pod neustálym dozorom tímu lekárov.

Zdá sa však, že nielen kráľovnino okolie, ale aj samotní britskí novinári tušili, čo sa stane. Dôkazom môže byť komentátor stanice BBC News, ktorý si dal včera ráno (štvrtok 8.9.) čiernu kravatu a povedal: „Želali by sme si to najlepšie, ale musíme sa pripraviť na najhoršie.“ Kráľovnina najbližšia rodina vraj bola už v tom čase v blízkosti kráľovnej Alžbety. Výnimkou mala byť len Kate, lebo synovia George a Princ Louis boli ešte v škole.

Pred rokom v apríli zomrel kráľovnin muž, Princ Philip. Odvtedy kráľovná chradla. Výrazne schudla, tvár sa jej prepadla. Mala aj časté zdravotné problémy.

Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II. bola kráľovná Spojeného kráľovstva a ďalších 14 štátov Commonwealthu. Narodila sa v Mayfair v Londýne ako prvé dieťa vojvodu a vojvodkyne z Yorku. Jej otec nastúpil na trón po abdikácii jeho brata kráľa Eduarda VIII. v roku 1936, odkedy bola dedičkou trónu.

Prečítajte si aj: